November 16-án, vasárnap a déli órákban benépesedett Uzon központja az öt településről érkezett gyermekek hadával. Az ifjú fúvószenekarok találkozóját idén negyedik alkalommal szervezték meg, ezúttal az Atlantisz Művelődési Egyesület a helyi iskola és tanács közreműködésével, Ugron Ernő karnagy irányításával.
Az év elején a Romániai Magyar Dalosszövetség fúvóstagozata a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola igazgatójával, Szilágyi Zsolt magánénekessel úgy döntött: azok a gyermekegyüttesek, amelyek kihelyezett tagozatként működnek, az év folyamán szervezzenek találkozót, hogy munkájukat, művészi színvonalukat tudják követni a fenntartók és a szülők. A találkozók sorozatát Zágon indította el március 8-án, ahol az évszázados fúvószenei hagyomány fellendítése érdekében, Kiss József polgármester támogatásával ma egy harmincöt tagú gyermekegyüttes dolgozik a művészeti iskola négy szaktanárának irányításával. A zenekar karnagyi irányítását Musát Gyula zenetanár végzi nagy odaadással és lendülettel, amit az uzoni találkozón megtapasztaltunk. A megyeszékhely a Szent György-napokra időzítette a találkozót a Sepsiszentgyörgyön működő gyermek fúvószenekar kezdeményezésére, melyet az evangélikus egyház támogat Zelenák József tiszteletes személyében. Kelemen Szilárd zenetanár, karnagy, a művészeti iskola tanára évek óta küszködik egy városi zenekar létrehozásáért, de úgy tűnik, hogy a városi gyermekek nehezen tartanak ki egy hangszer mellett, és az új tagok állandó felvétele akadályozza a töretlen fejlődést, amit vasárnapi szereplésük is igazolt.
A találkozók harmadik állomása június 1-jén Rétyen volt, nagy számú gyereksereg és szülők előtt mutatkoztak be az együttesek. A településen 1980-tól van gyermekegyüttes, és az utánpótlás képzése a mai napig töretlen. A hangszer tanulását a művészeti iskola három tanára vezeti, a zenekar karnagya Maksai József, a Brassói Zeneművészeti Egyetem negyedéves hallgatója. Az említett három együttes mellett fellépett a Barátosi Bibó József Általános Iskola Gyermekegyüttese, melyet Kelemen Szilárd tanár vezet. A csoport az iskola igazgatója és a polgármesteri hivatal támogatását élvezi. A település vezetőinek szándékában áll bővíteni a csapatot, amit Barátos közel százéves fúvósmúltja is indokol. Nagyszámú ifjú zenésszel lépett színpadra a helybeli fúvósok utánpótlás-együttese Braileanu Attila zenetanár-jelölt vezetésével. Ezúttal is éreztük, ahol jó színvonalon működik a zenekar, ott a tehetséges gyermekek indítása és megtartása a zenei mozgalomban szinte törvényszerű.
Végül hadd szóljunk a kézdivásárhelyi gyerekegyüttes fellépéséről, amely csak Uzonban csatlakozott az előbbi öthöz. Külön színfoltot jelentett Gyergyai Barna zenetanár, karnagy csapatának produkciója, amelyben első alkalommal vettek részt a nemrég alakult kézdivásárhelyi zeneiskola növendékei, együtt a Tanulók Klubjában oktatott gyermekekkel. Jó volt hallani, látni a formálódó együttest, mely mind repertoárjában, mind hangzásában méltó a céhes város fúvószenei hagyományaihoz.
A hangversenysorozat végén Szilágyi Zsolt, a Művészeti Népiskola vezetője elismeréssel szólt a tanárok, gyermekek, fenntartók és szülők együttes munkájáról, melyet gyerekeink zenei nevelése érdekében végeznek. Ahogy értékelte, szebbet, jobbat, értékesebbet ebben a meglódult világunkban nem is tehetnénk gyermekeinkért. Talán egy hangszer művelése lenne az, ami más irányt ad a gyermek szabadidejének, igazi értelemmel és hasznos tevékenységgel töltve meg azt. Úgy tűnik, a fúvószene műfajának megítélése, mely eddig mostoha gyerekként volt jelen a zenei együttesek palettáján, mára némi változással kecsegtet. Az együttesek élén fiatal szakemberek dolgoznak, megfelelő szakmai háttérrel.
Kelemen Antal