Erősítést, de gyorsan

2022. március 24., csütörtök, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

A NATO keleti szárnyának erősítését sürgette Klaus Iohannis kedden, az Andrzej Duda lengyel államfővel való találkozója után, az egységes és megerősített előretolt katonai jelenlét fontosságát hangsúlyozva, amire „az orosz agresszióra adott, szigorúan védekező válaszlépésként” van szükség.

Elnökünk e jelen helyzetben helyénvalónak tűnő nyilatkozatával azonban mást is üzent, nem szavakkal és valószínűleg nem szándékosan: azt, hogy a román hadseregtől nem sokat várhatunk, ha az ukrajnai háború még közelebb kerül hozzánk. Hivatalos szinten persze ezt nem ismerik el, legfeljebb a gyenge felszereltségről, elavult technikáról szoktak beszélni, habár az egyetlen minisztérium, amelynek az elmúlt évtizedek válságai alatt sem csökkentették, hanem mindig csak növelték a költségvetését, a honvédelmi volt. Ehhez képest siralmasan áll. Nézzük csak a legutóbbi híreket: március 3-án lezuhant egy harci repülőgép (a sokadik), majd a keresésére küldött helikopter is; rá két hétre egy katonát agyonnyomott a tank gyakorlatozás közben, egy másiktól pedig ellopták a fegyverét az őrségben – és ezek már nem a régi idők sorozott bakái, akiket akkor is alkalmasnak írtak be, ha saját lábukban is elbotlottak, hanem hivatásos katonák, akiknek mesterségük a háború, amire a román állam megfelelő intézményeinek kellene felkészítenie őket, nagyon szakszerűen. Ők alkotják a harcra fogható állományát annak a hadseregnek, ahol 78 évi béke után alig akad harctéren edzett katona, de annál több a lopott vagy legalábbis gyanús dolgozattal doktorált tábornok – élükön Nicolae Ciucă kormányfővel. Neki legalább afganisztáni tapasztalatai és érdemei vannak, ám ő is csak alárendeltje az államfőnek, aki a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elnöke. Iohannis ugyan azonnali lépéseket kér a NATO-tól (amelynek Konstanca megyei légi támaszpontjáról eme „stabil partnerországban” négy éven keresztül kétmillió dollár értékű üzemanyagot loptak el, nyilván belső segítséggel), de ő maga nagyon ráér, az ukrajnai háború kitörése után alig hat nappal hívta össze a védelmi tanácsot – mintegy megerősítve, hogy a katonai parádékon és más ünnepeken lobogtatott hazafiasság és hősiesség is deficites.

De hát ezt sejtettük. Meglepő az lenne, ha a honvédelem valóban jobban állna, mint bármi más ebben az országban, ahol semmi nem működik rendesen: infrastruktúránk, egészségügyünk, oktatásunk, adminisztrációnk, energiaiparunk, még a hulladékgazdálkodásunk is évtizedekkel van elmaradva (az a kivétel, ami korszerű, és nem fordítva). A szemlélet, a hozzáállás is elavult, és ezen nem segít, hogy a honvédelmi miniszterünk civil: ez a nyugati demokráciákban jó lehet, de nálunk csak azt az érzést erősíti, hogy ennek a tárcának is hozzá nem értő vezetője van, és éppen háborús időben. Nem csoda, hogy a lakosság 70 százaléka a NATO-tól várja el Románia védelmét, és alig 31 százalékuk szállna maga is hadba érte, 18 százalékuk pedig hanyatt-homlok elmenekülne innen, azok után a milliók után, akiket a hazai „jólét” űzött el. Igen, nagy szükségünk van erősítésre. De nem csak katonai téren.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2022-03-24: Közélet - Nagy D. István:

Részleges átszervezés a megyei kórháznál

Több olyan intézkedést foganatosítanak jövő hónap elejétől a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, melyek a koronavírus-járvány előtti időszakra jellemző üzemmódba való visszatérést szolgálják – jelentették be tegnap az intézmény vezetői. András-Nagy Róbert menedzser, valamint Dr. Roșu Mátyás orvosigazgató ugyanakkor továbbra is óvatosságra intenek, és felelősségteljes viselkedést kérnek a páciensektől és a hozzátartozóktól: a vészhelyzet ugyan március 9-én véget ért, a vírus azonban nem tűnt el és a járvány alakulását sem lehet előre látni.
2022-03-24: Jegyzet - Szekeres Attila:

Zászlót, de milyet?

Manapság a kormány elég gyakran fogad el közigazgatási jelképeket: címereket, zászlókat. Ez feltűnő is, minekutána egy évtizeden át nem jelentek meg magyar többségű települések címerei, zászlai a Hivatalos Közlönyben.