Több ország városának a küldöttsége – mintegy 60 személy – érkezett Kézdivásárhelyre a We 4EU – Europe for Citizens pályázat keretében. Gyöngyös, Lendva, Melnik és Losonc delegációja tette tiszteletét, két napot töltöttek tapasztalatszerzéssel a céhes városban és környékén.
A népes küldöttségek pénteken érkeztek Kézdivásárhelyre, aznap a város nevezetességeivel ismerkedtek, ellátogattak a Báró Szentkereszty Stefánia által alapított Háromszéki Erzsébet Árvaleány Nevelő Intézethez. Délután 15 órakor munkabeszélgetés kezdődött a Vigadó Művelődési Ház nagytermében, bemutatkoztak a részt vevő városok s közintézményeik működési sajátosságait ismertették.
Ezt egy rövid sajtótájékoztató követte, Szilveszter Szabolcs alpolgármester mutatta be elsőként a programot, elmondva, hogy a projektkoordinátor Gyöngyös városa, ott startolt a kezdeményezés. „A program célja az, hogy megismerjük településeink kompetenciáit kulturális és szociális téren, gazdasági együttműködési lehetőségekre is kitérve” – mondotta az alpolgármester.
Utána a budapesti dédszülőkkel rendelkező Ingrid Garajova, a szlovákiai Losonc projektmenedzsere szólalt fel, elmondva: a polgármesterasszonyuk, Alexandra Pivková nevében is köszönti a kézdivásárhelyieket. „Losonc városa Szlovákia déli részén található, már most sok közös pontot találtunk azokkal a településekkel, amelyek a projektben részt vesznek, nagy örömmel hívjuk meg partnereinket és a lakosságot egyaránt, keressék fel városunkat” – mondotta Ingrid Garajova. Utána a szlovéniai Lendváról érkezett Bíró József osztotta meg gondolatait, majd a csehországi Melnik alpolgármestere, Milan Schweigstill, illetve a projektet vezető Gyöngyös alpolgármestere, Kévés Tamás beszélt. A cseh képviselő kifejtette: korábban Losonccal volt már kapcsolatuk, céljuk, hogy ezt kiterjesszék több településre is. „Két rendezvénnyel kapcsolódunk ehhez a programhoz, egyik a szeptemberben megtartandó Bor ünnepe, ezen negyvenezer ember szokott részt venni. A másik pedig egy nagyszabású kulturális rendezvény” – magyarázta.
Kévés Tamás elmondta: ők Kézdivásárhelyre gyakorlatilag hazajönnek, hiszen 25 éves a kapcsolatuk a céhes várossal. „Hiszem azt, hogy egy ilyen projekt során tudunk olyan eszmecseréket folytatni, amelyek minden önkormányzat számára hasznosak lehetnek, megismerjük egymás kultúráját és lakóhelyét. Hiszem azt, hogy 2023-ban, amint a projekt lezárul, alapot nyújthat olyan európai uniós közös pályázásokra, amelyekhez szükséges az összefogás és a közös erő” – mondotta a gyöngyösi elöljáró.
A küldöttségek szombaton meglátogatták Bálványosfürdőt, ott Kis Emese tartott előadást A borvizek földjén fekvő Kézdivásárhely címmel, késő délután a küldöttségek részt vettek a Székely Vágtán, ahol este megtekintették Szent László, a lovagkirály népi rockoperát a Nemzeti Lovas Színház előadásában.