Ajándék is, nem is

2022. május 25., szerda, Máról holnapra
Nagy D. István

El kell ismerni, hogy az egyre súlyosbodó válság közepette, a mindinkább bizonytalanabbá váló hétköznapokban az ország irányításával foglalatoskodók kevésbé hatékony, ügyes döntései is elfogadhatóakká válnak, sokunk már annak is örvend, hogy egyáltalán történik valami.

Nagyjából így lehet viszonyulni a hétfőn bejelentett Támogatás Romániának elnevezésű, úgymond válságcsomaghoz is: jó, hogy megszületett, nehéz viszont szabadulni az érzéstől, hogy egy része az intézkedéseknek sajnos ismét csak porhintés, másik hányada pedig ködös, és nem kicsit kétséges a megvalósulásuk. Ugyanis bármennyire nem tetszik a döntéshozóknak, felelősöknek, de el kell fogadni, hogy amiből most igencsak hiány van, az az idő. Ha megfelelő távon belül valós eredményt várnak a most elgondoltaktól, sürgősen le kéne mondani az évekig „sikerrel” alkalmazott receptekről: széles általánossággal megfogalmazott döntések, a gyakorlati szabályozás hosszas késlekedése, még akkor is, ha a legtöbb tűzoltásra alkalmas, populista intézkedés.

Vegyük csak sorban. Elsőként ott lenne a kilenc hónapos hitelmoratórium, ami önmagában rendben lenne, hiszen folyamatosan nő a száma azoknak, akiknek az egyre ijesztőbb törlesztőrészletek rémével kell havonta szembenézniük. Igen hasznos lett volna, ha részletes magyarázattal szolgáltak volna afelől, hogy kik és miként élhetnek majd a lehetőséggel. „Az elmúlt időszak válságai miatt anyagi nehézségekkel küzdő magán- és jogi személyek” megfogalmazásnál általánosabbat már nem is tudtak volna kitalálni, és csak találgatni lehet, hogy az alkalmazásra vonatkozó konkrét előírások mikor is születnek meg, mit is tartalmaznak majd.

A szemkiszúrás, porhintés tipikus példája a nyugdíjasoké. A hétfői döntés értelmében egyszeri hétszáz lejes juttatást kapnak mindazok, akiknek az időskori javadalmazása nem haladja meg a kétezer lejt. Talán mondani sem kell, az elszálló árak mellett ez az egyszeri összeg még mentőövnek is kevés, és egy körömfeketényit sem old meg a kisnyugdíjasok – az állam által évek óta elhanyagolt – gondjaiból.

Végül ott van még a csomag azon része, mely az állami spórolást és a bevételnövelést szolgálja. Több intézkedésről van szó, a közalkalmazotti állások befagyasztása, az államkassza bevételeinek növelése és nem utolsósorban az uniós támogatások minél hatékonyabb lehívása. Érthető, hogy az állam a saját kiadásait mérsékelni, bevételeit növelni kívánja, de lehetetlen nem észrevenni, hogy a különböző előírások részben kioltják egymást. Nagy kérdés például, hogy az alkalmazások betiltása mellett miként lesznek képesek az egyes intézmények, önkormányzatok hatékonyabban behajtani a kinnlevőségeiket, vagy az uniós támogatásokat lehívni, hiszen hosszú ideje hallhatjuk, hogy nincs elegendő szakember e célok elérésére. Az új szabályozás még az esélyét is megszünteti, hogy esetleg mérsékeljék ezt a szakemberhiányt. És akkor nem is említettük a közszféra azon ágazatait, ahol az emberhiány még komolyabb gondokat okoz, lásd egészségügy, oktatás, kultúra.

Bárhonnan is néznénk, a nagy dérrel-dúrral hétfőn bejelentett intézkedéscsomag egy része sajnos csak pótcselekvés, de legalább a kormány, a politikum elmondhatja, segíteni akarnak. Megtehetik, hiszen ha nem sikerül, az nem nekik fáj majd.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 432
szavazógép
2022-05-25: Kármentő - Demeter J. Ildikó:

Nem édenkert: szemétdomb

Ökológiai öngyilkosságot követ el Románia – jelentette ki elborzadva Gregoire Dubois, az Európai Bizottság biodiverzitási központjának vezetője, amikor itt járt, és mindenfelé eldobált szemetet látott, védett területeken is. Közölte, hogy nem szokott személyes érzelmeket megosztani, de rettentően lehangolta és feldühítette, hogy egy olyan országot, amely egyedi természeti adottságait és ezek bőségét tekintve Európa ékszere is lehetne, kolosszális mennyiségű hulladék borít. Már sok fejlődő országban járt, de az ilyen mértékű környezetkárosítás ritka, mert a hatóságok valóban tenni akartak a természeti adottságok megőrzéséért, és ennek meg is volt az eredménye – írta. Ez egy ökocídium – jelentette ki, és elment.
2022-05-25: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Fontos, hogy a magyarság aránya ne csökkenjen (Népszámlálás)

Kovászna megye országszinten a harmadik helyen áll a népszámlálás önkitöltős szakaszában leadott kérdőíveket tekintve, Sepsiszentgyörgy a megyeszékhelyek között első, Kézdivásárhely pedig a municípiumok között második (Sepsiszentgyörgy után) – jelentette be Tamás Sándor megyeitanács-elnök és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere szerdán. Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy péntek estig még bárki kitöltheti az űrlapokat, illetve ellenőriztetheti, hogy helyesen töltötte-e ki a magáét. A részvétel azért fontos, hogy a magyarság aránya minél közelebb legyen a valósághoz.