Jubileumi pillanatához érkezik jövőre a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozatának közigazgatási tanszéke. Amint azt csütörtökön Csák László, a tagozat közigazgatásért felelős vezetője Tamás Sándor, a megyei önkormányzat, valamit Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere társaságában kifejtette: idén huszonnégy éve nyitotta meg kapuit a tanszék, és ez alkalomból több újítással is készülnek a következő tanévben, illetve erősítik a múlt évben új lendületet kapott együttműködést az önkormányzatokkal.
Csák László felidézte, hogy az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatás idén 150 éves, a sepsiszentgyörgyi felsőoktatás pedig jövőre lesz 25 éves. A negyedszázados jubileumi évforduló alkalmából a kar számos újdonsággal készül. Az önkormányzatok közötti együttműködésnek köszönhetően, az egyetemen szerzett elméleti ismeretek mellett, a hallgatóknak lehetőségük nyílik szakmai gyakorlatokra is. „A Babeș–Bolyai-egyetem és az önkormányzatok közötti együttműködésnek tavaly tavasszal adtunk új lendületet, és most már elmondható, hogy a sepsiszentgyörgyi közigazgatási szak megyei és megyeszékhelyi szinten is partneri viszonyban van a közigazgatási egységekkel, ami nemcsak elméleti, de gyakorlati jelentőséggel is bír” – közölte Csák László. A tanszékfelelős arról is beszámolt, hogy az új tanévben Tudományos Diákköri Konferenciát szerveznek, nemzetközileg ismert oktatók tartanak majd előadásokat, illetve lehetőség nyílik különböző Erasmus-programokban való részvételre. Csák László rámutatott, műszaki szempontból korszerűsítik a tantermeket, négyet szerelnek fel modern számítógépekkel és interaktív táblákkal.
Idén a tanszék magyar tagozatán 14 tandíjmentes, azaz államilag támogatott helyet és több mint 30 tandíjas helyet hirdetnek meg. A júliusi felvételre jelentkezés online módon történik – számolt még be Csák László. Újságírói kérdésre elmondta, hogy mesteri képzésre a magyar tagozaton egyelőre nincs lehetőség, ez Kolozsváron lehetséges. A sepsiszentgyörgyi mesteri képzés beindításához az oktatói kört is bővíteni kellene. Csák László továbbá rámutatott: a közvélekedéssel ellentétben a közigazgatási karon nem csak „leegyszerűsített jogi tudást” szerezhetnek a diákok. Példaként felhozta, hogy oktatóik a közigazgatás történetébe is bevezetik hallgatóikat, ezzel is egy tágabb perspektívát nyújtanak Erdély és a térség múltbeli eseményeire, illetve a közigazgatás területén túlmutató további tantárgyakat is oktatnak a hároméves alapképzés során.
Szintén újságírói kérdésre Csák László elmondta, hogy a közel negyedszázad alatt az egyetem ezen karán végzettek nagyjából fele helyezkedett el a közigazgatási pályán, a többiek a magánszférában boldogulnak. Utóbbiak esetében azt tapasztalták, hogy olyan vállalkozásoknál, cégeknél tevékenykednek, amelyeknek valamilyen közük, kapcsolatuk van a közfszérával, önkormányzattal vagy közintézményekkel. Antal Árpáddal ugyanakkor egyetértettek abban, hogy az elmúlt nagyjából 15 évben már nem csak azok választották a sepsiszentgyörgyi képzést, akik korábban is a közigazgatásban dolgoztak és oklevélre volt szükségük, hanem céltudatosan a köz szolgálatára vállalkozó diákokkal népesült be a kar.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke szerint Háromszék iskolaszerető megye, térség, ezt bizonyítja a 24 évvel ezelőtt létrejött közigazgatási tanszék is. „Székelyföld szoros összefüggésben álló erőterek összessége: a nemzetpolitikai hozadékkal bíró sportélet, az identitáserősítő szerepet betöltő kultúra, valamint a gazdasági fejlesztés mellett egy-egy oktatási intézmény, de maga az oktatási hálózat is egy újabb erőteret jelent. Meggyőződésünk, hogy ebben az összefüggésben számolnunk kell az oktatási ágazat fejlesztésével, hiszen a szakembernevelés jelenti a jövő zálogát” – fogalmazott. Tamás Sándor arra biztatta a fiatalokat, hogy minél többen iratkozzanak be a sepsiszentgyörgyi egyetemre és vállaljanak itthon munkát. A megyei önkormányzatnál és a hozzá tartozó intézményeknél összesen 2574 állás van, amelyből 754 még betöltetlen, főként az egészségügyi, valamint a szociális ágazatban. Antal Árpád András polgármester sok sikert kívánt az érettségizőknek, és arra biztatta őket, hogy válasszák a közigazgatási szakot a továbbtanulásban akár Sepsiszentgyörgyön, akár Kolozsváron. A köz igazgatása, a közösség szolgálata szép feladat, szép pálya, amely ma már versenyképes fizetéssel is jár. Érdemes tehát azt tanulni, utána pedig a közigazgatásban elhelyezkedni és a közösséget szolgálni – üzente. Antal Árpád továbbá elmondta, hogy a közigazgatási képzésnek mind a város, mind a megye életében nagy jelentősége van, és örömükre szolgál, hogy Sepsiszentgyörgyön 24 évvel ezelőtt beindult az egyetemi szintű oktatás ezen a területen. Meggyőződésük, hogy sok értékes ember szerzett versenyképes tudást ezen a szakon, Sepsiszentgyörgyön, illetve Kolozsváron is.