2.Több alvásidőt a minőségi életért

2021. szeptember 23., csütörtök, Család

Ha a gyermek először megy óvodába, iskolába, akkor ott a bizonytalanság érzése: felkészült-e az új élethelyzetre, hogyan veszi a kihívásokat, mi vár majd rá. Ugyanakkor annak a szülőnek, aki gyakran unatkozó gyermekeket nevel, valódi megkönnyebbülést jelenthet az otthoni „levegőváltozás”. Tény, hogy az iskolakezdés első heteiben szükség van némi tudatosságra és tervezésre, hogy a gyermekeink átállása zökkenőmentes legyen.

A család megváltozott életritmusának beállításához jó ötlet lehet a reggeli ébresztés és az esti lefekvés idejének rögzítése. Az első általában adott, az ébresztőóra könyörtelenül jelzi az alvásidő végét, a reggeli program határidői általában rögzítettek. Ennél jóval nagyobb kihívás beállítani az esti lefekvés időpontját. Ezt érdemes gyermekeink alvási szükségletei és ébredési ideje alapján kiszámítani.

Hasznos lehet, ha megtervezzük a délutánjaik menetrendjét is. Gyermekeinknek 4–5 órája van naponta az iskola és lefekvés ideje között – ez értékes idő, kár elpazarolni. Ezért jó, ha segítünk nekik ütemtervet készíteni a házi feladatok elvégzésére, a külön­órákra, az iskolán kívüli tevékenységekre, edzésekre, a játékidőre és a képernyőidőre, valamint a tisztálkodásra.

Ma már több kutatás is foglalkozik az éjszakába nyúló képernyőhasználat jelenségével, veszélyeinek, káros következményeinek vizsgálatával. Az egyik ilyen veszélyforrás lehet a gyermekek cirkadián ritmusának a megváltozása.

Mint tudjuk, belső biológiai óránk a szervezetünk működését nagyjából 24 órás ciklusokban szabályozza. Ennek központi szereplője egy melatonin nevű hormon, ami sötétedéskor kezd el termelődni az agyunkban található tobozmirigyben. A hormon legészrevehetőbb hatása az, hogy kezdünk elálmosodni, és a szervezetünk átáll éjszakai üzemmódra. Ez különböző fiziológiai változásokkal is jár: emésztésünk lelassul, anyagcserénk átállítódik, immunrendszerünk is máshogy működik, például a gyulladásos folyamatok éjszaka mérséklődnek. Aztán a melatonin termelődése 7 óra körül leáll, és a szervezetünk fokozatosan „visszakapcsol” nappali üzemmódba.

E folyamat legfontosabb szabályozója a fény, ezen belül is a kék fény. A szemünkben egy erre érzékeny pigment, a melanopszin jeleket küld a tobozmirigybe, és ott leállítja vagy csökkenti a melatonin termelését, és ezen keresztül mérsékli az álmosságot, illetve az összes többi, éjszakával kapcsolatos biológiai folyamatot.

Mivel a mai világításnál használt mesterséges fényforrások, ám főleg a számítógép-képernyők, mobiltelefonok, táblagépek fénye nagy mennyiségben tartalmaz kék fényt, így ez nagymértékben hat a melatonintermelésre.

Láthatjuk, hogy ennek alapján a gyermekeinknél az éjszakába nyúló rendszeres számítógép-használat, mobilozás különösen veszélyes lehet. A megzavart cirkadián ritmus (és a krónikus kialvatlanság) a fejlődő szervezetben elváltozásokhoz, betegségekhez, komoly pszichés zavarokhoz vezethet.

Emiatt is ajánlott, hogy „alvásidőt” rögzítsünk a képernyők számára is, és ebben legyünk következetesek: a szakemberek szerint fontos, hogy 90–120 perccel a lefekvés előtt a gyermekek már ne legyenek kitéve a kék fény hatásának. Ezért a képernyőidő végének jelzésére érdemes valamilyen időzítőt kitalálni, amikor közös megegyezés alapján az okoseszközök egy erre a célra kijelölt, akár a feltöltésükre is lehetőséget adó gyűjtőhelyre, kosárba kerülnek.

A nagyobb gyermekeinknek beszerezhetünk olyan számítógépre, okostelefonra is alkalmazható szűrőt, szemüveget, amely tompítja a cirkadián ritmusra ható fényeket, enyhítve ezek hatását.

Kertész Tibor, a Gyulafehérvári Főegyházmegye családpasztorációs központjának munkatársa

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 62
szavazógép
2021-09-23: Történelmünk - Benkő Levente:

A szárazajtai kivégzettek elleni ingatag vádakról

A Háromszék 2020. szeptember 24-i számában a Brassóban megalakult és Székelyföldön magyarellenes atrocitásokat elkövető Iuliu Maniu Önkéntes Zászlóaljról írtam Adalékok a Maniu-gárdák történetéhez címmel. Ezúttal az 1944. szeptember 26-i szárazajtai vérengzés okán a kivégzett helybeli magyar lakosok elleni „vádak” kérdéskörét vizsgálom. Az alábbi részletek a Tortoma Kiadó gondozásában 2011-ben megjelent Szárazajta című könyvemben bővebben, forráshivatkozással ellátva is olvashatók. A forrásokat megjelölő lábjegyzetek elhagyásával szerkesztett jelen írásom célja nem a sérelmek lajstromozása, hanem a kép kiegészítése a történtek jobb megértéséhez.
2021-09-23: Család - :

Gyermekeink