Nem véletlen tehát, hogy a költők is mindig megénekelték gyönyörű helyeit, ahogyan a Kriterion népszerű sorozatában a 101 vers Brassóról című kötet előszavában a válogató Jancsik Pál megfogalmazza: ,,a teljesség igénye nélkül hadd említsem meg a Cenket, a Nagykőhavast, a Bolnokot, a Wartét, a Csigahegyet, a Fekete-templomot, a Városházát Brassó címerével, a bástyákat, utcákat és persze a régi s egyben mai iskolát, az Áprilyt…" A gyűjtemény természetesen főként a magyar költők Brassó ihlette verseire koncentrál, de mivel, mint említettük, a szászok és a románok kultúrtörténetében és történelmében is fontos szerepet foglal el a város, szász és román kötők brassói verseit is közli. Mindjárt Honterus egyik költeményével kezdődik a kötet, a Brassó dicséretével. Hadd idézzünk egy fragmentumot Tóth István fordításában:
Sorban idézzük Nándort és a királyi Fehérvárt,
Kalmár Váradot és a magas Szeben ős falait s még
Brassót, mely ide épült egy nagy szikla tövébe.
Ezt aranyozza be mindig először a hajnali napfény,
Mert keleten ez az első, mely az igét befogadta…
A teljesség igénye nélkül említhetjük még Leopold Maximilian Moltke Erdélyi dalát, Adolf Meschendörfer gyönyörű erdélyi elégiáját, amelyben megkapó sorok olvashatók Dsida Jenő fordításában. (A költő és a vers magyar népszerűségére jellemző, hogy többen lefordították, így Radnóti Miklós, a város jelenkori költői is, Lendvay Éva, Jancsik Pál…)
A kút másként csobog itt, az idő másként pörög.
Korán megborzad a gyerek mindattól, mi örök.
Kriptákba falazva apáink szentelt csontja enyész.
Vonakodva ütnek az órák, vonakodva mállik a mész.
Látod az egykori címert? Repedt és csonka, komor.
Jöttek, mentek a népek, s nevüket belepte a por.
Ám a halálsikolyokba szánt-vet a lassú paraszt,
Búzát csal ki belőlük, szőlőlevet fakaszt.
A román költők város ihlette versei közül Coşbuc A Cenken című költeményét említhetjük, vagy Lucian Blaga és Nicolae Labiş verseit, s nem utolsósorban a jelenleg is Brassóban élő Alexandru Muşina nyolcvanas években, az ,,aranykorszakban" íródó hatalmas poémáját, a Bodola-expresszt, amely a város és környéke lezüllésének megdöbbentő dokumentuma.
S szerepelnek a kötetben magyar költők Brassó-versei, feltűnően nagy számban az egykor a városban élő Zajzoni Rab Istvántól a város nagy szülöttéig, Áprily Lajosig, Bartalis Jánosig, Szemlér Ferencig, a legújabbakig. Áprily egy pompás részletével búcsúzunk, az Egy város integet-ből, az olvasó érdeklődését felkeltendő:
Éjjel sötét bástyából kémlelem
piros villámát messzi préda-tűznek.
Ott a halál jár. Perzselt földeken
tatárhadakkal hajdúk kergetőznek.
S míg hallom: túl az óriás falon
a század zúg, és zúg a Barca-róna,
belül kohótűz és erő dalol,
s ölel a vár, városom. Corona.
A pompás kiállítású kötetet a ma is a városban élő Csutak Levente illusztrálta.
101 vers Brassóról. Válogatta Jancsik Pál és Krajnik-Nagy Károly. Kriterion, 2008.