Újabb vadászgépeket vásárol Románia

2021. december 13., hétfő, Világfigyelő

További 32 használt F-16-os harci repülőgépet akar vásárolni Románia, ezúttal Norvégiától – derült ki pénteken, miután Vasile Dîncu védelmi miniszter a parlamenttől kért előzetes felhatalmazást a beszerzési eljárás elindításához. Indoklása szerint Romániának legalább három – egyenként 16, többcélú harci gépből álló – repülőrajra van szüksége légtere védelméhez, eddig pedig 17 használt, új hajtóművel és elektronikával, korszerű fegyverzettel felszerelt F-16-os Fighting Falcont sikerült beszereznie Portugáliától.

Bukarest 2019-ben jelezte vásárlási szándékát a repülőgéptípust használó NATO-szövetségeseknek (Belgiumnak, Dániának, Hollandiának, Norvégiának, Portugáliának és Görögországnak). A védelmi minisztérium szerint jelenleg a Norvégiától beszerezhető – a már szolgálatba helyezett, Portugáliától vásárolt gépeknél korszerűbb felszereltségű – F-16-osok jelentik az egyedüli megoldást a légierő fejlesztésére. A parlamenti engedélyeztetésre váró, csaknem félmilliárd eurós beszerzés nagyobbik részét – 354 milliárd eurót – a repülőgépekért kell kifizetni a norvég kormánynak. Románia további 100 millió euróért az Egyesült Államoktól vásárolna hozzájuk logisztikai elemeket és kiképzési szolgáltatáscsomagot, ennek az összegnek a jelentős része azonban a védelmi ipart fejlesztené. A régióban (nemcsak Romániában) szolgálatban lévő F-16-osok karbantartási és korszerűsítési munkálatainak elvégzésére ugyanis az amerikai fél a bákói Aerostar hadiipari céggel kötött együttműködési megállapodást.

A Hotnews.ro hírportál kiemelte, hogy a Norvégiától beszerzendő F-16-osok meglehetősen régiek, 1982 és 1989 között gyártották őket, és 2001-ben estek át azon a korszerűsítésen, amelyeket a Portugáliától vásárolt gépeken is elvégeztek. A lap szerint a felújításkor előirányzott mintegy tízezer órás repülési időből vélhetően kevesebb mint kétezer óra maradt meg, de ilyen körülmények között is az ország még legalább 7–10 évig használhatná a két repülőraj jelentős részét.

Romániában 2019 márciusban állt szolgálatba az első – Portugáliától több mint 600 millió euróért vásárolt – F-16-os repülőraj. A légtéri járőrözésből egyelőre a román légierő izraeli segítséggel felújított, orosz gyártmányú MiG-21 típusú vadászgépei is kiveszik még a részüket. A korábban 110 vadászgépből álló flottában mára körülbelül 30–40 harcképes gép maradt. Az utóbbi két évtizedben a román légierő több mint húsz MiG-21-ese hajtott végre kényszerleszállást vagy zuhant le.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-12-13: Világfigyelő - :

Oroszország súlyos árat fizetne (G7-külügyminiszterek)

Liz Truss brit külügyminiszter szerint Oroszország súlyos árat fizetne, ha katonai akciót indítana Ukrajna ellen. Ezt a hét vezető ipari hatalom (G7) külügyminisztereinek liverpooli értekezletén tartott sajtótájékoztatóján jelentette ki tegnap. Ráerősített, az ülésen egyértelműen körvonalazódott az a közös álláspont, miszerint az Ukrajna elleni esetleges orosz inváziónak „masszív következményei” lennének.
2021-12-13: Nyílttér - Puskás Attila:

Beteg a diófa?

Bizony, beteg... Egy polgártársunk hívott, hogy szakértsem meg diófájuk gyatra terméshozamának okát, és ha szükséges, a „gyógyítását” is mondanám meg. Mint mindig, ha „növényorvosi” segítségemet kérték, szívesen mentem el a „beteghez”.