Ki a Mikulás?

2008. december 6., szombat, Kiscimbora

Lupány Anita, Bereck

Szent Miklós Krisztus után 245-ben Kis-Ázsiában született Patara városában, amely ma Törökországban, Anatóliában van, de akkoriban a Római Birodalomhoz tartozott. Több mint fél évszázadig volt püspök, s ezalatt a szeretete, a gyerekekkel, emberekkel való törődése miatt annyira megszerették, hogy nem csak püspöküknek, de még vezetőjüknek is tartották. Vagyonát a gyerekek és az emberek megsegítésére fordította.

Egyszerű emberként élt a nép között, miközben tanított és szeretetet hirdetett. Esténként órákig sétált a városka utcáin, beszélgetett az emberekkel, figyelt a gondjaikra. Az egyik megtörtént esetből szövődött róla a legenda.

A kolostor szomszédságában élt egy elszegényedett nemes, aki úgy elnyomorodott, hogy betevő falatra is alig jutott családjának. Három, férjhez menendő lánya azon vitatkozott egy este, melyikük adja el magát rabszolgának, hogy tudjon segíteni a családon, és a másik kettő férjhez tudjon menni. Ekkor ért a nyitott ablak alá Miklós püspök, és meghallotta az alkut. Visszasietett a templomba, egy marék aranyat kötött keszkenőbe, és letette az ablakpárkányra. A lányok azt hitték, csoda történt. Majd egy év múlva ugyanebben az időben még egy keszkenő aranyat tett az ablakpárkányra a második lánynak. Kisiettek, mert lépteket hallottak az ablak alól, s látták, hogy egy piros ruhás öregember suhan el a sötétben. A harmadik évben ezen a napon nagyon hideg volt, és zárva találta az ablakot. Ekkor felmászott a sziklaoldalban épült ház tetejére, és a nyitott tűzhely kéményén dobta be az aranyat. A legkisebb lány éppen ekkor tette harisnyáját a kandallószerű tűzhelyre száradni, és az arany beleesett. Az ismeretlen jótevőről kezdték azt hinni — mivel mindig télen történtek a csodák —, hogy a hóborította Taurus-hegyről maga Tél Apó jön el ezekkel az ajándékokkal. Az idő folyamán mégis kitudódott a titok, hogy a jótevő maga Miklós püspök. Ugyanis a legkisebb lánynak bedobott aranypénz közt volt egy, amit a helyi aranykereskedő előzőleg adományozott Miklós püspöknek. Ezt felismerve már mindenki tudta, ki a titokzatos segítő! A legenda szerint Miklós az ablakba tett ajándékával megmentette a lányok becsületét. Innen ered az a szokás, hogy a gyerekek szépen kitisztított cipőjüket az ablakba állítják ajándék reményében.

Miklós püspök hosszú öregség után, 327 körül halt meg. Püspöki székhelyén, Myrában december 6-án titokban temették el. A legenda szerint lelkét angyalok vitték végső nyughelyére, ahol egy tiszta forrás eredt, és ebből a tiszta forrásból áradó szeretettel küldi a mai gyerekekhez utódát, a Mikulást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 987
szavazógép
2008-12-06: Kultúra - Bogdán László:

Brassó a költészetben

A Cenk alatti városról már a legnagyobb magyar, Széchenyi István önfeledten állapította meg, hogy különös szépségű város, semmi más városhoz nem hasonlítható, a szász, a román és a magyar kultúrtörténetben is fontos, a szászban egyenesen központi helyet foglal el.
2008-12-06: Kiscimbora - x:

Szabó Lőrinc: Esik a hó

Szárnya van, de nem madár,
repülőgép, amin jár,
szél röpíti, az a gépe,
így ül a ház tetejére.