A kisbaconi Benedek Elek Emlékháznál szeptember 30-án, a magyar népmese napján veszi kezdetét Mesélő Háromszék rendezvénysorozat, melyet hét év kihagyás után hirdetett meg újból a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház és a Jókainé Laborfalvi Róza Alapítvány – tájékoztattak közleményükben a szervezők.
A kilencnaposra tervezett rendezvénysorozat kínálata igen bőségesnek ígérkezik, a népmeséket feldolgozó bábelőadások, mesejátékok, mesetáncházak, meseest és játékos vetélkedők mellett a szervezők ismeretterjesztő és témafeldolgozó előadásokkal, népmese alapú rajzpályázatok kiállításaival, mesemondással és meseolvasással készülnek. Ezekre szeptember 30. – október 8. között kerül sor párhuzamosan több háromszéki településen, óvodai, iskolai és civil közösségek részvételével. A szervezők a program révén a háromszéki gyermekek identitástudatának erősítését, a népmesei örökség megismertetését, éltetését és továbbadását tűzték ki célul. „Hitünk szerint a népmesék olyan letisztult tudás és bölcsesség őrzői, amelyek megtanítanak bennünket helytállni, megerősödni, és életünk útvesztőiben a problémák fölé emelkedni” – olvasható közleményükben.
Az idei Mesélő Háromszék rendezvény mottója „Kilencet egy csapásra!”, mely az eseménysorozat alapját képező, Benedek Elek gyűjtötte kilenc népmesére utal: A csillagszemű juhász, A világszép nádszálkisasszony, A szegény ember szőlője, Az aranyszőrű bárány, A rózsát nevető királykisasszony, Az égig érő fa, A táltos kecske, Tündér Erzsébet, Előbb a tánc, utána a lakoma.
Az esemény kapcsán a szervezők felidézték 2014-ben indított Mesemécses programjukat, melynek során száz darab, a Kemecse Manufaktúra által készített mécsest osztottak ki megyeszerte a Mesélő Háromszék programsorozathoz csatlakozó közösségeknek. Ezek a csoportok vállalták, valahányszor egy mese elhangzik a közösségükben, gyertyát gyújtanak a mécsesekben, ezzel is hangsúlyozva a népmesék fontosságát. Így vált a mesemécses a Mesélő Háromszék egyik fő arculati elemévé. A rendezvénysorozat szervezői arra kíváncsiak, hány mesemécses van ma is használatban, milyen állapotban maradtak meg a következő nemzedékeknek.
Felhívást intéztek a programban részt vevő csoportokhoz, hogy készítsenek és küldjenek fotót a birtokukban lévő mesemécsesről: egyet az eredeti állapotáról és egyet a mostaniról, valamint írjanak 4–5 mondatot a népmese fontosságáról. A fényképeket és a rövid írásokat a meseloharomszek@gmail.com e-mail-címre vagy a Mesélő Háromszék Facebook-oldalára várják. A rendezvénysorozat részletes programja a www.facebook.com/meseloharomszek oldalon található.