Aki sokat jár, sokat lát. Vagy valamit sokszor. Valahányszor ott viszi el az útja. És mert eléggé „csomópontban” van, hát sokszor látom. Édesapámra emlékeztet.
Édesapám „megjelölt” ember volt. Fiatalon, nyilván, családi háttere miatt volt megbízhatatlan, a szeku csak később kezdte el őt is megfigyelni. Nem igazán értem, miért kellett szenvednie, hiszen nagyapám nem volt kulák, még csak középgazda sem, amolyan igazi hétszilvafás nemes volt – amennyiben kertészettel foglalkozott, és mellékesen borforgalmazással is, saját címkéjű palackokban árusította a hegy levét, a címke közepén pedig a család címere jelentette a minőség védjegyét. Nagyapám kissé bohém természetű volt, olykor hetekre elutazott, otthon nem tudták, merre jár, csak abból lehetett következtetni hosszas távolmaradása okára, hogy hazatérte után hosszabb-rövidebb ideig kölcsönből kellett élniük. De ez még nem magyarázza azt, hogy Édesapám az egyetemi felvételi után miért került a katonaságnál a „lapátezredbe”.
Különleges szüleménye volt ez a szocializmust javában építő román államnak: bár a frissen alakult ország 1930-ban ratifikálta a Munkaügyi Világszervezet egyezményét, amely tiltja a kényszermunka bármely formáját, ennek ellenére 1950-ben létrehozták az Építkezési Minisztériumnak alárendelt Munkaszolgálati Főigazgatóságot, mely bő évtizedes fennállása során több mint félmillió embert „foglalkoztatott”. Építkezésen, bányákban, bárhol, ahol szükség volt az ingyen munkaerőre. A munkaszolgálatosok ugyanis azok a sorkatonák voltak, akik fegyver helyett szerszámot kaptak a kezükbe, aztán másfél éven keresztül lapátoltak, csákányoltak, falat építettek, szóval minden olyan munkát elvégeztek, amit a „rohamosan fejlődő” ország érdekei megköveteltek. A „lapátezredbe” ezért többnyire a kétkezi munkához értő fiatalokat sorozták be, értelmiségiekből csak a megjelöltek kerültek soraikba: kuláksarjak, papfiókák, ideológiai elferdültek és hasonlók, akikről a rendszer úgy gondolta, valamilyen formában az ellenségei lehetnek.
Édesapám egy ilyen társaságba cseppent bele Petrozsényben. Miután a mundért magukra öltötték, következhetett is a szelekció: az írástudatlanokat egyik csoportba állították, a négy osztályt végzetteket másikba, a nyolc osztállyal rendelkezőket ismét másikba. Maradtak még néhányan a placcon, alig maroknyian, az addigi nagy tumultus után sokan egymásra ismertek közülük, ha korábban nem, hát az egyetemi felvételin találkoztak már. Veletek mi van, kérdezte a tiszt, egyikőjük válaszolt, mi egyetemisták lennénk. Mars az analfabétákhoz, ordított rájuk a felettes. Nem értették a megaláztatást, később derült ki, ők kellett betűismeretre oktassák az írástudatlanokat – nyilván, csak esténként, a napi tíz-tizenkét órás fizikai munka elvégzése után. Ez volt Édesapám egyik kedvenc munkaszolgálatos emléke. Nem sokat mesélt azokról az évekről, inkább csak mulatságos történeteket, egyik társáról, akit a negyedik emeleten falazó kőművesek leküldtek vízért a malter keveréséhez, ő meg kőműves kancsóval kezdte felhordani a folyadékot, egy másikról, aki fejébe vette, addig keni a meszet a nadrágjára, míg az olyan keménnyé válik, hogy megáll a két szárán – a szenvedésekről, lelkiekről és fizikaiakról sohasem beszélt. A munkaszolgálatot túl nem élt bajtársairól sem. Pedig sokan közülük – a többé-kevésbé pontos adatok szerint mintegy negyvenezren – sose tértek haza, vagy ha igen, betegen vagy életre szóló fogyatékossággal.
Nekik, az áldozatoknak emlékül és a túlélőknek emlékeztetőül állíttatta 2004-ben a Volt Munkaszolgálatos Katonák Szövetsége azt a furcsa emlékművet, amely a Grigore Bălan és az 1918. december 1. út kereszteződésében, az egyik zöldövezetben rejtőzik az élősövény védelmében. Mondom, furcsa az emlékmű, mert aki nem tudja, mi volt a katonai munkaszolgálat, az nem érti, nem értheti meg, hogy mire utal a csákány és lapát közös nyelét körbefonó csipkésdrót. Igaz, a kompozíció alapjaként szolgáló andeziten három márványtábla is szolgál magyarázattal, de hát egy dicstelen korszak eme perfid visszaélését leírni még az a méretes kőtömb sem lenne elegendő. És hát az elmúlt másfél évtized is hátrahagyta nyomait, a szikla felületén megtelepedett a moha, amitől csak patinásabbá válik az emlékmű, de a táblák betűi is kifakultak, már-már olvashatatlanokká váltak. Az emlékműállítók közül talán senki nem él már, a volt munkaszolgálatosok közül is kevesen örülhetnek öreg napjaiknak – mementójukat azonban nem hanyagolja az utókor: minap a betűket gyönyörűen újrafestette Éltes Barna szobrász, a táblák most talán szebbek, mint új korukban voltak. Az emlékmű környezete is megújul hamarosan, és mert a második világháború után katonai munkaszolgálatra kényszerítetteknek nincs emléknapja, talán az emlékmű avatásának évfordulóján, november 14-én néhány szál virágot is letesz valaki a kőtömb tövébe. Aki sokat jár, majd megtalálja.