A szőnyeg alá sepert múlt

2021. november 16., kedd, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Koszorúzni lehetett, de minden más rendezvényt lefújtak Brassóban az 1987. november 15-én kitört munkáslázadás 34. évfordulóján. Ez már a második év, amikor a járványhelyzet miatt elmarad a megszokott megemlékezés és emlékfutás, és erre idén különös árnyékot vet, hogy az 1989-es ,,forradalom” perét a legfelsőbb törvényszék épp a napokban dobta ismét vissza a katonai ügyészségnek.

A kettő ugyanis összefügg. Az 1987-es munkáslázadást sokan tartják az 1989-es rendszerváltás előfutárának, mert Romániában akkor kiáltotta először többezres tömeg, hogy Szabadság! Le a diktatúrával! Le Ceaușescuval! Az elégedetlenség a tehergépkocsigyártól indult, ahol a nincstelenségtől – a múltat visszasírók gyakran elfelejtik, hogy akkoriban csak jegyre és többórás sorbaállással lehetett élelmiszerhez jutni, fűtés és meleg víz is szűkösen volt, és az áramellátást is rendszeresen megszakították, így hidegben, petróleumlámpák fényében éheztek és kínlódtak az emberek – amúgy is feszült alkalmazottak csak a munkabérük felét kapták meg, vagy még azt sem, ezért elindultak kikövetelni a magukét a mindenható kommunista párttól; útközben egyre többen csatlakoztak hozzájuk, és a meglepetés erejével sikerült is betörniük a pártszékházba és annak minden, számukra elérhetetlen jóval megrakott raktárába, a narancsok, sajtok. kávék és téli szalámik közé. A letartóztatások, kínzások, kihallgatások, áttelepítések már másnap megkezdődtek. Mintegy 300 személyt vittek be a Securitatéra, kegyetlen verések és bántalmazások után pedig 61-et ítéltek el (heteken belül) – huliganizmusért. Aki megúszta a börtönt, annak távoli kényszerlakhelyet jelöltek ki, ahol a családtagok is csak engedéllyel látogathatták meg.

A túlélők 1990 után egyesületet alakítottak, emlékművet állítottak, konferenciákat és különféle eseményeket tartottak, de valódi rehabilitálásuk nem történt meg. Habár a megtorlások felelőseit Gheorghe Robu, Románia 1990-ben kinevezett főügyésze rövid idő alatt azonosította – a Marosvásárhely fekete márciusa után megalakult Román Hírszerző Szolgálatnál, a hadsereg és a belügyminisztérium kötelékeiben dolgoztak tovább, néhányan fontos köztisztséget töltöttek be, zömmel a kommunista utódszervezet, a mai Szociáldemokrata Párt színeiben –, 34 év alatt senkit még csak vád alá sem helyeztek az emberiesség elleni bűntettekért. Ahogy Ion Iliescu volt államfő is megúszhatja a számonkérést az 1989. december 22-e utáni, több száz emberéletet követelő terrorista diverzióért, mert a katonai ügyészség egyszerűen nem készít elfogadható vádiratot.

Az állam második legnépszerűbb intézményéről van szó, amelyet minden kormány agyonkényeztetett, tisztjeit békeidőben, papírtologatásért vagy ünnepi parádéért is busásan megfizetett és kitüntetett, és amelynek akkor is drága, korszerű felszereléseket vásároltak, amikor a kórházakban több évtizedes infrastruktúrával küzdöttek az életekért. Ma jobban élünk, mint 34 évvel ezelőtt, de ez a piszkos, lezáratlan örökség is teszi, hogy Románia – a katonásdit nagyon kedvelő Klaus Iohannis államfő és a megint forrongó békés lakosság szerint is – bő három évtizednyi... szabadság (?) után is kudarcos állam.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2021-11-16: Közélet - Fekete Réka:

Kevesebb beteg, több gyógyszer

Összetett annak a jelenségnek az oka, hogy kevesebb beutalt beteg esetén miért nagyobb a napi gyógyszerfogyasztás a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, de az intézmény vezetője egy dolgot biztosan állít: ha a betegek nem várnák meg, amíg állapotuk súlyosbodik – függetlenül attól, hogy koronavírus-fertőzésről van-e szó vagy egyéb betegségről –, és már az első jeleknél jelentkeznének orvosnál, akkor nem válna a rendszer annyira terheltté, sok problémát könnyebben, hatékonyabban és költségkímélőbben lehetne megoldani. András-Nagy Róbert a számok tükrében mutatta be, hogy e tekintetben mi változott az intézményben az elmúlt két esztendő folyamán.
2021-11-16: Közélet - Iochom István:

Rancz-Gyárfás Hanna kitüntetést kapott

Kézdivásárhely két magyarországi testvérvárosa, Mezőkövesd és Hatvan felajánlásából immár hetedik éve, minden tanév végén 100 ezer forintos ösztöndíjban részesülhet két, az anyanyelv ápolásában jeleskedő kézdivásárhelyi diák.