Az ukrajnai háború elől elmenekülők száma már meghaladta a kétmilliót. Az ENSZ adatai szerint a legtöbben, 1,2 millióan Lengyelországban kerestek menedéket, 191 ezren Magyarországon, 141 ezren Szlovákiában, 83 ezren Moldovában, 82 ezren Romániában, 99 ezren Oroszországban, 4553-an pedig Fehéroroszországban. Az ENSZ hozzátette, hogy több mint 183 ezer ember ment ezekből az országokból más európai országokba.
Egyszerűsítették a belépést Magyarországra
A magyar rendőrség új eljárásrendet követ a hiányos okmányokkal Ukrajnából érkező menekülők ügyintézésében, március 6-tól nem kell ideiglenes menekültgyűjtőhelyre menniük azoknak sem, akik úti okmány nélkül vagy hiányos okmányokkal érkeznek. A rendőrök beléptetés után, még a határátkelőhelyeken ellátják az érkezőket ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolással, amely harminc napig biztosít számukra jogszerű magyarországi tartózkodást. Az igazolással önállóan utazhatnak tovább magyarországi úti céljuknak megfelelően.
Nem minden menekültet engednek be a britek
A Sky News szerint egyelőre még bizonytalan, hogy a brit kormány milyen módon oldja meg az ukrajnai menekültek fogadását. Tegnap derült ki, hogy a kormány azt tervezi: a következő hetekben a franciaországi Lille-ben állítanak fel egy menekültügyi központot, és ott bírálnák el a kérelmeket. A lassú, hetekig elhúzódó szervezést azonban nemcsak az ellenzéki képviselők, hanem néhány kormánypárti is kritizálta.
„Heteken belül, miniszter asszony? Sajnálom, de »heteken belül« ez már túl késő. Itt nőkről és gyermekekről van szó, fel kell gyorsítanunk a folyamatot” – mondta egy kormánypárti képviselő a parlamentben Priti Patel belügyminiszternek. Egy másik képviselő mindeközben azt vetette fel, hogy már Lengyelországban, Rzeszówban is fel lehet állítani egy hasonló központot, ahol felvehetnék azokat a biometrikus adatokat, amelyek a menekültvízum kiállításához szükségesek.
Az Európai Unió tagországaival ellentétben a britek egyelőre csak azokat a menekülteket hajlandók vízum nélkül befogadni, akiknek a hozzátartozói már az Egyesült Királyságban élnek vagy akiknek egy harmadik ország már jóváhagyta a menekültkérelmét.
Mindenki menedékre lel az Európai Unióban
Mindenki, aki menekül Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúja elől, az Európai Unióban menedékre lel; a tagállamok jól kezelik a kialakult helyzetet, humanitárius katasztrófa közepette állnak helyt és nyújtanak segítséget a rászorulóknak – jelentette ki Ylva Johansson uniós belügyi biztos Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén tegnap.
Ylva Johansson az ukrajnai háború elől menekültek helyzetének romlásáról tartott uniós parlamenti vitán elmondott beszédében kiemelte: a tagállamok jól kezelik a kialakult helyzetet, annak ellenére, hogy nagyon nehéz körülmények között kell helytállniuk.
A tagállami hatóságok ember feletti munkát végeznek, új határátkelőket nyitnak, menekülttáborokat létesítenek az érkezők számára, egyszerűsítik a befogadásra vonatkozó eljárásokat, az önkormányzatok és helyi szervek pedig orvosi és egyéb ellátást biztosítanak a menekülteknek.
„A menekülteket és a rászoruló tagállamokat segíteni kell” – emelte ki az uniós biztos.
Egyre többen érkeznek Franciaországba
Az ukrajnai háború miatt Franciaországba érkező ukrán menekültek száma gyorsan emelkedik – jelentette ki tegnap Jean Castex miniszterelnök egy párizsi befogadóközpontban tett látogatásán. Elmondta: hétfőn ötszáz ukrán menekült érkezett Párizsba, míg a hétvégén naponta háromszáz, az azt megelőző napokban pedig csak néhány tucatnyian.
A Le Monde napilapban megjelent tudósítás szerint egyelőre nem túlterheltek az ukrán menekültek érkezésére kialakított infrastruktúrák. A többi európai országhoz képest az érkezők és a befogadóhelyek viszonylag alacsony száma elsősorban azzal magyarázható, hogy Franciaországban nincs jelentős ukrán diaszpóra. Hivatalosan 18 ezer ukrán rendelkezett tartózkodási engedéllyel a háború kitörése előtt, s az elmúlt három évben évente mintegy ötszáz ukrán kapta meg a francia állampolgárságot, miközben a szomszédos Olaszországban több mint 230 ezer, Spanyolországban 112 ezer, Portugáliában pedig 30 ezer ukrán dolgozik.