Idősgondozásban dolgozók találkoztakHosszú a várólista az öregotthonokba

2022. május 10., kedd, Közélet

Az elmúlt ötven esztendő alatt közel tíz évvel nőtt a lakosság várható élettartama országos szinten, ezzel együtt – bár nem emiatt – nőtt a magára hagyott idősek tábora is, akik közül sokan közösségre vágynak, de gondozásra is egyre többen szorulnak – hangzott el a bentlakásos idősotthonokat érintő témakörben tartott pénteki sepsiszentgyörgyi találkozón. Az ápolók és asszisztensek nemzetközi napja (május 12.) alkalmából a helyi Diakónia Keresztyén Alapítvány (DKA) otthongondozó szolgálata által szervezett eseményen az idősek ellátásában érintett állami intézmények és civil szervezetek képviselői vettek részt.

  • Szakmabeliek és támogató intézmények egyaránt fontosnak tartják az idősgondozást
    Szakmabeliek és támogató intézmények egyaránt fontosnak tartják az idősgondozást

A belvárosi református templomban tartott szakmai találkozón Tóth Anna, a DKA otthongondozó szolgálata vezetője köszöntőjében megemlékezett a brit származású Florence Nightingale áldozatos munkájáról, aki 1853-ban részt vett a krími háború sérült katonáinak ellátásában, lámpával kezében éjszakánként is ápolta a szenvedőket – innen kapta a lámpás hölgy nevet –, megfogalmazta és leírta, milyennek kell lennie egy ápolónak, s akit munkássága miatt a modern ápolás megalapítójának tartanak. Az Ápolók Nemzetközi Tanácsa (International Council of Nurses – ICN) Florence nővér születésének évfordulója tiszteletére 1974-ben választotta május 12-ét az Ápolók Nemzetközi Napjának,

Korunkban sok fiatal vállal munkát szülőföldjétől távol, ilyenkor a szülők magukra maradnak, idővel megözvegyülnek és magányossá válnak, testi és lelki segítségre van szükségük – erről beszélt dr. Tarcali Mária gyermekgyógyász szakorvos, Kovászna Megye Tanácsának képviselője. Háromszéken is sok idős ember van ilyen helyzetben, éppen ezért fontos, hogy itt is fejlődik az intézményes és otthoni idősgondozás, amit a megyei önkormányzat az utóbbi időben egyre hangsúlyosabban támogat, de az is fontos lenne, hogy az ágazatban dolgozók kapjanak a jelenleginél nagyobb társadalmi elismerést – mondotta.

Két esztendővel ezelőtt a háromszéki lakosság 19,14 százaléka (37 962 fő) életkora haladta meg a 65 esztendőt, és miközben az elmúlt ötven esztendőben a várható élettartam országosan tíz évvel növekedett, a társadalom egyre inkább elöregszik – mutatott rá Ágoston László, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője. A városi lakosság körében átlagosan néhány évvel nagyobb életkorban következik be az elhalálozás, mint falun, a nők átlagban négy-öt évvel tovább élnek.

Háromszéken, miként az ország minden megyéjében, a bentlakásos öregotthonok többségében hosszú a várólista – erről is szóltak az egységek bemutatkozói. A megyei gyermekjogvédelmi és szociális gondozói igazgatóság alárendeltségében működő hídvégi otthonban a száztíz helyből jelenleg kilencvenkettő foglalt, télen általában többen vannak, itt a bejutási feltételek igen szigorúak, Brassó és Hargita megyeieknek is fenntartanak tíz helyet. A sepsiszentgyörgyi önkormányzathoz tartozó Zathureczky Berta Idősek Otthonában átlagban harminc-harmincöt bentlakót látnak el, itt nappali foglalkoztató is működik, folyamatosan többen várakoznak. Ugyanez a helyzet a kis létszámú, tizenhét férőhelyes, családias hangulatú kézdiszentléleki Szent Klára Idősek Otthonában, ami jelenleg a mallesdorfi ferences nővérek gondozásában működik. A kézdivásárhelyi Zenóbia magánotthonban jelenleg ötven idős beteget látnak el, még húsz hellyel bővítik az egységet, a lemhényi otthonban szintén ötven hellyel rendelkeznek, ezt az egységet nem képviselte senki a pénteki sepsiszentgyörgyi találkozón.

Bár az idősgondozásra több pénzügyi forrásra lenne szükség, hogy minden igénylő megkaphassa a megfelelő ellátást bentlakásos, illetve otthoni körülmények között, Székelyföld mégis viszonylag szerencsés helyzetben van, mert itt még, ha kisebb mértékben is, mint régen, de élnek a hagyományok, miszerint az időseket a család gondozza – mondta Ágoston László. Ha mégis magunkra maradunk, ne várjuk meg, amíg magányossá válunk, válasszuk inkább a közösséget és tudatosan vonuljunk idősotthonba, ahol, ha egészségünk engedi, még sokáig élhetünk teljes életet – szögezte le mintegy tanácsként dr. Tarczali Mária.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2022-05-10: Máról holnapra - Mózes László:

Feladat és felelősség

Az itt élő magyar közösség a világ sorsán nem változtathat, de a sajátját azért alakíthatja. Jó ezt rögzíteni, miközben a hírcsatornákon éppen az forog fenn, hogy mit mondott, avagy éppen mit nem mondott az orosz elnök tegnap Moszkvában a győzelem napi katonai díszszemlén.
2022-05-10: Belföld - :

Jelentősen nőtt a magyar részvétel (A népszámlálás önkitöltési szakasza)

Utolsó hetébe lépett tegnap Romániában a népszámlálás önkitöltési időszaka. A jelentős magyar lakossággal rendelkező megyékben az országos átlagnál többen éltek az online adatszolgáltatás lehetőségével.