Háromszéken nincs sertéspestisgócpont

2022. április 5., kedd, Gazdakör

Több mint harminc afrikaisertéspestis-gócot tartanak nyilván az országban. Kovászna megyében az utolsó gócpontot Kisborosnyón azonosították, az állategészségügyi igazgatóság szerint ezt tegnapra hivatalosan fel is számolták.

A betegség terjedésének megakadályozása érdekében a település körüli három kilométeres körzetet védelmi övezetnek nyilvánították, ez öt települést érintett. Tíz kilométeres körzetben megfigyelési övezetet alakítottak ki, ebbe további 18 település esett bele – tudtuk meg dr. Örsi Csabától, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől. Az igazgató azt is elmondta, a Sürgősségi Esetek Országos Bizottságának rendelkezése értelmében, amíg az országban van afrikaisertéspestis-gócpont, szigorúan tilos az állatkiállítások, piacok szervezése. A rendelkezés ugyanakkor a madárinfluenza terjedésének meggátolására vonatkozó előírásokat is tartalmaz. Dr. Örsi a naposcsibék eladására tért ki. Az előírás szerint az importból származó szárnyasokat eladás előtt 28 napig karanténban kell tartani. Hogyan adhatók akkor el importból származó naposcsibék? – tette fel a kérdést. Ezért nem lehet naposcsibét importálni, csak a belföldi szaporulat adható el – adta a választ is.

Románia 2021-ben alkalmazta az Európai Bizottságnak az állatok továbbítható betegségei megfékezéséről (is) szóló 429-es szabályzatát. Ennek értelmében már nem ölik le azonnal a sertéspestisgócok védelmi körzetében található sertéseket, hanem első lépésként harmincnapos megfigyelést rendelnek el. Ezt követően a hatósági állatorvos vizsgál meg minden sertést. A betegség terjedésének megfékezése mellett ennek további haszna is van. Ily módon ellenőrizhető az övezet teljes sertésállománya – fül­számok megléte, a nyilvántartásban és a valóságban lévő sertésállomány közötti megfelelés. Ha az ellenőrzések során törvénytelenségeket észlelnek, a gazdák a támogatások teljes megvonását kockáztatják – figyelmeztet dr. Örsi.

Az állatorvos azt is elmondta: a gazda saját állatait saját járművével a gazdasága 50 kilométeres körzetében szállíthatja – nyilván, az állatok minden papírának rendben kell lennie.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 60
szavazógép
2022-04-05: Gazdakör - Bokor Gábor:

Villanypásztort összefogással

Sok bosszúságot – de főleg kárt – okoztak a zágoni és a közigazgatásilag ide tartozó papolci gazdáknak a vadak. Eddig egyénileg próbáltak védekezni, minden parcella köré villanypásztort húztak, ez azonban nagy költséggel járt, és hatékonyságban sem volt teljes. Most viszont összefogtak, közös erővel szereltek fel egy három kilométeres, nagy teljesítményű villanypásztort.
2022-04-05: Gazdakör - Incze Péter:

Sokan pályáztak Kovászna megyéből (Vidékfejlesztés)

Az elmúlt hét csütörtökén járt le a 16.4-es pályázatok (piaci szereplők partnerségi kapcsolatainak és a helyi piacok kialakításának támogatása) benyújtási határideje. A megyében jó érdeklődésnek örvendett a pályázati lehetőség, összesen 9 pályázatot töltöttek fel a határidőig. Ebből két pályázat építkezést és a berendezések felszerelését és annak költségeit is magában foglalja, így ezeket a gyulafehérvári régiós központ szakemberei fogják ellenőrizni és elbírálni – tudtuk meg a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség Kovászna Megyei Hivatalától.