Az ETNA Alapítvány szervezésében az ARES’2008 Vendégművész Program rendezvény keretében Monica Mayer és Victor Lerma Politikai akcióművészet Mexikóban című előadása meghitt hangulatban zajlott le a Kovászna Megyei Művelődési Központban.
Meghökkentő, kábítószer-forgalmazók által elkövetett gyilkossági ,,akciók" képsorából, csoportos utcai megnyilvánulások dokumentumaiból és individuális mitológiák politikai színezetű cselekményeiről láthattunk vetítést hétfőn este.
Másnap kezdődtek a Mexikó—Erdély alcímű Eruptio 6 — Régióközi Akcióművészeti Találkozó performanszai. Maréknyi csapatunk érzékeny és közönségünkre erős hatást gyakorló műveket hozott létre. Sorrendben a Monica és Victor Abrazo (Ölelés) című interaktív installakciója volt az első. Mexikóra jellemző vidám, halottak napi selyempapír színmező közepén állva felkértek önkénteseket egy-egy ölelésre, miközben társuk elmesélte valamelyik, számára fontos ölelés körülményeit. Megosztva mindnyájunkkal régi vagy közelebbi emléküket, beavatás szintjén. E sorok írója Fény alkotásával előbb önmagát, majd a közönség minden tagját kabátujjba bújtatott elemlámpákkal világította meg. Fényérintés jellegű, rövid akcióként, a közönséget időszakosan a figyelem központjába helyező szándékkal. Vetró Barnabás a már előbbi munkáiban is megtapasztalt, rejtőző típusú — a tárgy szerepét kiemelő — minimalista akciót mutatott be. A zavaró gyerekhangokra reagálva, a négyéves Ütő Elekkel folytatta figyelempróbáló akcióját, sikeresen. Költői hanglejtésű, finoman tárgyi és lelki rezgésekre reflektáló gyöngyszem volt e mű az est akciói között. A Péter Alpár nyíltan politikai színezetű, action-painting típusú, Fehér című cselekménye tömören jelezte az esemény lényegét: Erdély találkozását Mexikóval. Fehér asztalon fehér papírlapot jelenített meg, majd az előkészített piros és zöld festékes tégelyekbe mártva kezeit, vizualizálta a mexikói és a magyar zászlók azonos színezetét. Tiszta, szinte plakátszerű, erős képi struktúrát teremtve meg akciójával. Végül pedig a Plugor Sándor Művészeti Líceum végzős diákja, Szász Tünde Emlékezz rájuk címmel tizenkét rituális gyertyagyújtást eszközölt, mindannyiszor kifújva a lángot. Képismétlő akciója során meditációra alkalmas időt kínált fel önmagának és közönségének egyaránt. Az akciók változatosságukban jelezték korunk gondolatainak egy szűk szeletét, mely akár tükre is lehet Erdély és Mexikó megoldott, vagy megoldásra váró problémáinak. Elvontan, vagy közvetlen módon, a művészet nyelvezetén. Vendégeink véleménye szerint a Sepsiszentgyörgyön művelt performansz, hangköltemény, happening — egyszóval akcióművészet végtelenül kifinomult, érzékeny, de ugyanakkor olvasatában univerzális. Ütő Gusztáv