Egyre kevésbé lehetett fenntartani a kevés hallgatóval és többségben utazó tanárokkal működő kézdivásárhelyi óvodapedagógus- és tanítóképzőt, ezért az egyetem döntése alapján három évvel ezelőtt tartották az utolsó felvételit a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) háromszéki kihelyezett tagozatán, az utolsó végzős évfolyam a múlt héten ballagott el. A kialakult helyzetről Kálmán-Ungvári Kinga tagozatvezetőt kérdeztük.
Bár igaz, hogy az utolsó végzős évfolyam hagyja el idén a kézdivásárhelyi tanítóképzőt, de ez nem azt jelenti, hogy a kolozsvári egyetem teljesen visszavonul a céhes városból. Szándék szerint továbbra is működik majd egy iroda, amelynek feladata lesz, hogy felnőttek átképzésében, továbbképzésében tevékenykedjék – mondta lapunk megkeresésére Kálmán-Ungvári Kinga. A BBTE pszichológia és neveléstudományok karának kézdivásárhelyi tagozatán alapembereknek számító helyi oktatókból kifogytak, az ingázó tanároknak nem felel meg a sok utazás, de a vidék óvodapedagógus- és tanítóállománya is jelenleg elegendőnek bizonyul, ezért csökkent évről évre a felvételizők száma – mondta a tagozatvezető. Gyakorlatilag senki nem tanított főállásban, és a létszámcsökkenés gazdasági vonatkozásban is érintette a tagozatot, az egyetem vezetősége ezért döntött három évvel ezelőtt úgy, hogy bezárja a kézdivásárhelyi képzést – tájékoztatott Kálmán-Ungvári Kinga.
Az egyetemi tanár elmondta, Markó Bálint, a BBTE kihelyezett tagozataiért felelős rektorhelyettes és Péntek Imre, az egyetem Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézete irányítója is támogatja, hogy Kézdivásárhelyen továbbra is működjön valamilyen képzési forma a BBTE égisze alatt, ez lehet felnőttátképzés, továbbképzés, akár kutatás is. A közösségnek jót tesz egy felsőfokú oktatási intézménnyel való kapcsolat még akkor is, ha ez a korábbihoz képest más formában valósul meg, ezért is fontos, hogy Kézdivásárhely életéből ne tűnjön el teljesen az egyetem – szögezte le Kálmán-Ungvári Kinga.