Az aradi vértanúk emléknapját 172 éve tartják, Kézdivásárhely önkormányzata idén is, akárcsak az előző esztendőkben, a Nagy Mózes Elméleti Líceum és a Református Kollégium tanulóival és pedagógusaival, valamint jelképesen a Történelmi Vitézi Rend tizenhárom tagjával közösen hajtott fejet tegnap a kantai középiskola udvarán. A megemlékezésen a Határon Túli Program magyarországi résztvevői is jelen voltak.
A közös megemlékezést megelőzően nagyszünetben a Református Kollégium IX. A és B osztálya az iskola udarán tartott rövid emlékműsort, versrészleteket adtak elő. A diákok felkészítő tanára Rancz-Gyárfás Zsuzsa volt. „Ma felidézzük a magyar történelem egyik gyásznapjának pillanatait. Magunkban mormogjuk az aradi tizenhárom nevét, és dühöt, szomorúságot érzünk a lelkünkben. De mi történik akkor, ha egy más megközelítésből szemléljük őket és tetteiket? Mi történik akkor, ha nem a haláluk körülményeit, hanem az életüket, a céljukat, a hitüket, a jövőképüket vesszük szemügyre? Az első és legfontosabb erényük a hit. Hittek egy jobb, szabadabb, fejlődő hazában. Egy jobb világban, egy biztonságos országban. A hit meghatározta céljaikat, a céljaik pedig az életüket! Én ebben a hitben kívánom, hogy fejlődjetek, tanuljatok, tűzzetek ki magatoknak célokat és dolgozzatok meg értük. Ha nem lett volna egy eltökélt céljuk tanáraitoknak, a református egyháznak, illetve az igazgató úrnak, akkor most nem különálló intézmény lenne a Református Kollégium, nem épülne egy teljesen új tornaterem. Hit, cél, áldozatos munka! Ez legyen a mai nap üzenete számotokra!” – mondotta a megemlékezésen jelen levő Fejér László Ödön szenátor.
A Nagy Mózes Elméleti Líceum a szabadság köré építette idei műsorát, amelynek előkészítését Deák Ferenc magyartanár vállalta. A diákság nevében Pénzes Annamária szólt az egybegyűltekhez, idézte fel a kivégzett tábornokok hősiességét, akik életüket áldozták a magyar szabadságharcért. A kantai X. A osztályos diákok Illyés Gyula verseiből dramatizált irodalmi összeállítást mutattak be az iskola zenekarának kíséretében, majd a két középiskola közös műsorát követhettük.
A megemlékezés a magyar himnusz eléneklésével és koszorúzással ért véget az iskola egykori tanára, az aradi vértanúk gyóntatópapja, Sujánszky Euszták és a tizenhárom aradi vártanú emlékplakettjei előtt. Koszorúzott a városi önkormányzat, az RMDSZ városi szervezete, Fejér László Ödön szenátori irodája, a kantai nagy múltú középiskola és a Református Kollégium, valamint a Történelmi Vitézi Rend és a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet.