Országosan egységes eljárás szerint hétfőtől december 8-ig tart azoknak az óvoda- és iskolaigazgató-jelölteknek a meghallgatása, akik az október 15-i írásbeli vizsgán elérték a hetest. Háromszéken 74-en vannak versenyben a 117 igazgatói és aligazgatói tisztségre, és míg több mint negyven helyre nincs jelentkező, három magyar tannyelvű iskolában ketten pályáznak az igazgatói székre, több tanintézményben verseny van az aligazgatói állásokért is.
A vizsgamódszertan szerint egy jelölt több iskolában is jelentkezhet igazgatói, aligazgatói tisztségre, majd az interjúsorozat lezárása után, december 13-án kell eldöntenie, melyiket választja. A szóbeli vizsgát helyettesítő interjúhoz negyven pontban foglalta össze az oktatási minisztérium, hogy milyen lehetséges problémás helyzetekre kell megoldást találnia a vizsgázónak, a válaszokat pontozzák, és így alakul ki a végső eredmény. A témák között szerepel az iskola oktatási kínálatának megfelelése a szülők, illetve a közösség igényeinek, az iskolában történő esetleges erőszakos cselekedetek visszaszorítása, a sajátos nevelési igényű gyermekek beilleszkedésének segítése, uniós pályázatok bevonzása, vizsgaeredmények javítása, a diákok véleményének meghallgatása és önálló kezdeményezésből létrejövő tevékenységeik támogatása, pályaválasztási tanácsadás, civil szervezetekkel való együttműködés, tehetséggondozás, beiskolázási problémák, osztályfőnökök kinevezése, gazdasági kérdések, fejlesztési tervek.
Az igazgatói versenyvizsga ma kezdődő második szakaszában magyar vonatkozásban a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola, a baróti Baróti Szabó Dávid Líceum és a bölöni Bölöni Farkas Sándor Általános Iskola igazgatói tisztségére pályáznak ketten, több helyen az aligazgatói széket is két jelölt célozza meg, ugyanakkor a meghirdetett 117 hely több mint harmadára nincs jelentkező.
A vizsgafolyamat december közepén ér véget, a nyertes pályázók a tanév második felétől, 2022. január 10-től foglalhatják el helyüket, az üres állásokat ideiglenesen kinevezett igazgatókkal töltik be.