A biztosítási piac immár hónapok óta lebegtetett híre, miszerint a piacvezető City Insurance csődje elkerülhetetlen, bizonyossá vált. Amint tegnapi lapszámunkban hírül adtuk, a pénzügyi felügyelet megvonta a cég működési engedélyét, miután a vállalat nem tett eleget a hatóság tőkeemelést illető kérésének. A hír jelentősen felkavarja a hazai biztosítási piacot, főként a kötelező gépjármű-biztosítás szegmensét. A legtöbb szereplő már drágított, többen még kivárnak, az árak szinte percről percre változnak.
Jó hír, hogy a City Insurance-nél megkötött biztosítások lejártukig érvényesek maradnak, a kevésbé jó, hogy az esetleges kárrendezés érdekében az állami garancialaphoz kell fordulni, itt azonban a keletkezett kárt csak 450 ezer lejig térítik meg. Ez elsősorban a nagy értékű járműveket működtető szállítókat érinti. Ami viszont az egész piacot befolyásolja, hogy – az eddig legalacsonyabb árat ajánló biztosító bedőlésével – jelentősen növekednek a kötelező gépjármű-biztosítás tételei. És nem csak.
Előzmények
A biztosítótársaság egyébként már júniusban hatósági felügyelet alá került, akkor azt vállalta, hogy olyan üzleti tervet mutat be, amely alapján képes lesz finanszírozni további működését és eleget tenni a kártérítési követeléseknek. A hatóságok tőkeemelést is vártak a biztosítótól, ez azonban nem történt meg: a felügyelet a múlt héten közölte, hogy a kisebbségi tulajdonos holland I3CP Holding BV nem fizette ki a remélt 150 millió eurót. A pénzügyi felügyelet ugyanakkor elutasította az üzleti és az átszervezési tervet, fizetésképtelenné nyilvánította a biztosítót, valamint elindította azt az eljárást, amely alapján kéri a bíróságtól a csőd megállapítását. Ez az eljárás hónapokig eltarthat. A biztosító működési engedélyének bevonása a jelen helyzetben azt jelenti, hogy a társaság nem köthet új szerződéseket az ügyfelekkel.
A biztosítótársaság gondjait illetően már hónapokkal ezelőtt mutatkoztak a jelek. Ez leginkább a bajba jutott ügyfelek kiszolgálásánál mutatkozott, hiszen nem egy szerviz nemes egyszerűséggel visszautasította a javítást. Többen már készpénznek vették a biztosító csődjét, mások arra hivatkoztak, hogy a javítás ellenértékét nem tudják behajtani. Az általunk megkérdezett sepsiszentgyörgyi bróker is úgy nyilatkozott, hogy ügyfeleinek már hónapok óta nem kínálja a City Insurance ajánlatait, hiába a legolcsóbbak a piacon.
Koncentrált piac
A fokozottan koncentráltnak számító hazai biztosítópiacon az utóbbi években ez már a negyedik csőd lehet, miután 2015-ben és 2016-ban a két legnagyobb hazai biztosító, az Astra és a Carpatica, tavaly pedig a CertAsig ment tönkre. A City Insurance a Vivendi International tulajdonában van, amely a hazai sajtó szerint Adrian Năstase volt miniszterelnök sógora, Dan Odobescu érdekeltségébe tartozik. Kihasználva a két nagy biztosító csődjét, a City Insurance az elmúlt években gyorsan növekedett. A cég főleg a gépjármű-felelősségbiztosítások piacára összpontosított, ahol 45 százalékos részesedést szerzett, a bedőlés így több mint hárommillió ügyfelet érint közvetlenül. Ugyanakkor a csőd a teljes biztosítási piacot is jelentősen befolyásolja, hiszen közel 20 százalékos részesedésével a City Insurance az egész ágazatban piacvezetőnek számított, a történtek közvetve az egész biztosítási piac árképzését is jelentősen befolyásolhatják.
Következmények
A Citynél kötött kötelező gépjármű-biztosítás egészen a lejárati határidőig érvényes marad, ugyanakkor az ügyfelek akármikor felbonthatják a szerződést, és bármilyen következmény nélkül fordulhatnak más társasághoz – mondta kérdésünkre a helyi bróker, aki azért nem vállalta nevét, mert a piac bizonytalansága miatt még a szakemberek sem tudnak átfogó képet alkotni a következményekről. Az átállás azonban – s ez már a mostani ajánlatok fényében egyértelmű – pluszköltséggel jár, arról nem beszélve, hogy a piacon rendkívüli mozgások indultak be. A City-csőd hírére ugyanis több száz lejjel növekedtek a biztosítási díjak. Mindez főként a szállítóvállalatokat érinti, hiszen a bedőlt biztosító épp nekik adta a legnagyobb kedvezményeket – mondta a helyi bróker, aki egy gyors számítással ezt számokkal is bizonyította: ha egy cégtulajdonban lévő nyerges vontató egyhavi biztosítása a Citynél eddig 474 lej volt, tegnap ugyanennek a gépjárműnek a kötelezője több mint ezer lejt kóstált. A piac gyors mozgásait jelzi ugyanakkor, hogy több biztosító nem ajánlja ki a brókereknek az árat, azt a megfelelő adatok beküldésével közvetlenül a kliensnek számolják ki.
A magánkézben lévő személygépkocsik esetében a drágulás mértéke természetesen alacsonyabb, a húsz százalékot azonban itt is meghaladhatja, arról nem is beszélve, hogy a bróker portfóliójában szereplő 10 biztosító közül 2–3 tegnap még nem adott árajánlatot.
A hatóság nyugtatgat
A Biztosítottak Garancia Alapja (FGA) már hétfőn közleményben adta hírül, hogy tudomásul vette a City Insurance működési engedélyének a felfüggesztését, és már aznaptól fogadja a csődeljárás alá került biztosító károsultjainak kérvényeit. Az FGA közleménye szerint a City Insurance ügyfelei akkor fordulhatnak hozzájuk, ha érvényes biztosítással rendelkeznek, és a káresemény azt követően történt, hogy a hatóságok pénteken bejelentették a társaság működési engedélyének visszavonását. Az ügyfelek a City Insurance biztosítóval kötött szerződések érvényességi idejének lejártáig vagy a fizetésképtelenségről szóló eljárás megkezdéséről szóló bírósági határozat közzétételét követő 90 napig fordulhatnak a garanciaalaphoz. Fontos részletkérdés, hogy azoknak az ügyfeleknek a helyzetét továbbra is a City Insurance kezeli, akiknél a káresemény még a működési engedély visszavonása előtt történt.
Az érintettek aggódnak
A szállítókat tömörítő konföderáció (COTAR) tegnapi közleményében a biztosítottak védelme érdekében a kormány sürgős közbelépését kérte. A kötelező biztosításukat befizető emberek millióit érinti a biztosítók kapzsisága által generált csalássorozat és az ennek megakadályozásáért fizetett személyek közömbössége – fogalmaznak a közleményben, amelyben konkrétan is megneveznek a pénzügyi felügyelet, illetve a konkurenciahivatal illetékesei közül személyeket, akik szerintük nem akadályozták meg a kötelező biztosítási piac mértéken felüli koncentrációját, illetve a gyanítható csalásokat.
Ezzel összefüggésben a szervezet egyebek mellett arra kéri a hatóságokat, hogy – amint azt korábban is jelezték – a kötelező biztosításokat szabályozó törvény módosítására vonatkozó rendelettervezetből töröljék azokat a passzusokat, amelyek lehetővé teszik a biztosítótársaságok számára, hogy visszaéljenek a román kötvénytulajdonosok pénzével. Ugyanakkor sürgős tárgyalásokat követelnek a kormánnyal, illetve az érintett hatóságokkal.