Testnek és léleknek szóló programok Sepsiszentgyörgyön

2022. május 10., kedd, Közélet

Művészeti nevelés, családos műhelymunka, egészségtudatos élet, zaklatás elleni védelem – olyan kulturális, testi és lelki egészséget szolgáló programokat mutattak be Sepsiszentgyörgyön, amelyek az önkormányzat támogatásával valósulnak meg.

  • Az önkormányzat számos civil programot támogat
    Az önkormányzat számos civil programot támogat

A városháza minden évben elkülönít bizonyos összegeket és pályázatokat ír ki ezek felhasználására, a kulturális, ifjúsági és szociális programok mellé pedig idén az egészségmegőrzés, a megelőzés témaköre is bejött, amire nagy szükség van, mert bár a megyei kórház, a családorvosok és iskolai fogorvosok tevékenységét is segíti az önkormányzat, a tapasztalat az, hogy a kelet-európai emberek sokszor jobban odafigyelnek a személygépkocsijukra, mint a saját egészségi állapotukra, pedig a megelőzés olcsóbb az egyénnek és a társadalomnak is, mint a már kialakult betegség kezelése – indokolta Antal Árpád András polgármester, hogy miért van szükség ilyen jellegű kezdeményezésekre is. A már tavaly beindult Csíki Sándor-program csak az egyike ezeknek, újak is rajtolnak idén.

Az idei költségvetésben félmillió lejt különítettek el egészségmegőrző programokra, és ebből közel 490 ezret már el is nyertek: az első kiírásra 45 pályázat érkezett be (összesen 900 ezer lejre), amiből 37 felelt meg a feltételeknek – közölte Kondor Ágota önkormányzati képviselő, aki nagyon örvendetesnek tartja, hogy főként civil szervezetek és egyházak vállalták fel ezeket a feladatokat. Mindenféle korosztálynak szerveznek valamit, óvodáskortól a legidősebbekig, és sajátos igényű csoportoknak (például mozgáskorlátozottaknak, Down-szindrómásoknak) is. Nagyon sok közösségépítő rendezvény, szakmai konferencia, tábor, iskolai prevenciós foglalkozás, szexuális nevelés, mozgásra, egészséges életmódra való felkészítés kap idén támogatást – sorolta.

A kulturális pályázati rendszer 2011 óta működik, és azért van rá szükség, mert a városban működő tíznél több művelődési intézmény tevékenysége eléggé specifikus, szélesebb közönséghez az egyesületek, civil szervezetek segítségével lehet eljutni – magyarázta Vargha Fruzsina alpolgármester. Idén 450 ezer lejt hirdettek meg, ez mind el is fogyott, habár a 87 pályázatból csak 66 ment át a rostán. Ez kicsit több, mint tavaly (a járvány idején is lehetett pályázni), ami természetes, eddig minden évben így volt. A sikeres projektek között hagyományőrzés, népművészet, óvodai és iskolai rendezvények, koncertek, konferenciák, vetélkedők, természetvédelem szerepel, a legtöbb gyermekeknek szól, akiket már egészen zsenge korukban próbálnak bevonni a közösség életébe.

Egy ilyen programot Kispál Ágnes Evelin, a Magma Kortárs Közeg Egyesület munkatársa ismertetett. Elmondása szerint idén 10 800 lejt nyertek A művészet mindenkié címmel már évek óta futó kezdeményezésükre, amelynek célja a kortárs művészet megértetésének elősegítése minden korosztály számára. Emellett külön foglalkozásokat is szerveznek különböző célcsoportoknak; a kisebbeknél a kreativitást próbálják ösztönözni saját műhelyükben, a középiskolásoknál már tehetséggondozást végeznek. Műhelymunkára egyébként más érdeklődőket is fogadnak, kiállításokat szerveznek, interaktív tárlatvezetést is nyújtanak, decemberben pedig dokumentumfilmet is bemutatnak, az Ajándék ez a film (This Movie is a Gift) Daniel Spoerri képzőművészről szól.

Ugyancsak műhelymunkákat, illetve „élményműhelyeket” szervez az Ispiláng Egyesület, amelynek képviseletében Péter-Ilyés Kinga, a Váradi József-iskola több kulturális programban is érdekelt tanítónője elmondta: kimondottan családos tevékenységeket szerveznek, mert ez társadalmi igény lett, hiszen a szülők és gyermekek túl kevés időt töltenek együtt. Ők ezt próbálják elősegíteni sikercentrikus (egyszerűen elvégezhető) dolgokkal, és azt látják, hogy a húsvét előtti készülődés lázában is örömmel jönnek a felnőttek is tojást írni, lecsendesednek, beszélgetnek, lélekben is felkészülnek az ünnepre. Egyik céljuk a hagyományőrzés, de bizonyos, régebb magától értetődő technikák továbbadása is, mert ma a tű használata, egy gomb felvarrása is nehézséget okozhat egy csakis a telefon kezelésében jártas gyermeknek, aki a nemezeléssel türelmet, kitartást, viselkedést és sok mást is tanul, miközben közösségi élményt szerez, kapcsolatokat épít, és apró ajándékokat készít szeretteinek.

Az Egészséges Életmód Akadémia már kimondottan a testi egészséget szolgálja, és a 20–40 éves korosztálynak szól, elsősorban azoknak, akiknek már kialakult betegségük vagy gondjuk van, és anyagiak híján nem jutnak el ilyen jellegű tanácsadásra. Ez a program öt hónapra szól, 60 ezer lejt nyertek rá, és több részből áll: a testi állapot alapos és átfogó felméréséből, elméleti és gyakorlati oktatásból, amelyek célja a helyes életmód kialakítása, végül pedig személyre szabott megoldásokat is ajánlanak (célzott mozgás, étrend és hasonlók) – ismertette Szőcs Enikő a Sepsi Adrenalin Sport Egyesülettől. Lesznek előadások, fizikai aktivitás, de lelki egészséget szolgáló foglalkozások is. Semmiféle diétamentalitást és csodaszerfogyasztást nem támogatnak, hanem a lassú, fokozatos javításra összpontosítanak, a személyre szabott végső csomag is öt évre szól. Jelentkezni május 22-ig lehet.

És még egy lelki egészségmegőrző program: Paltán Enikő pszichológus a Székely Mikó Kollégium Alapítvány részéről az internetes zaklatás (cyberbullying) kivédésére kívánja felkészíteni a pedagógusokat – nyilván a diákok érdekében –, első körben a Mikó 40 tanárát, akik egy 40 órás online képzésen két kiváló magyarországi szakembertől kapnak nagyon gyakorlatias, az anyaországban már bevált tanácsokat a jelenség felismeréséhez és kezeléséhez. Ez már nagyon is jelen van, az iskolákban szinte hetente szembesülnek vele, mert a gyermekek – tetszik, nem tetszik – naponta 4–5 órát töltenek képernyő előtt, és mivel a technika kezelésében már megelőzik a legtöbb felnőttet, ki vannak téve a nem kívánt hatásoknak is, ami súlyos következményekkel járhat, kapcsolataik, egészségük, tanulmányi előmenetelük rovására is mehet. Ma már minden iskola nulla toleranciát hirdet az erőszakos megnyilvánulásokkal kapcsolatosan, de hosszú az út odáig, hogy ez valóság is legyen – hívta fel a figyelmet a pszichológus, akinek a bántalmazásellenes magatartás meghonosítása és kiterjesztése is a céljai közé tartozik. Addig is tanáraihoz, osztályfőnökéhez is fordulhat az a gyermek, aki úgy érzi, hogy zaklatják; létezik bullying-ellenes akciócsoport is, de ennek működése még nincs jól szabályozva.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2022-05-10: Jegyzet - Kuti János:

Dúl a revizionizmus (A múlt hét)

Olekszij Danyilov, az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács vezetője kibújtatta a szeget a zsákból, amikor kiállt a nagyközönség elé és elmesélte, hogy az orosz elnök, Putyin Ukrajna megtámadása előtt megosztotta terveit a magyar hatóságokkal. Magyarország abban bízott, hogy területeket szerezhet meg Ukrajnától, de ez nem fog megtörténni, mert az ukránok győznek.
2022-05-10: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Várják a foglalkozásokra az őrkői édesanyákat

Az édesanyákat ünnepelték és köszöntötték a múlt héten a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben, ahol immár hatodik éve működik az Esély Egyesület és a szociális igazgatóság partnerségében a Ringató – Biztos Kezdet Gyermekház.