A húszéves Sapientia jelentőségét méltatták

2021. október 4., hétfő, Belföld

A rendszerváltozás óta eltelt 31 év egyik legjelentősebb erdélyi magyar eseményének tekintik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) húsz évvel ezelőtti elindítását az évforduló alkalmából rendezett tegnapi csíkszeredai ünnepség szónokai.

Tonk Márton rektor felidézte: az 1989-es rendszerváltás eufóriájában az erdélyi magyarság azt remélte, hogy újraindíthatja az 1959-ben elvesztett önálló állami egyetemét. Egy bő évtizedes „iszapbirkózás” és a magyar egyetem létrehozására irányuló romániai politikai akarat teljes hiánya vezetett el ahhoz a felismeréshez, hogy ha nincs önálló állami, akkor legyen magán, de akkor is önálló egyetem, egyetemhálózat. Így indult útjára húsz évvel ezelőtt az erdélyi történelmi magyar egyházak által létrehozott alapítvány felügyelete alatt a magyar költségvetésből nyújtott forrásokból a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE), amely ma a különböző egyetemi rangsorokban Románia húsz legjobb egyeteme közé tartozik, és amelynek egyes szakjai, a legjobbnak számítanak Romániában.

Kató Béla erdélyi református püspök, az egyetemet működtető Sapientia Alapítvány elnöke beszédében megállapította: az alapítók beálltak azok sorába, akik majdnem ötszáz éve küzdenek az erdélyi magyar felsőoktatásért. Felidézte: 1581 óta, amikor Báthori István erdélyi fejedelem jezsuita egyetemet hozott létre Kolozsváron, számtalan egyetemalapítási kísérlet történt. Különböző korokban újból és újból megfogalmazódott az a követelmény, hogy anyanyelvi felsőoktatás nélkül nem lehet Erdélyben teljes életet élni.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az értékteremtés zászlóshajójának nevezte az intézményt. „A küzdelem nem volt hiábavaló, versenyképességével, minőségével a Sapientia mind a román, mind pedig a Kárpát-medencei oktatási térben megkerülhetetlenné vált” – állapította meg az államtitkár.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2021-10-04: Közélet - Váry O. Péter:

Egy szerelmes leveleskönyv hányatott élete

Házastársak intim levelezésének kötetbe gyűjtése, a nagyközönség elé kínálása nagyon-nagyon ritka esetben indokolt: gróf Mikó Imre és felesége, Rhédey Mária egy sorsdöntő esztendő ideje alatt egymáshoz írott leveleinek kiadása mégis fontos számunkra, hiszen nemcsak Erdély Széchenyijének magánéletéről derülnek ki olyan adalékok, amelyek korábban ismeretlenek voltak, hanem történelmünk egyik legfontosabb korszakának, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idejének sajátságos, kettejük tapasztalatai által megírt története is kikerekedik belőlük.
2021-10-04: Belföld - :

Dacian Cioloș az USR PLUS új elnöke

Dacian Cioloș európai parlamenti képviselő, az USR PLUS társelnöke nyerte meg a kormányból kilépett, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), valamint a Szabadság, Egység és Szolidaritás Párt (PLUS) fúziójából tavaly alakult párt interneten lebonyolított elnökválasztását.