Közvitára bocsátotta Barót fejlesztési stratégiáját Benedek-Huszár János polgármester. A város honlapjáról (primariabaraolt.ro) letölthető, de linken keresztül az elöljáró közösségi oldaláról is elérhető, bő kétszáz oldalas tanulmánnyal kapcsolatos kiegészítéseket és javaslatokat május közepéig várják, de közmeghallgatáson akár személyesen is megfogalmazhatóak lesznek az észrevételek. A tanulmányt harminc, a legkülönbözőbb szakmai ágban dolgozó baróti szakember véleményének figyelembevételével a Develo Group Consulting készítette.
A városháza tavaly tavasszal bízta meg a csíkszeredai céget, hogy készítse el a fejlesztési stratégiát. A munkaváltozat már nyárra elkészült, de mivel még nem körvonalazódtak azok az európai uniós és kormányprogramok, amelyekbe elképzeléseik beleilleszthetőek lettek volna, úgy döntöttek, véglegesítésével néhány hónapot várnak.
Benedek-Huszár János elmondása szerint a tanulmány azokat a következtetéseket fogalmazta meg – csak szakmai nyelven –, „amelyeket mi is látunk”: városon és falvakon is fejletlen az infrastruktúra, javítani kell az iskola- és a kórházépületek adottságainak és eszközellátottságának szintjét, és fejleszteni kell a szociális jellegű intézmények szolgáltatásainak minőségét. Elhivatott szakemberek mindenhol akadnak, de az ingatlanokat modernizálni kell, és tenni környezetük rendezése érdekében – ez az élhetőség érzésének növelése szempontjából fontos –, a középiskola létét fenyegető gyereklétszám-csökkenés visszafogására pedig az elvándorlást kell megállítani valamiképp.
Barót erősségeit azon intézményei jelentik, amelyek régiós feladatokat látnak el, mellettük pedig fontos szerep jut az egyesületeknek és alapítványoknak – elsősorban a szociális szolgáltatásokat ellátó Laura Ház Egyesületnek és a Diakónia Keresztyén Alapítványnak, melyek rég partnerei a városházának és a vállalkozóknak. A helyi cégek száma talán nem annyira nagy, mint a megye más régióiban, kevesebb embert is foglalkoztatnak, de teljesítményük kiegyensúlyozott, és életképesek. Jó lenne, ha az üzletemberek a helyi nyersanyag, elsősorban a fa feldolgozásában és az ásványvíz palackozásában látnának lehetőséget, és még több olyan vállalkozás születne, amely turisztikai szolgáltatásokat kínálna, mert igencsak kevés, hogy csak a Kálnoky-birtok és a Derzsi Panzió tud jelentősebb számban szállást és programot kínálni.
„Azt szeretnénk, ha minél többen elolvasnák a tanulmányt, és javaslatokat kapnánk, mire kellene még odafigyelnünk, nagyobb hangsúlyt fektetnünk. Nem zárkózunk el attól sem, hogy teljesen új – általunk esetleg kifelejtett – fejezetet nyissunk a stratégiában, ha az fontos kérdést vet fel. A javaslatokat előzetesen elküldhetik írásban a városháza címére, de akár a közmeghallgatáson is előterjeszthetik: nyitottak vagyunk bármilyen, javító szándékkal megfogalmazott felvetés megvitatására és elfogadására” – nyilatkozta Benedek-Huszár János polgármester.