A Kárpát-medencei Magyarság Evangelizációjáért Alapítvány (KÁMME) Budapest után – a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete (SZMÚE) fotószakosztályának szervezésében – erdélyi körútra indította a KÁMME Fotóműhely – Fókuszban a hitéletünk című fotókiállítását. A keresztény ünnepekhez – mindenszentek, karácsony, húsvét, pünkösd – kapcsolódó tárlat Erdélyben, azon belül Csíkszéken, valamint Háromszéken készült művészi alkotásokat mutat be, amelyek többnyire a helyi Mohos Fotóklub alkotóinak díjazott munkái.
A tárlat rendhagyó módon tett kitérőt a román fővárosba dr. Molnár Attila Cs. Szabó László-díjas fotótörténész kíséretében, elfogadva a Bukaresti Petőfi Művelődési Társaság meghívását a XIX. Bukaresti Magyar Napokra. Buday Richard, a Petőfi Ház igazgatója, Bukarest alprefektusa az egyhetes eseménysorozat nyitórendezvényén kifejtette: a járvány időszakában nagyon leszűkültek a közösségi kulturális együttlétek, ezek hiánya érezhetően megviselte a bukaresti magyar közösség életét is. Reményét fejezte ki, hogy ez a mostani, immáron korlátok nélkül megszervezett gazdag eseménysorozat, a fotók üzenete, valamit a tárlatra irányuló kíváncsiság még jobban mozgósítja, összekovácsolja a magyar közösséget a román fővárosban.
Gáj Nándor, a Sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola igazgatójának köszöntőjét Komán Eszter szakfelügyelő olvasta fel. „A Kárpát-medence különös hely földrajzilag Európa szívében, önfenntartásra képes térség, mely talán egyedülálló a világon. A tér maga nem szenteli meg önmagát, hanem az ott élők azok, akik értelmet adnak a helynek. Ez a kiállítás és minden olyan cselekedet, mely nem hagyja elhomályosodni hitünket, hagyományaink ismeretét, szerfelett előrébb való” – hangzott el.
Huszár Szilamér, az SZMÚE fotószakosztályának koordinátora, a kiállítás erdélyi kurátora elmondta: a KÁMME alapítványt 2017-ben alapította a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége. Az alapítvány központi feladatának tekinti a Kárpát-medence keresztény/keresztyén értékeinek megőrzését, bemutatását, a magyar nemzeti egység elősegítését, a társadalmi és kulturális szerepvállalás révén az értékmentő és értékteremtő feladatellátást. A Fotóműhely pályázati kiírásában kitét volt a sajátos művészi látásmód, amelyen keresztül a fotográfia eszközeivel kellett a magyar hitéletet bemutatni. A kiállított képek Farkas Andrea, Fejfár János, Héjja Árpád, Huszár Szilamér, Józsa Enikő, Katona-Józsa Judit, Palkó-Gyöngyösi István Tibor, Paszjár Mariann, Steigerwald Tibor fotográfusok munkái.
Makkai Péter János református lelkipásztor, a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium államtitkára méltatta a kiállítást. Beszédében kiemelte az Istenbe vetett hit fontosságát, hagyományaink ápolását. Kifejtette: hitünk megélése, valamint megőrzése lelkünkben kezdődik, nem elég épületeket, templomokat építeni, azt meg is kell tölteni élettel, tartalommal, és meg kell őrizni, sőt, át kell adni a következő nemzedéknek.
Dr. Varga Ádám József Magyarország bukaresti nagykövetségének képviseletében elmondta: amióta Bukarestben dolgozik, részese az ottani magyar közösség életének, és bízik abban, hogy még sok magyar jellegű eseményt szerveznek a Petőfi Házban. Dr. Molnár Attila fotótörténész Szathmári Pap Károly munkásságáról, bukaresti életéről tartott tartalmas előadást. Elhangozott: a 210 éve született Szathmári Pap Károly fényképező-festő születésnapján, január 11-én ünnepeljük a román fotográfia napját Romániában. Pályája igen érdekes, hiszen a román, illetve a magyar közösség életterében teljesedett ki, így mindkét nemzet magáénak tartja. A kiállítás június 30-ig megtekinthető a bukaresti Petőfi Házban. (bekecsi)