A NATO keleti szárnyának erősítését sürgette Klaus Iohannis kedden, az Andrzej Duda lengyel államfővel való találkozója után, az egységes és megerősített előretolt katonai jelenlét fontosságát hangsúlyozva, amire „az orosz agresszióra adott, szigorúan védekező válaszlépésként” van szükség.
Elnökünk e jelen helyzetben helyénvalónak tűnő nyilatkozatával azonban mást is üzent, nem szavakkal és valószínűleg nem szándékosan: azt, hogy a román hadseregtől nem sokat várhatunk, ha az ukrajnai háború még közelebb kerül hozzánk. Hivatalos szinten persze ezt nem ismerik el, legfeljebb a gyenge felszereltségről, elavult technikáról szoktak beszélni, habár az egyetlen minisztérium, amelynek az elmúlt évtizedek válságai alatt sem csökkentették, hanem mindig csak növelték a költségvetését, a honvédelmi volt. Ehhez képest siralmasan áll. Nézzük csak a legutóbbi híreket: március 3-án lezuhant egy harci repülőgép (a sokadik), majd a keresésére küldött helikopter is; rá két hétre egy katonát agyonnyomott a tank gyakorlatozás közben, egy másiktól pedig ellopták a fegyverét az őrségben – és ezek már nem a régi idők sorozott bakái, akiket akkor is alkalmasnak írtak be, ha saját lábukban is elbotlottak, hanem hivatásos katonák, akiknek mesterségük a háború, amire a román állam megfelelő intézményeinek kellene felkészítenie őket, nagyon szakszerűen. Ők alkotják a harcra fogható állományát annak a hadseregnek, ahol 78 évi béke után alig akad harctéren edzett katona, de annál több a lopott vagy legalábbis gyanús dolgozattal doktorált tábornok – élükön Nicolae Ciucă kormányfővel. Neki legalább afganisztáni tapasztalatai és érdemei vannak, ám ő is csak alárendeltje az államfőnek, aki a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elnöke. Iohannis ugyan azonnali lépéseket kér a NATO-tól (amelynek Konstanca megyei légi támaszpontjáról eme „stabil partnerországban” négy éven keresztül kétmillió dollár értékű üzemanyagot loptak el, nyilván belső segítséggel), de ő maga nagyon ráér, az ukrajnai háború kitörése után alig hat nappal hívta össze a védelmi tanácsot – mintegy megerősítve, hogy a katonai parádékon és más ünnepeken lobogtatott hazafiasság és hősiesség is deficites.
De hát ezt sejtettük. Meglepő az lenne, ha a honvédelem valóban jobban állna, mint bármi más ebben az országban, ahol semmi nem működik rendesen: infrastruktúránk, egészségügyünk, oktatásunk, adminisztrációnk, energiaiparunk, még a hulladékgazdálkodásunk is évtizedekkel van elmaradva (az a kivétel, ami korszerű, és nem fordítva). A szemlélet, a hozzáállás is elavult, és ezen nem segít, hogy a honvédelmi miniszterünk civil: ez a nyugati demokráciákban jó lehet, de nálunk csak azt az érzést erősíti, hogy ennek a tárcának is hozzá nem értő vezetője van, és éppen háborús időben. Nem csoda, hogy a lakosság 70 százaléka a NATO-tól várja el Románia védelmét, és alig 31 százalékuk szállna maga is hadba érte, 18 százalékuk pedig hanyatt-homlok elmenekülne innen, azok után a milliók után, akiket a hazai „jólét” űzött el. Igen, nagy szükségünk van erősítésre. De nem csak katonai téren.