Kiváltságosok kiváltságai

2022. május 9., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Ha nem az adófizetők pénzéből kellene fedezni és nem a demokrácia alapintézményének számító törvényhozó testület lenne a legfőbb érintett, rossz minőségű bohózatnak nevezhetnénk mindazt, ami a parlamenti képviselők és szenátorok különnyugdíjával történik Romániában.

Mivel azonban kiváltságosaink kiváltságait és külön juttatásait valójában velünk fizettetik meg, miközben nyugdíjasok millióinak sok-sok ledolgozott évtized után is szégyenteljesen kis járandóságból kell megélniük, ráadásul mindezt a képviseletünkre vállalkozó honatyák a jogállamiság és a demokrácia őreinek számító alkotmánybírák cinkosságával művelik, bohózat helyett inkább vérlázító gazemberségnek nevezhető e mizéria.

Ki ne emlékezne arra, milyen buzgó nekiveselkedéssel ígérte szinte az összes párt a legutóbbi választási kampányban, hogy most aztán végre megszüntetik az igazságtalanságot, és eltörlik a honatyáknak járó különnyugdíjakat? Mindezek után túl átlátszó lett volna csak úgy megfeledkezni az ígéretről, így aztán kifinomultabb átverési módszerhez folyamodtak választottaink: olyan törvényt fogadtak el a parlamentben a speciális nyugdíjak felszámolására, amely egyrészt kizárólag a honatyákra vonatkozik, miközben például az igazságszolgáltatási alkalmazottak juttatásai érintetlenül maradtak (egyébként ezeket év elején 20 százalékkal növelték, szemben a „közemberek” járandóságának alig 10 százalékos emelésével!), másrészt borítékolható volt, hogy az alkotmánybíróság elkaszálja azt. Mindez – láss csodát – így is történt, az alkotmánybíróság múlt csütörtökön közzétett ítéletében alaptörvénybe ütközőnek minősítette a jogszabályt, ismételten alátámasztva a tényt, hogy Romániában vannak egyenlők és egyenlőbbek.

A képmutatással elegyített cinizmus azonban határtalannak tűnik: az alkotmánybíróság döntését követően máris újraindult a versengés a pártok között, hogy ki szeretné jobban eltörölni a különnyugdíjakat – persze, alighanem csak ugyanúgy, mint eddig, a szólamok szintjén, hogy azért a juttatást továbbra is megkaphassák. A vélemények máris megoszlanak: az ellenzékbe sodródott USR-PLUS új törvényt nyújt be, hasonlót tervez a szélsőséges AUR is, míg a kormánypártok közül a liberálisok azzal érvelnek, hogy mivel az alkotmánybíróság eljárási hibákra hivatkozott, nem tartalmi kifogásokat tett szóvá, szerintük jó a régi jogszabály is, a szociáldemokraták pedig megvárnák a taláros testület döntésének indoklását, mielőtt a további lépésekről döntenek. Az RMDSZ már a most elkaszált törvény szavazásán sem vett részt, mert szemfényvesztésnek minősítette azt – az alkotmánybíróság döntése alátámasztani látszik akkori álláspontjukat, a szövetség részéről azonban ennek ellenére is hiányzik az egyértelmű kiállás e nyilvánvalóan igazságtalan gyakorlat ellen. Kelemen Hunoréknak sokkal tisztábban, egyértelműbben kellene közölniük álláspontjukat e témában, ha nem akarják, hogy a magyar közvélemény jelentős része ugyanabba a dicstelen társaságba sorolja a szövetség politikusait, ahová a bukaresti képviselők és szenátorok többségét.

Nincs tehát vége a parlamenti különnyugdíjak mizériájának – honatyáinknak azonban jó lenne tudatosítaniuk, hogy képmutató játszmáik veszélyeztetik a demokrácia alapintézményének maradék hitelességét, és ez bizony beláthatatlan következményekkel járhat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2022-05-09: Vélemény - :

,,Csak az hal meg, akit elfelednek’’ (Búcsú Ilkei Ferenctől)

Súlyos betegség után elhunyt vitéz Ilkei Ferenc, Vargyas község volt polgármestere.
2022-05-09: Közélet - Nagy D. István:

Négy ország alkotmánybírái érkeznek Háromszékre (Rendhagyó konferencia Sepsiszentgyörgyön)

Rendhagyó szakmai összejövetel helyszíne lesz május 21-én Sepsiszentgyörgy, a megyei önkormányzat székhelyén négy Kárpát-medencei ország (Románia, Magyarország, Szlovákia és Szerbia) magyar ajkú alkotmánybírái gyűlnek össze első alkalommal egy félnapos konferencia kedvéért. A Puskás Bálint nyugalmazott alkotmánybíró által hagyományteremtő céllal kezdeményezett találkozó és szakmai fórum részleteiről az ötletgazda számolt be tegnap Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke, valamint Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere társaságában.