Az elmúlt öt évben idén öltött a legnagyobb méretet a törvénytelen tarlóégetés jelensége, két és fél hónap alatt – január elseje és március 14-e között – 6028 esetet jegyeztek, 3,7-szer többet, mint 2021 azonos időszakában – közölte tegnap a katasztrófavédelem (ISU) adataira hivatkozva az országos környezetőrség.
E két és fél hónap alatt 1211 esetben riasztották a tűzoltókat a száraz aljnövényzet meggyújtása miatt keletkezett tűzhöz, a lángok pedig mintegy 4630 hektár termőterületre, több mint 4 hektár erdőre és 19 hektár avarra terjedtek ki. A környezetőrség felhívta a figyelmet arra, hogy a szél miatt sok esetben lakóépületekre átterjedő tarlótűznek halálos áldozatai is voltak. A közlemény idézi Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert, aki közölte, hogy a jelenség visszaszorítása érdekében természetes személyek esetében 7500 és 15 ezer lej, jogi személyek esetében 50 ezer és 100 ezer lej közötti összegre növelik a törvénytelen tarlóégetés miatt kiszabható bírságot, már dolgoznak az erre vonatkozó sürgősségi kormányrendeleten. A jelenlegi jogszabályok szerint 3000 és 6000, illetve 25 ezer és 50 ezer lej közötti bírság szabható ki a szabálysértőkre.
Az elmúlt hétvégén csak Hargita megyében 23 esetben volt szükség tűzoltói beavatkozásra vegetációtűz miatt, ami több mint 250 hektárt érintett a megye 16 településének határában. A legsúlyosabb eset Gyergyóalfaluban történt, ahol a száraz aljnövényzeten kívül egy szedres is leégett, összesen 100 hektáron. A lángokkal hatvan tűzoltó nyolc tűzoltóautó segítségével több mint három órán keresztül küzdött. Prahova megye Inoteşti községében tegnap egy teli benzintartályokból álló vasúti szerelvény közelében volt tarlótűz, ami miatt a vonatok közlekedését is le kellett állítani.
Takarítás áprilisban
A környezetvédelmi minisztérium áprilisban szervezi meg a Kitakarítjuk Romániát elnevezésű kampányt, amelynek keretében az erdők, a vízpartok megtisztítására, az elektronikai hulladék begyűjtésére, valamint a városok és községek közterületeinek kitakarítására is sor kerül – jelentette be tegnap Tánczos Barna miniszter, miután részt vett a romániai községek egyesületének közgyűlésén.
„A Kitakarítjuk Romániát kampány során begyűjtjük a fölösleges hulladékot a háztartásoktól, és összegyűjtjük a szemetet az illegális lerakóhelyekről. Arra kérünk minden hatóságot, hogy vegyen részt a hulladékok szelektív gyűjtésének biztosításában. Külön tematikus napokat jelöltünk ki az erdők, a vízpartok megtisztítására, a gumiabroncsok, az elektronikai hulladék begyűjtésére, valamint a városok és községek közterületeinek kitakarítására is” – írja a miniszter. Tánczos úgy véli, a kampány sikere nemcsak az összegyűjtött szemét mennyiségében lesz mérhető, hanem jelentős társadalmi hatása is lesz, a bekapcsolódó településeken hozzájárul a lakosság mentalitásváltásához is. Rámutatott: a vidéki térségeknek fejlesztésekre, modernizációra van szükségük. A szaktárca az országos helyreállítási terv révén közel 4 milliárd euróval támogatja a fejlesztéseket a víz-, erdő- és hulladékgazdálkodás területén. „A Környezetvédelmi Alapon keresztül lebonyolított programokkal támogatjuk az önkormányzatokat a közvilágítás korszerűsítésében, a középületek energiahatékonyságának növelésében, elektromos töltőállomások, valamint a víz- és csatornahálózat kiépítésében” – hívta fel a figyelmet, de megjegyezte, hogy a programok sikeres megvalósításában kulcsfontosságú szerepük van a polgármestereknek.