Mézédes nap Kézdivásárhelyen

2021. szeptember 27., hétfő, Közélet

Kézdivásárhelyen nagy hagyománya van a mézeskalács- vagy mézespogácsa-készítésnek, ezért választották a rendezvény arculatának a mézeskalácsszívet. A város legismertebb cifrapogácsa készítője Hahn Jakab, temesvári sváb származású mézeskalácsos mester volt, aki a 20. század elején telepedett le Kézdivásárhelyen. Egy másik híres mézespogácsa-készítő a Kósa család volt. Napjainkban három cukrász és családja készít mézespogácsát, Farkas Gábor, Kocsis Katalin és Szántó József. A régi mézespogácsás hagyományt óhajtotta feleleveníteni a Tegyünk Kézdiszékért civil tömörülés, amikor szombaton megszervezte hagyományteremtő szándékkal a Molnár Józsiás parkban a Mézédes napnak keresztelt rendezvényt a városháza és a Háromszéki Méhészegyesület támogatásával.

  • Mézlovagok a vásárban. A szerző felvétele
    Mézlovagok a vásárban. A szerző felvétele

A rendezvény nyitányaként Józsa Irén ny. tanár a Tegyünk Kézdiszékért civil tömörülés nevében köszöntötte a nagyszámú közönséget. A jó hangulathoz szükséges zenei aláfestésről a Gergely Tamás és Szóró Dorina által vezetett Felső-Háromszéki Ifjúsági Fúvószenekar gondoskodott. Az első alkalommal megszervezett rendezvény kezdő mozzanataként a fúvószenekar szólamaira felvonult a Háromszéki, Csíkszéki, Udvarhelyszéki és Gyergyószéki Mézlovagrend, a Maassluis Nyugdíjasklub, a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete, a Rák Ellen a Jövőért Egyesület, valamint a Benedek Elek Óvoda kis óvodásai méhecskéket ábrázoló öltözetben.

A felvonulást követően a székelyföldi mézlovagrendek képviselői a zenepavilonba vonultak, és bemutatták dióhéjban az általuk képviselt mézlovagrendet, majd a Benedek Elek Óvoda kisgyermekei dallal, Vass Fanni pedig medvemonológgal szórakoztatta a közönséget. Deák Mihály, a Háromszéki Méhészegyesület elnöke a méhészetről, a méhekről, a méhek életéről tartott rövid előadást, és bemutatta a méhészeti eszközöket, a méhkaptárt stb. Beke Ernőnek köszönhetően régi méztároló edényeket lehetett megtekinteni. A Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének tagjai beavatták az érdeklődőket a mézeskalács sütésének titkaiba, és süteményeiket meg is lehetett kóstolni egy pohár mézes tea kíséretében. Dr. Tófalvi Melinda Mária korondi méhész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának óraadó tanára a méznek a kozmetikában, a gasztronómiában és más különböző területeken való felhasználásáról beszélt. Meglátása szerint a méz érdekessége többek között az, hogy a gyógynövények hatását erősíti, értékesebbé teszi. Vántsa Judit igazgató és Bokor Magdolna könyvtáros, a Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár sátránál Milo maci kíséreté­ben fogadta a hozzájuk betérőket, a könyvtár minden mézes, méhes könyvét fel lehetett lapozni, és a papírszínházas mese sem maradt el. Ebből az alkalomból a könyvtári beiratkozás ingynes volt, és a méhes, mézes könyveket is ki lehetett kölcsönözni.

Mindezek mellett az érdeklődők megkóstolhatták a különböző mézfajtákat, mézes italokat, és további termékeket is megismerhettek, illetve beszerezhettek, mint a krémméz, méhpempő, mézalapú krémek, propolisz, lépes méz vagy a méhviasz és egyéb mézes portékák. A fúvószenekaron kívül fellépett a Maassluis Nyugdíjasklub Rozmaring kórusa és Gyöngyvirág tánckara, Tubák Klára és Léva Emőke pedagógusok a Benedek Elek Óvoda kis növendékeivel pedig az alkalomhoz illő dalokat, táncokat mutattak be. Bakó Fazakas Zsuzsa óvónő zenés-táncos gyermekprogramra, a Zöld Nap Egyesület önkéntesei pedig interaktív játékos tevékenységekre hívták a kisgyermekeket.

A sikeres rendezvényt a fúvószenekar ünnepi előadása zárta, de a vásár, a játék, az ének és a tánc tovább folytatódott. A jelenlevőknek alkalmuk volt emlékfotót is készíteni az óriás mézeskalácsszívvel – mely a Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének a munkáját dicsérte –, a mézes bödönt hűségesen őrző mackóval és a mézlovagokkal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-09-27: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Népmesei örökségünket éltetik (Mesélő Háromszék programsorozat)

A kisbaconi Benedek Elek Emlékháznál szeptember 30-án, a magyar népmese napján veszi kezdetét Mesélő Háromszék rendezvénysorozat, melyet hét év kihagyás után hirdetett meg újból a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház és a Jókainé Laborfalvi Róza Alapítvány – tájékoztattak közleményükben a szervezők.
2021-09-27: Közélet - :

Kiigazították a költségvetést

A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház régi épületének folyamatban levő, főként az egészségügyi minisztérium által finanszírozott felújítási munkálatai támogatására 300 ezer lejt hagyott jóvá Kovászna Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén, melyet költségvetés-kiigízítás elfogadására hívtak össze.