Húsvéti határkerülések Kézdiszéken

2022. április 20., szerda, Közélet

Húsvét vasárnapján több kézdi-orbaiszéki településen, így többek között Lemhényben, Kézdialmáson és Gelencén is megtartották a hagyományos húsvéti határkerülést. A rendszerváltást követően a legtöbbször Felső-Háromszéken szerveztek határkerülést.

  • Határkerülők Gelencén. Fotó: Tamás István
    Határkerülők Gelencén. Fotó: Tamás István

Jancsó Benedek szülőfalujában, Gelencén húsvét vasárnapján a Burusnyán Néptáncegyüttes a gelencei férfi dalárdával közösen szervezte meg a hagyományos határkerülést az imecsfalvi kereszthez, ahol Bereczi István gelencei plébános adta áldását a jelenlévőkre s kérte a bőséges terméshez az égiek közbenjárását. Ennek érdekében a katolikus egyház képviselője megszentelte a határt, majd koszorút helyezett el a férfi dalárda, Ilyés Botond-János polgármester és a Burusnyán néptáncegyüttes. A férfi dalárda énekkel járult hozzá az eseményhez, ugyanakkor verset mondott Tamás Katinka, a Burusnyán néptáncegyüttes tagja, majd a határkerülés szentmisével zárult.

Kézdialmás részéről Cserei Lázár megyebíró, a szomszédos Lemhényből pedig Dani József ceremóniamester kezdeményezésére került sor a határkerülésre, amely az előző két évben a járványhelyzet miatt elmaradt. Szokás szerint az almásiak szekerekkel, díszbe öltözve vonultak át Felsőlemhény­be, majd ott a helyiekkel keresték fel a főút mellett lévő határkereszteket. Idén a sáros mezei utak helyett az egyesült csapat a főúton tért vissza Almásba, ahol megtartották a szokásos lófuttató versenyt, amelyre idén hárman neveztek be. A vasútállomáson túl, egy gyepes részen megtartott vetélkedő első helyezettje lett a csomortáni Mátyás Adorján, második helyen végzett a szintén csomortáni Mátyás Tivadar Alfréd, a bronzérem pedig a kézdialmási Móré Alpáré lett. (bartos)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2022-04-20: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Amilyen az állam, olyan a reklám is

Csúnyán leszerepelt Románia a New York-i nemzetközi turisztikai vásáron: a minisztériumi küldöttek néhány falinaptár-jellegű fénykép kitűzésével elintézettnek tekintették az ország reklámozását, mi több, annyira bután önteltek voltak, hogy munkájukról elégedettségüket sugárzó képet is közzétettek.
2022-04-20: Közélet - :

Bukaresti könyvbemutató és kiállítás (Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete)

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének (SZMÚE) kiadásában tavaly megjelent Gúnyhatár – Léphaft-karikatúrák körülírva (Illyefalva, 2021) és a Múltból jövendőt – Történelem hazulról (Sepsiszentgyörgy, 2021) című köteteket nemrég Bukarestben a Petőfi-házban mutatták be, ahol megnyílt Huszár Szilamér #40 című fotókiállítása is.