A megyei vidékfejlesztési hivatal tájékoztatása szerint szeptember 15-től újra lehet pályázni erdősítésre és erdővédő sávok telepítésére a vidékfejlesztési terv 8.1-es intézkedésének keretében. A pályázható összeg 6,5 millió euró. Az intézkedésre jövő év február 28-ig lehet letenni a pályázatokat a kifizetési ügynökséghez (APIA).
A megegyezés szerint az erdősítési támogatást az uniós vidékfejlesztési alapból fizetik ki (ehhez a román költségvetésből adódik hozzá a kötelező rész), viszont a megegyezés szerint az intézkedés lebonyolítását és kifizetését a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökségről (AFIR) az APIA-ra ruházták át. A pályázat www.apia.org.ro honlapon elérhető tájékoztatójában bővebb információkat lehet olvasni az intézkedésről. Az ügynökség weboldalán a „măsuri de sprijin” menüben a „măsuri delegate din PNDR” pont alatt találhatóak meg az információk. A támogatási kéréseket online kell feltölteni, valamint papírra nyomtatva az APIA-hoz letenni.
A támogatást igénylőnek a következő lépéseket kell megtennie: a kifizető ügynökség szakembereinek segítségével azonosítania kell azokat a területeket, parcellákat, amelyeket erdősíteni szeretne, majd a hivatal szakemberei egy megállapítási jegyzőkönyvet állítanak ki. Második lépésként a pályázónak az erdősítés technikai tervét kell kidolgoztatnia egy erdészeti szakember vagy cég segítségével (a szolgáltatás költségei az első részlet kifizetéskor vissza igényelhetők), majd utolsó lépésként meg kell szereznie az erdészeti hatóság beleegyezését.
A támogatást igénylő lehet mezőgazdasági területtel rendelkező magánszemély, ezek egyesületei, valamint a mezőgazdasági területtel rendelkező községi tanácsok vagy ezek egyesületei. Az elnyert támogatást kéttípusú, fix összegű prémium formájában fizetik ki. Az első típusú támogatásból kifizethető az erdő telepítésének és a terület bekerítésének szabvány költsége, valamint a pályázat elkészítésének költsége. A másik típusú prémium két összetevőből áll, az egyik a fenntartási és ápolási munkálatok költségeit fedezi 6 évig, a másik egy állandó, 12 évig folyósított kárpótló támogatás, mivel a szántó, kaszáló vagy legelő beerdősítése a mezőgazdaságban bevételi kiesést okoz. A sikeres pályázás esetén az erdősítési munkálatokat és a terület bekerítését a pályázónak a szerződés megkötése után kell elvégeznie. A támogatás értéke változó, attól függően, hogy a beerdősítésre váró terület sík-, domb- vagy hegyvidéken található. A védősávok létesítése esetében a minimális terület 0,5 hektár, az erdősítésnél pedig legkevesebb az egy hektár. A letett pályázatokat az APIA szakemberei pontozásos rendszer alapján bírálják el, ennek leírása megtalálható a pályázati eligazító füzetben az APIA fentebb említett honlapján.