100 éves a Székely himnuszKonferencia a székely azonosságszimbólumokról

2022. május 17., kedd, Közélet

A Székely himnuszként közismertté vált, eredetileg Kántáté című énekünk első nyilvános bemutatója (1922. május 22.) századik évfordulója alkalmából tudományos konferenciát szervez Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ. A Székely azonosságszimbólumok születése című rendezvényt május 21-én, szombaton 12 órai kezdettel tartják Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében.

A Kántáté címet viselő szöveg 1921-ben született, szerzője a székelyudvarhelyi származású Csanády György, zenéjét Mihalik Kálmán szerezte. A nép által választott ima jelképpé vált, a székely címer és zászló mellett a regionális önazonosság, a székely közösségi összetartozás modern szimbóluma – áll a konferencia ismertetőjében.

A szombat délben kezdődő konferenciát Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke nyitja meg, majd a sepsiszentgyörgyi Vox Humana Kamarakórus előadja a Székely himnusz eredeti és a hivatalos elfogadás előtt álló, hangszerelt változatát.

Az előadások sorát Szekeres Attila István heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke nyitja meg Székely jelképek a kezdetektől napjainkig című előadásával. Boér Hunor, a Székely Nemzeti Múzeum főkönyvtárosa Hunnenschlacht, avagy hogy került Csaba a Hadak útjára címmel értekezik, Demeter Lajos helytörténész Sepsiszentgyörgy szülöttjéről, Sükösd Sámuelről tart előadást. Katona Zoltán székelyudvarhelyi helytörténész a szerző Csanády György életéről Felderítőből költő és rádiós címmel értekezik, Szebeni Zsuzsa kulturális diplomata A májusi nagy áldozat – a misztériumjátékok sajátosságai címmel tart előadást, Sófalvi Emese muzikológus, egyetemi adjunktus előadásának címe: Nem is himnusznak, csak zsoltárnak született. Adatok a székely himnusz dallamának keletkezéséhez. Lőrincz József székelyudvarhelyi irodalomtörténész A székely himnusz poétikai megközelítéséről értekezik, Hermann Gusztáv Mihály székelyudvarhelyi történész A mítosz szerepe a székelység tudatában 1848-ig címmel tart előadást, Pál Judit egyetemi tanár, akadémikus előadásának címe: Székely identitás és önkép a 19. században, Orbán Zsolt csíkszeredai történész Diskurzív identitásteremtés a székelyeknél 1867–1940 között, Bárdi Nándor budapesti történész Néprajzi csoportból kisebbség. Székelyföldi közművelődési programok a két világháború között, Patakfalvi Czirják Ágnes poszt­doktori kutató A székely zászló: regionális identitástermelés a hétköznapokban címmel tart előadást.

Levetítik Száva Enikő Csillagösvényen című dokumentumfilmjét, majd bemutatják a Hermann Gusztáv Mihály–Orbán Zsolt szerzőpáros Csillagösvény és göröngyös út című könyvét. (sz.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2022-05-17: Közélet - Szekeres Attila:

Pályázatokban vesznek részt (Kovászna Megye Tanácsa)

Kovászna Megye Tanácsának tegnapi soros ülésén az önkormányzat több pályázatban való részvételéről is döntöttek.
2022-05-16: Világfigyelő - :

Megválasztották miniszterelnöknek Orbán Viktort

Újra miniszterelnökké választotta Orbán Viktort az Országgyűlés hétfőn. A Fidesz elnökét – aki 2010 óta tölti be megszakítás nélkül a kormányfői tisztséget – 133 igen szavazattal, 27 nem ellenében választották meg a képviselők. Orbán Viktor – akit 1998, 2010, 2014 és 2018 után ötödször választottak kormányfővé – ezt követően esküt tett a parlamentben, majd beszédet mondott. Ez az évtized a veszélyek, a bizonytalanság és a háborúk korszaka lesz, a legfontosabb feladat, hogy Magyarország kimaradjon a háborúból, miközben nem fogad el olyan gazdasági intézkedéseket, amelyek tönkretennék a magyar családokat – jelentette ki a kormányfő.