A Memorial felszámolása súlyos csapás az orosz társadalomra

2021. december 30., csütörtök, Világfigyelő

A Memorial Emberi Jogi Központ feloszlatása súlyos csapás az orosz civil társadalomra – jelentette ki tegnap Claudia Roth, a német szövetségi kormány kulturális ügyekért és médiaügyekért felelős államminisztere. A Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság az egyik legrégebbi orosz nonprofit szervezet, amely a volt Szovjetunióban történt politikai elnyomás tanulmányozásával foglalkozik.

A Zöldek politikusa közleményében kiemelte, hogy az Oroszországban szerdán bírósági döntéssel megszüntetett szervezet – amelyet a Nobel-békedíjas Andrej Szaharov köré csoportosuló polgárjogi aktivisták alapítottak az 1980-as években – „hatalmas mértékben hozzájárult a múlt feldolgozásához, és az európai emlékezetkultúra számára is mércét állított fel”. A szervezet a múlt feldolgozása mellett a polgári és az emberi jogok oroszországi megőrzéséért is rendíthetetlenül küzdött – tette hozzá Claudia Roth.

Hangsúlyozta: az orosz legfelsőbb bíróság keddi döntése a Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság – a Memorial Emberi Jogi Központ testvérszervezete – felszámolásáról és a szerdai moszkvai bírósági döntés a Memorial Emberi Jogi Központ feloszlatásáról beláthatatlan következményekkel járó „súlyos csapást mér az orosz civil társadalomra”. A politikus a történelmi múlt feldolgozásának jelentőségével kapcsolatban rámutatott, hogy „minden társadalomnak gazdagodást jelent a megbékélés a saját történelmével”, és „csak a múlt bűneinek ismeretében lehet megelőzni az újabb igazságtalanságokat a jövőben”.

A Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság megszüntetése miatt a német külügyminisztérium is tiltakozott. A tárca közleménye szerint az orosz legfelsőbb bíróság döntése „ellentmond az alapvető polgári jogok védelmére vonatkozó nemzetközi kötelezettségeknek, amelyeket Oroszország is vállalt”. A nemzetközi kötelezettségek megszegésével betiltott szervezet „nélkülözhetetlenül hozzájárul az emberi jogok súlyos megsértésének kutatásához, dokumentálásához és megelőzéséhez”, és tevékenysége a „közös európai önképünk kifejeződése is”. Hozzátették: a döntés „nagy aggodalomra ad okot, nem utolsósorban azért, mert megfosztja hangjuktól az elnyomás áldozatait”.
 

Lengyel aggodalom

Aggodalmát fejezte ki keddi nyilatkozatában a lengyel külügyi tárca amiatt, hogy az orosz legfelsőbb bíróság a Memorial jogvédő társaság megszüntetéséről döntött. A varsói külügyminisztérium „aggodalommal és csalódással” nyugtázta a történteket, az orosz civil társadalom „felbecsülhetetlen vívmányának” nevezték a Memorial munkaeredményeit. Hálát fejeztek ki a jogvédő társaság azon kutatásaiért, amelyek során fény derült a sztálini időszak alatt a lengyelek ellen irányuló szovjet üldözések, köztük az 1940-ben elkövetett katyńi mészárlás történetére.

Az orosz legfelsőbb bíróság keddi döntése jelentősen korlátozza majd az orosz állam totalitárius múltját vizsgáló kutatások lehetőségét, „nem képes azonban eltörölni az üldözések áldozatainak emlékezetét” – olvasható a dokumentumban. Lengyelország határozottan ellenszegül az emberi jogok megsértése minden formájának, ezen belül „a civil társadalommal, az ellenzékkel, a jogvédőkkel és a független médiával szembeni rendszerszintű üldözésnek” – hangsúlyozta a varsói külügyi tárca.

Andrzej Duda lengyel elnök pedig a Twitter közösségi fiókján azt írta: Lengyelország hálás a Memorialnak, amely éveken át hozzájárult a sok nemzet ellen, köztük a lengyelek ellen elkövetett szovjet bűntettek tisztázásához. A Memorialt „nem ok nélkül nevezik »Oroszország lelkiismeretének«, a lelkiismeretet pedig sem megfojtani, sem törvényen kívül helyezni nem lehet” – fogalmazott Duda.
 

Sötét időszak

A Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság felszámolása sötét időszakot jelez az orosz civil társadalom számára – írta sajtóközleményében tegnap Marija Pejčinović Burić, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) főtitkára. Mint hangsúlyozta, civil társadalmi szervezetek léte és fejlődése minden európai demokrácia alapvető pillére, azonban Oroszország egyre távolabb kerül a közös európai normáktól és értékektől.

A főtitkár rendkívül sajnálatosnak nevezte, hogy az orosz hatóságok figyelmen kívül hagyták az ET ismételt felszólításait, hogy vizsgálják felül a „külföldi ügynökökről szóló törvényt”. Nehezményezte azt is, hogy elutasították, hogy a jogszabályokat az emberi jogok európai egyezményével összhangban alkalmazzák.

Az orosz legfelsőbb bíróság kedden az ügyészség beadványára döntést hozott a Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság megszüntetéséről. A Memorial megszüntetését a moszkvai ügyészség kezdeményezte, mert olyan intézménynek tartja, amely szerint igazolható a terrorista és szélsőséges szervezetek támogatóinak tevékenysége. Tegnap egy orosz bíróság elrendelte az intézmény testvérszervezetének, a Memorial Emberi Jogi Központnak a felszámolását is. A Nemzetközi Memorial 2016, a Memorial Emberi Jogi Központ pedig 2014 óta szerepel a külföldi ügynöknek minősített nem kormányzati szervezetek listáján. A Memorial Nemzetközi Történelmi és Ismeretterjesztő Társaság az egyik legrégebbi orosz nonprofit szervezet, amely a volt Szovjetunióban történt politikai elnyomás tanulmányozásával foglalkozik, a mai Oroszországban pedig számon tartja a politikai foglyokat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 725
szavazógép
2021-12-30: Belföld - :

Hírsaláta

KÉSHET A JANUÁRI NYUGDÍJ. Két nappal eltolódik a nyugdíjak kifizetése. A késés oka, hogy a szükséges pénzösszegek csak 2022. január 4-én futnak be az intézmény számláira és legalább három napot vesz igénybe ezek készpénzre váltása (és eljuttatása a postásokhoz, akik majd kézbesítik a nyugdíjakat) – jelentette be a Román Posta, amely szerint a kézbesítés 2022. január 6–17. között zajlik, a postahivatalokban január 19-éig lehet hozzájutni a juttatásokhoz.
2021-12-30: Világfigyelő - :

Magyarországon hatmillió fölötti a beoltottak száma

A beoltottak száma 6 257 771, közülük 5 973 555-en már a második, 3 161 930-an pedig már a megerősítő harmadik oltást is megkapták Magyarországon. 3005 új fertőzöttet igazoltak, ezzel a járvány kezdete óta 1 249 694-re nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 115, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 39 009-re emelkedett – közölte a koronavirus.gov.hu tegnap.