A Tudomány Erdélyi Mestere címmel tüntették ki Pozsony Ferencet

2021. november 18., csütörtök, Közélet

A Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) elnöksége a Magyar Tudományos Akadémia által szervezett Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozathoz kapcsolódva tartott múlt héten szakmai találkozót, amelyen átadták a KAB idei tudományos díjait. Az alkalomból Pozsony Ferencet, a kolozsvári Magyar Néprajz és Antropológia Intézet professzorát a Tudomány Erdélyi Mestere díjjal tüntették ki.

  • Fotó: Horváth László
    Fotó: Horváth László

A Szabó Töhötöm által méltatott egyetemi tanár „a szövegfolklór, a szokásvilág és annak átalakulása, a társadalmi viszonyok és az interetnikus kapcsolatok kutatásában alkotott jelentőset, illetve nyitott új utakat az erdélyi és a magyar nyelvű néprajztudományban. Kutatói figyelme szűkebb szülőföldjétől indulva fogja át a Kárpát-medence különböző etnikai csoportjait és még azon kívüli közösségeket is, elsősorban a moldvai csángókat.” A laudáló kitér Pozsony Ferenc kutatásaira a szászok életéről, szokásvilágáról, valamint kiemeli tanári tevékenységének azon vetületét is, ami gazdag terepkutató tapasztalatán alapszik.

A Magyar Tudomány Ünnepét tizennyolc esztendeje minden év novemberében szervezi meg a Magyar Tudományos Akadémia, amelynek idei mottója: „Tudomány: iránytű az élhető jövőhöz”. A szervezők megfogalmazásában az online eseménysorozat fő üzenete, hogy csak a tudományos tények és összefüggések ismeretében vállalkozhatunk a környezetünkben zajló folyamatok megértésére és azok várható következményeinek felmérésére, befolyásolására, ugyanakkor felhívja a figyelmet a közérthető és élményalapú ismeretátadás szerepére az álhírek vissza­szorításában, valamint motiválni kívánja a fiatal nemzedékeket eredeti gondolatok létrehozására.

Az online követhető, november 26-ig tartó programok vezető témái: poszt-COVID stratégia, klímavédelem, a járványhelyzet hatása a társadalomra és a tudományos teljesítményre, mesterségesintelligencia-alapú technológiák a kutatásban és a mindennapokban, élhető környezet, új irányok és eredmények a humán-, élet- és természettudományok területén, a tudomány meghatározó szerepe a jövő társadalmi, gazdasági átalakulásában. (Bővebb tájékoztatás a www.mta.hu/tudomanyunnep internetes felületen.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2021-11-18: Máról holnapra - Nagy D. István:

Kakasok, ha összejönnek

Ha már az ország sorsával, jövőjével kapcsolatos hozzáállásukon nem igazán van mit méltatni, annyit azért érdemes elismerni a mostani politikusok kapcsán, hogy sokuk pályát tévesztett, vérbeli színész(kedő)ként, képmutatóként rossz helyen fecséreli tehetségét. Pedig igazán istenadta képesség ez, amint azt sokadjára láthatjuk a kormányalakítási bohózat harmadik felvonásának nagykoalíciós jelenetében, melynek végkifejletét vérbeli profiként a lehető legtovább húzzák.
2021-11-18: Jegyzet - :

Kísért a múlt?

Rédics, határátkelő. Az egyetlen pont, amely harminc kilométeres kerülővel „szabad” utat engedett a rokonokhoz a szülőfalumtól mindössze egy kőhajításnyira lévő, (akkor még nem tudtuk, de) kihalásra ítélt faluba.