Megújult arculattal tér vissza a Grafikai Biennálé a már otthonává vált sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központba (EMŰK) – mondta Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője azon a hétfő délelőtti sajtótájékoztatón, amelyen a szervezők bejelentették: reményeik szerint idén októberben a Csíki Székely Múzeummal együttműködésben újra élőben tartják meg a rendezvényt.
Imreh-Marton István szerint most már annyira hozzászoktunk a járványhelyzethez, hogy bár legutóbb csak a díjnyertes munkákat tudták fizikai valójukban behívni, idén visszatérnek a korábbi gyakorlathoz: a zsűri első körben kiválogatja a több ezer munkát, és a továbbjutó két-háromszáz alkotás mindenikét bekérik és kiállítják. Mivel idén felújítás alatt van a Székely Nemzeti Múzeum épülete, úgy döntöttek, hogy „ne csak a nevében legyen székelyföldi a biennálé”, és betársult a szervezésbe Csíkszereda önkormányzata és a Csíki Székely Múzeum. Tehát idén a törzsanyag mintegy felének és a kísérőprogramok egy részének a csíkszeredai intézmény ad otthont. Ezenkívül szeretnék a laikus közönséghez is közelebb vinni a műfajt, ezért bővítik azoknak a kisfilmeknek a sorát, melyekben a művészek bemutatják, hogy milyen technikával készültek a pályázatra benevezett alkotások.
Ferencz S. Apor, a rendezvény kurátora elmondta: céljuk a továbbiakban is az, hogy fókuszba helyezzék a kortárs grafikai törekvéseket és átfogó képet nyújtsanak a sokszorosító képalkotás trendjeiről, fejlődéséről. Igyekeznek feltérképezni és nyomon követni azokat a kölcsönhatásokat, amelyek a hagyományos és a kísérleti grafikai eljárások különböző fúzióit eredményezik. A bizonytalan idők megválaszolatlan egyéni és globális kérdéseire különböző stratégiákat követve próbálnak válaszokat keresni az emberek, és ennek megfelelően a 2022-es Székelyföldi Grafikai Biennálénak a Stratégiák címszót javasolják. Hangsúlyozta, csak javasolják ezt a témát, nem szeretnék korlátok közé szorítani a művészeket, hisz például annak, aki absztrakt művészettel foglalkozik, nagyon nehéz narratív vagy figuratív alkotást létrehoznia. Bíznak abban, hogy kiváló lenyomatai születnek majd az elmúlt éveknek, történéseknek. Március végéig várják a művészek jelentkezését, és a művészeti egyetemek hallgatóinak is nyitott a pályázat.
A kurátor a kísérőeseményekről is szólt. Minden évben megszervezik a korábbi biennálé fődíjasának a kiállítását, melynek idén a Lábas Ház adna otthont. További szatelliteseményként kerül sor jövő márciusban a baróti születésű Gyulai Líviusz munkáiból összeállított kiállításra az EMŰK-ben. Még folynak az egyeztetések a támogatókkal, a filmeket pedig a tervek szerint a Budapesti Képzőművészeti Egyetemen készítik el.
Végezetül Bordás Beáta, az EMŰK vezetője ismertette: amint a korábbi években megszokhattuk, a földszinti és harmadik emeleti kiállítótereket is a rendezvény rendelkezésére bocsátják október 7. és november 26. között. Bár nem a nemzetközi merítés a legfontosabb területe az EMŰK-nek, rendkívül fontosnak tartja, hogy a gyűjteményükbe bekerül ez az anyag, melyet célszerű lenne turnéztatni, más helyszíneken is bemutatni – tette hozzá. Örül, hogy egyre szorosabbá válik együttműködésük a Csíki Székely Múzeummal, igyekeznek olyan eseményeket szervezni a biennálé köré, mely a magyar és román közönség számára egyaránt vonzóvá és érdekessé teszi az eseményt – mondta.