Az elmúlt hét csütörtökén járt le a 16.4-es pályázatok (piaci szereplők partnerségi kapcsolatainak és a helyi piacok kialakításának támogatása) benyújtási határideje. A megyében jó érdeklődésnek örvendett a pályázati lehetőség, összesen 9 pályázatot töltöttek fel a határidőig. Ebből két pályázat építkezést és a berendezések felszerelését és annak költségeit is magában foglalja, így ezeket a gyulafehérvári régiós központ szakemberei fogják ellenőrizni és elbírálni – tudtuk meg a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség Kovászna Megyei Hivatalától.
A kiírás tavaly augusztus 27-én indult 40 millió euróval, a gyümölcstermesztők külön 10 millió euróra pályázhattak. Nagyon lassan fogyott a pénz, ezért az országos ügynökség háromszor is meghosszabbította a pályázatok letevésének határidejét. Csütörtök délutánig végül összesen 283 pályázatot töltöttek fel az országos számítógépes rendszerbe több mint 50 millió euró értékben. A vidékfejlesztési szakemberektől kapott információk szerint a megyéből letett pályázatoknál az igényelt támogatás értéke átlagosan egyenként 200 000 euró feletti, így a pályázatokba foglalt össztámogatás értéke valamivel több, mint két millió euró.
Újra próbálkozik a pályázati pénz elnyerésével az illyefalvi LAM Alapítvány a helyi piacok fejlesztésére, a Kézdi Lacto Coop mezőgazdasági szövetkezet a támogatásból a prémium kategóriájú tejtermékeinek fejlesztené a piacát. A csernátoni Timate cég burgonya- és zöldségválogató, illetve -csomagoló, valamint hasábburgonyát készítő gépsort vásárolna. A nemrég alakult zágoni Törekvés Szövetkezet a helyben megtermelt és az egerpataki malomban őrölt prémium kategóriájú liszteknek venne csomagolósort és a termékek piacra jutását segítené.
Bodor Jakab uzonkafürdői tejfeldolgozó a saját készítésű érlelt sajtjainak a piacra jutását segítené a támogatással, a Sicfest Egyesület a megyei tej- és tejtermékpiacot szeretné fejleszteni. A csernátoni Burgonya Szövetkezet a helyi piacot és a köztes felvásárlók kizárásával a rövid láncú ellátást szeretné fejleszteni a partnerségben részt vevő termelők által előállított burgonyánál, a Szamikov nevű méhészszövetkezet pedig a partnerségbe társult méhészek számára fejlesztené a piacot Kézdivásárhelyen és Kovásznán.