KármentőA megkövezett ékszertemplom

2022. április 26., kedd, Jegyzet
Mózes László

Még egy tíz év körüli gyermek is megdöbben, amikor azt hallja, hogy ismeretlenek megrongálták a kilyéni unitárius műemlék templomot. Hiszen az az istenháza, hogy lehet azt bántani? – kérdi, s bizony, ember legyen a talpán, aki eme egyszerű kérdésre egyszerű és hiteles választ tud adni.

A történtek hallatán számosan elszörnyedtek, hiszen Sepsiszentgyörgyön – Kilyén közigazgatásilag a megyeszékhelyhez tartozik – a mostanihoz hasonló, megrázó és értelmetlen rongálás rég nem történt. Noha minden pusztítás megrendítő, a kilyéni különösen az, hiszen a kártevők a környék egyik „ékszertemplomát” célozták meg, ráadásul második alkalommal. A kis templomocska méltán rászolgál az előbbi minősítésére (e beszédes jelző Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkésztől származik), efféle „ékszertemplommal” ugyanis kevesen büszkélkedhetnek: első írásos említését az 1332-es pápai tizedjegyzékben találjuk, s falait a Szent László-legendát és Jézus keresztútját ábrázoló freskók díszítik. Felújított műemlék épület, melyet – miként az unitárius lelkész is hangoztatta – a továbbiakban jobban ki kell használni, bővíteni rendeltetését, nem csak azért, hogy még többen megismerjék, milyen érték rejlik Sepsiszentgyörgytől alig pár kilométerre, hanem azért is, hogy jobban szem előtt legyen, ne történhessen a mostanihoz hasonló pusztítás.

Ez a maga módján azért ijesztő látvány. Húsvét előtt betörték ugyanis az ablakait, ráadásul az újakat, hiszen március közepén már egyszer kövekkel bezúzták az összes templomablakot. Az akkori rongálás maradványait közmunkával eltakarították, kicserélték az ablaküvegeket is, s húsvét előtt azokat újra megcélozták az ismeretlenek, mi több, bementek a templomba, s a poroltók tartalmát is szétfújták. Az értékes, konzervált falképek nem sérültek, de nyilvánvalóan hasznukra sem válik az efféle randalírozás.

A döbbenet pillanatai után következnek a kérdések: kinek, kiknek lehetett érdeke efféle rongálást elművelni egy ismert, ám mégis kissé eldugott, kevesebbet használt szentélyben? Az unitárius templomot célozták, avagy a félreeső épületet, melyet nem figyelnek annyian, mint azt, amely éppen a település szívében húzódik? Tudatlan helybeli gyermekek, felnőttek voltak, suhancok, unatkozó apróságok, vagy megrögzött pusztítók? Járnak, jártak iskolába, milyen családokból származnak? Miért célozták meg az istenházát, egymás után kétszer is, miért fújták szét a por­oltó fehérségét a műemlék épület belsejében?...

Imádkoznak?...

Csak remélhető, hogy a hatóságok fényt derítenek e nyugtalanító kérdésekre, legalábbis egy részükre. Ám ha a válaszok ismertté válnának, az is csak kismértékben enyhítené e közös, pontosabban közösségi fájdalmat és keserűséget. Egyrészt, mert visszatérő rongálókat látunk, akik ugyan nem ártatlanok, de megtörténhet, teljes mértékben tudatlanok, igaz, ez nem válhat mentségükre. Másrészt nem tudjuk, mit lehet tenni, hogy többé ne törjenek-zúzzanak. Megtanítható-e nekik, miként Kovács István unitárius püspök is hangoztatta, hogy a rombolás útja sehova sem vezet? És ha a templomot, illetve annak freskóit kiválóan ismerő Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész elmagyarázná nekik, miért értékesek és egyediek a freskók, megilletődnének-e, megbánnák-e tettüket?...

A sepsikilyéni templomról az alábbiak olvashatók a Rómer Flóris Terv – célja a Kárpát-medencei magyar történelmi egyházak templomainak felújítása – honlapján (romterv.hu): „Sepsikilyén unitárius temploma 13. századi eredetű, legrégebbi része a jelenlegi hajó, amely a 13. század második felében, legkésőbb a 14. század első felében épülhetett. A hajóval egyidős félköríves szentélyt a 15. században lebontották, ekkor épült a jelenlegi sokszögzáródású gótikus szentély és a hajó déli bejárata. A templom nyugati homlokzatához 1806-ban épült torony. A műemlék legértékesebb műrészletei a hajó külső és belső falain látható 14–15. századi falképek. Nemrégiben az épületet átfogóan felújították, ennek keretében konzerválták ugyan a falképeket, ám esztétikai kiegészítésük, retusálásuk akkor elmaradt, pedig ezeknek a munkálatoknak rendkívül nagy jelentőségük van a falképek értelmezhetőségében.”

Bizakodjunk. Ha a rongálók vagy hozzátartozóik olvassák a fenti sorokat, legalább remélhető, hogy harmadszorra már nem kövezik meg az ékszertemplomot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2022-04-26: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Milliókat fordítanak Háromszék épített örökségére

Európai uniós pénzből újul meg a következő négy évben Háromszék számos épülete, és több turisztikai célpontot is népszerűsítenek az Országos Helyreállítási Terv részeként, a Hívogató Románia – Az országjáró projekt keretében. A részletekről Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke számolt be a közösségi médiában.
2022-04-26: Közélet - Hecser László:

Közvitán Barót fejlesztési stratégiája

Közvitára bocsátotta Barót fejlesztési stratégiáját Benedek-Huszár János polgármester. A város honlapjáról (primariabaraolt.ro) letölthető, de linken keresztül az elöljáró közösségi oldaláról is elérhető, bő kétszáz oldalas tanulmánnyal kapcsolatos kiegészítéseket és javaslatokat május közepéig várják, de közmeghallgatáson akár személyesen is megfogalmazhatóak lesznek az észrevételek. A tanulmányt harminc, a legkülönbözőbb szakmai ágban dolgozó baróti szakember véleményének figyelembevételével a Develo Group Consulting készítette.