25 éves a Codex régizene-együttesA jelen emberéhez szólnak a régi énekek

2021. december 6., hétfő, Közélet

Negyedszázaddal ezelőtt Sepsiszentgyörgyön mutatkozott be a közönségnek a Codex régizene-együttes, így kézenfekvő volt, hogy szombati jubileumi koncertjét is itt tartotta.

  • A Codex régizene-együttes korabeli hangszereken is játszik. A szerző felvétele
    A Codex régizene-együttes korabeli hangszereken is játszik. A szerző felvétele

Az Árkosi Művelődési Központ Bástya-termében összegyűlt népes közönség az együttes törekvésének lényegét – nevezetesen, hogy a 17–18. század zenéjét korhűen, ugyanakkor életszerűen adja elő – a korabeli magyar zene révén élvezhette. A szó legszorosabb értelmében: élvezet volt hallgatni a sajátos előadói stílusban, olyan korhű hangszerekkel, mint a fidula, a rebek vagy a korabeli fuvola, de hegedűn, brácsán, csellón, blokflötén megszólaltatott muzsikát. Hogy a változatos vokálokról ne is beszéljünk, hiszen az együttes minden tagja az ízes-régies szövegek éneklésében is kivette a részét. A hét muzsikus együtt, de külön-külön is megcsillogtatta nem csupán hangszer- és énektechnikáját, hanem elkötelezettségét is a régizenéhez. Hivatásos muzsikusok lévén pedig úgy teszik mai emberhez szólóvá a régi, jobbára kéziratos darabokat, hogy azok eredeti stílusát idézik. Jó volt hallani Balassi Bálint énekeit, a sepsiszentgyörgyi kottás kézirat vagy Pálóczi Horváth Ádám ismert vagy kevésbé ismert dallamait, mint ahogy a csíkszentléleki Bocskor János énekeskönyvének szomorúbb hangvételű dalait is, és jó volt nevetni a román–magyar vegyes nyelven lejegyzett, Nici n-am furat című ének sorain.

A jubileumi koncert egy kis emlékezés is volt a kezdetekre: Filip Ignác, az együttes mostani művészeti vezetője meg is köszönte Hanke Katalinnak, mindannyiuk tanítómesterének a biztatást, az együtt muzsikálást. Az Adorján Csaba (fidula, brácsa), Filip Ignác (furulyák, fuvolák), Kovács Éva (rebek, hegedű) Kovács László (fidula, hegedű), Lázár Zsombor (fidula, cselló), Szabó Éva (furulyák, fuvolák, ütőhangszerek) és Szőgyör Csaba (viola de gamba, ütőhangszerek) összeállításban mintegy másfél évtizede működő együttes hazai és külföldi fesztiválok egész során lépett fel. S mert mindenikük hivatásos zenész, így hivatásuk sok más feladat elé is állítja, a korántsem széles közönséget megszólító régizene elkötelezettjeiként kitartásuk – ahogy a jubileumi koncert utáni koccintáskor elhangzott – minden elismerést megérdemel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 855
szavazógép
2021-12-06: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Amire nem jó emlékezni

Ma már jóformán eszünkbe sem jut. Tizenhét év hosszú idő, a fiatalabbak számára már csak múlt, történelem, esetleg szüleik, nagyszüleik beszélnek arról a bizonyos 2004-es december 5-ről, már csak elbeszélésekből, hírekből tudnak róla, mi is történt akkor. Ma már december 5. ismét Mikulásról szól – és jól van ez így.
2021-12-06: Közélet - Fekete Réka:

Egy óvodában és két iskolában az intézményben tesztelnek

A sepsiszentgyörgyi Ady Endre Általános Iskolában már csütörtökön tesztelték a diákokat, a Gödri Ferenc Általános Iskolában és az ide tartozó Árvácska napköziben ma kezdik az eljárást. Háromszéken az említett tanintézményeken kívül minden óvodában és iskolában a szülőkre bízzák a gyermekek heti kétszeri, koronavírust kiszűrő ellenőrzését.