Ha összeadnánk, hogy az elmúlt egy év alatt mekkora távolságot tettek meg a különböző útszakaszokon közlekedő „lábbuszok” – vagyis a gyermekeket reggelente iskolába kísérő önkéntesek és maguk a kisdiákok –, minden bizonnyal legalább egy Sepsiszentgyörgy–Kolozsvár oda-vissza járathoz hasonlíthatnánk, arról nem is szólva, hogy a gyaloglás környezetkímélő és egészséges. Tegnap reggel a sepsiszentgyörgyi lábbusz-program első évfordulóját ünnepelték a gyermek-utasok és a lábbusz-sofőrök.
Egy év alatt harmincnégy hét minden hétköznapján indultak a lábbuszok a kijelölt állomásokról, és míg kezdetben három útvonalon gyűjtötték be az utasokat, jelenleg hat járat működik. Naponta átlagban száznegyvenen gyalogolnak önkéntesek kíséretével a város iskoláihoz, ötven-hatvan kisdiák szinte állandó utas, vagyis mindennap csatlakozik a lakóhelye közelében elhaladó csapathoz. Ők a legkitartóbbak, közülük közel húszan már begyűjtötték a száz pontot, ami száz nap reggeli gyaloglást jelent, és a jutalom egy kerekes hátizsák. De a gyermekek örvendenek a tizenöt pontos könyvjelzőnek, kulcstartónak is, húszért bögrét nyernek, negyvenért esőköpenyt és esőernyőt, a lábbusz feliratos sárga hátizsákért ötven pontot kell gyűjteni.
Székely Kincső, a Sepsiszentgyörgy önkormányzata által támogatott program fő szervezője lapunknak elmondta, intézmények munkatársai, civil szervezetek tagjai, szakmai közösségek és sok szülő vállalt buszvezetést, egy év alatt 556-an, de azt szeretnék, ha még többen bekapcsolódnának és önjáró lenne a program. Mind a hat útvonalon két-két kísérő buszozik naponta, nagy a felelősség, és csak akkor tudnának újabb járatot beállítani, ha folyamatosan lesz elegendő önkéntes – mondotta.
Az első évforduló reggelén a lábbuszozó gyermekek sárga léggömböt kaptak a szervezőktől, elkészült a közös fotó a kísérőkkel, és hogy még jobban induljon a nap, rövid közös reggeli torna után indultak az iskolák felé.