Míg korábban csak azok a családorvosok végeztek antigén gyorstesztet a páciens számára költségmentesen, akik részt vettek a koronavírus elleni oltási kampányban, egy kedden elfogadott sürgősségi kormányrendelet alapján az egészségbiztosítási pénztárral szerződéses viszonyban álló családorvosok 50 lejt kapnak minden tesztelt személy után.
Lapunk megkeresésére a háromszéki családorvosok egyesületének elnöke azt mondta, jónak tartja a lehetőséget, mert a gyorstesztek segítségével rövid idő alatt kiszűrhető, ha egy páciens fertőzött koronavírussal és elkülönítésével elkerülhető, hogy terjessze a járványt. Igaz, hogy a tesztelés feltételeinek megteremtése nehézkes, mert külön helyiségre van szükség, ahol tesztelnek és ahol a tünetes páciens várakozik az eredményre, mivel nem lehet egy légtérben a többi beteggel, de ahol ez megoldható, ott meg kell tenni a szükséges átszervezést – mondta dr. Lucia Șereș. Ha az eredmény pozitív, jelentik a megyei közegészségügyi igazgatóságnak, és az illető tizennégy napos karanténba kerül. A negatív eredmény pedig legtöbb negyvennyolc órán át érvényes igazolás arról, hogy az illető nem fertőzött koronavírussal – hangsúlyozta Șereș doktornő. A családorvosok kötelesek az eredményt legtöbb 24 órán belül feltölteni a Corona Forms internetes alkalmazásra.
A háromszéki családorvosok egyesületének elnöke szerint továbbra is azzal tudják leginkább kivédeni, hogy egy fertőzött személy belépjen a rendelőbe vagy a váróterembe, ha az, akinek fertőzésre utaló tünetei vannak, otthonról telefonál a családorvosnak, aki koronavírus-gyanú esetén értesíti a járványtani szakembereket, hogy menjenek az illető lakására és vegyenek mintát PCR-tesztre. Aki pedig időpontkérés nélkül jelentkezik a rendelőben és felmerül nála a fertőzés gyanúja, haladéktalanul el kell végezni az antigén gyorstesztet – szögezte le dr. Lucia Șereș. A tesztanyagot és a védőfelszerelést a családorvosoknak kell megvásárolniuk, az egy fő után járó 50 lejes támogatás tartalmazza a munkadíjat, valamint a veszélyes hulladék elszállításának díját is, a páciensnek viszont nem kell fizetnie a tesztelésért, ezért számítanak arra, hogy a betegek együttműködőek lesznek és elfogadják, ha az orvos úgy dönt, hogy feltétlenül szükséges a tesztelés – mondotta a családorvos.