Búcsú Albert ErnőtőlA néprajzkutató

2022. január 18., kedd, Közélet

Egy bő héttel ezelőtt még nagy tisztelettel és csodálattal gondoltunk arra, hogy közeleg Albert Ernő tanár úr, kiváló erdélyi magyar néprajzkutató 90. születésnapja, majd csakhamar szomorúan értesültünk arról, hogy földi élete hirtelen véget ért.

Albert Ernő klasszikus értékű néprajzi, népköltészeti gyűjtőmunkát végzett hosszú élete során. Benedek Elek, Kriza János és Konsza Samu nyomdokain haladva, kiemelkedő eredményeket ért el a székely népköltészet és népélet, valamint a székelyföldi magyar ajkú cigány kultúra és történelem kutatásában. Gyűjtő tevékenységét, tanári munkája mellett, nagyon összetett és zaklatott évtizedekben végezte. Cselekvően bevonta saját diákjait is szerteágazó terepkutatásaiba, akiket mindig a tágan értelmezett honismeretre, a szülőföld szeretetére, a székely kultúra és örökség megbecsülésére buzdított. Gyűjtőmunkáját nem csak lakóhelyén, Háromszéken, hanem Gyergyóban és Csíkban is hosszú évtizedeken át céltudatosan végezte. A diákjaival együtt végzett szerteágazó terepkutatásaiból már 1973-ban sikerült megjelentetnie a Háromszéki népballadák című válogatást, amely az egyik leggazdagabb magyar táji balladagyűjteményünk.

A magyar folklorisztika egyéniségvizsgálatra összpontosító módszereit egy ditrói asszony énekeinek, balladáinak összegyűjtésével és kiadásával folytatta. Nagyon értékesek a gyimesiektől összegyűjtött szövegei is, amelyekből több kötetben is közölt válogatást. Élete álmát, a szülőföldjével kapcsolatos, gazdag csíki balladagyűjteményt 2004-ben sikerült megjelentetnie. Ez nagyon fontos hézagpótló munka, mivel ezt a tájegységet sokáig elkerülték a folkloristák.

Habár Albert Ernő távol élt az egyetemi, tudományos élet sűrűjétől, 1989 után cselekvően bekapcsolódott az erdélyi és a magyarországi szakmai életbe, számos rangos hazai és magyarországi tudományos rendezvényen tartott jól dokumentált, újszerű, nagy sikerű előadást, majd azokból közölt kiváló tanulmányokat.

A magyar etnográfusok, folklórkutatók nagyon sokra becsülik Albert Ernő szakmai, tudományos tevékenységét, életművét. A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszék munkatársai békés nyugodalmat kívánnak, szeretteinek pedig vigasztalást.

Pozsony Ferenc

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2022-01-18: Közélet - :

Búcsú Albert Ernőtől (1932. január 14., Csíkdánfalva – 2022. január 16., Sepsiszentgyörgy)

Albert Ernő elsősorban Tanár volt, 1954 óta a Mikó Kollégium tanára. Fiatalon, huszonhárom éves korában nevezték ki aligazgatónak és az esti líceum igazgatójának, 1957–58-ban, majd 1960-tól 1976-ig volt a Mikó igazgatója.
2022-01-18: Közélet - Nagy B. Sándor:

A téma: Stratégiák (7. Székelyföldi Grafikai Biennálé)

Megújult arculattal tér vissza a Grafikai Biennálé a már otthonává vált sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központba (EMŰK) – mondta Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője azon a hétfő délelőtti sajtótájékoztatón, amelyen a szervezők bejelentették: reményeik szerint idén októberben a Csíki Székely Múzeummal együttműködésben újra élőben tartják meg a rendezvényt.