A Tanügyiek Szabad Szakszervezeteinek Föderációjához hasonlóan a háromszéki szervezet is határozottan tiltakozik az ellen, hogy a pedagógusokat arra kötelezzék, hetente kétszer végezzék el tanítványaik tesztelését annak kiderítésére, hogy fertőzöttek-e koronavírussal. Szerdai közleményében az egészségügyi minisztérium hangsúlyozza, a nyáltesztek használata nem igényel egészségügyi szaktudást, sem különleges munkakörülményeket, ezekkel a noninvazív gyorstesztekkel ki lehetne szűrni a tünetmentes, de megfertőződött tanulókat a fertőzés korai stádiumában.
Lapunk érdeklődésére Nagy Gábor, a szabad szakszervezet háromszéki elnöke elmondta, kedden körlevelet küldtek a helyi csoportoknak és arra kérték tagjaikat, legyen bátorságuk elutasítani a tesztek végzését akkor is, ha az adott iskola igazgatója ezt erőlteti. A bizalmi szerint nemcsak lehetetlen tanítási időben ezzel foglalkozniuk a pedagógusoknak, de törvénybe ütközik és büntetendő, ha biológiai mintát vesz egy arra nem jogosított személy. Ezzel ellentétben szerdai közleményében az egészségügyi tárca leszögezi, a nyálmintákat vizsgáló tesztelés nem orvosi tevékenység, a hatályos jogszabályok nem zárják ki ezen tesztek otthoni alkalmazását, az erre vonatkozó döntés meghozatala ellenben az oktatási rendszerre hárul, mivel a nyáltesztek bevezetését az oktatási minisztérium kérte idén februárban és használati útmutatót igényelt az egészségügyi szakemberektől. Ugyanabban a közleményben az egészségügyi minisztérium leszögezi, támogatja az oktatási tárcát a tesztelés módszertanának kidolgozásában, amit közös miniszteri rendeletbe foglalnak.
A szakszervezeti tagok egyenként is megfogalmazták, hogy elutasítják a tesztelés elvégzését, és egyéni beadványokat küldtek az egészségügyi minisztériumba – közölte Nagy Gábor. A bizalmi szerint, ha valaki vállalja is a mintavételt, egy sor kérdés merül fel: mi történik a levett mintákkal, mit kell tenniük, ha egy teszt pozitív, hisz azt meg kell erősíteni PCR-vizsgálattal, kihez forduljon a pedagógus, ki az, aki ezt a helyzetet megoldja, hisz egy egész osztályért felelős.
A tesztelés megszervezésére vonatkozóan tegnapig nem kapott semmilyen útmutatót a megyei tanfelügyelőség, csupán a naponta megjelenő miniszteri nyilatkozatokból értesültek arról, hogy az oktatási tárcának kell döntenie ebben a kérdésben – közölte lapunk megkeresésére Kiss Imre megyei főtanfelügyelő. Az intézményvezető szerint ennek megszervezése külön logisztikát igényel minden egység szintjén, hisz a teszteket valahol tárolni kell, az adott reggelen szétosztani, levenni a mintákat, kiértékelni, összesíteni az adatokat. A nagy létszámú iskolákban akkor is elképzelhetetlen, hogy ezt ne az osztály pedagógusa végezze, ha van az adott tanintézménynek egészségügyi személyzete, hisz egyes esetekben negyven-ötven osztályról van szó és ezer-ezerkétszáz diákról – mondotta. Kiss Imre elfogadja, hogy ez a mintavételi eljárás noninvazív és nem igényel szaktudást, de egyelőre elképzelni sem tudja, hogyan lehet gyakorlatilag kivitelezni a heti két alkalommal tervezett tesztelést az iskolákban.