Zöld utat kaptak az Európai Bizottságtól (EB) a környezetvédelmi tárca erdősítési programjai, az új erdők tulajdonosai pedig a munkálatok mellett húsz éven keresztül évi 456 eurót kapnak – jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
A szaktárca két támogatási rendszert dolgozott ki: az egyikkel az erdőtüzek, természeti katasztrófák, széltörések, bogártámadások után tönkrement erdők helyreállítását támogatják (ezt a 100 millió eurós újraerdősítési programot már májusban jóváhagyta az EB), a másikkal pedig (amire most bólintottak rá Brüsszelben) pedig az új erdők létrehozását; ennek a programnak 500 millió euró az összköltségvetése. Tánczos Barna szerint ez azt jelenti, hogy „hatékonynak találták azt az ösztönző rendszert, amellyel 2026-ig közel 60 ezer hektárral növeljük az erdős területeket Romániában”.
A most jóváhagyott program célja, hogy a mezőgazdasági területek tulajdonosait erdősítésre ösztönözzék. „Közvetlen támogatást nyújtunk az erdősítésre alkalmas földek magán- és állami tulajdonosainak, beleértve az önkormányzatokat, valamint azok társulásait. A támogatás feltétele, hogy legalább 0,5 hektáros erdőterületet vagy 0,1 hektáros erdősávot, azaz a mezőgazdasági területeket a széleróziótól és aszálytól védő fasorokat kell létrehozni. Az erdősítést az Erdőőrség által jóváhagyott projektterv szerint kell elvégezni, amely részletezi a telepítendő fa- és cserjefajtákat, valamint az ültetvények sűrűségét. A támogatás fedezi az erdősítés teljes költségét” – közölte a tárcavezető. Hozzátette: a szaktárca az erdősítési munkálatok finanszírozása mellett az új erdők által megkötött szén-dioxid-mennyiség után is támogatást nyújt a tulajdonosoknak. „A pályázók húsz évig hektáronként évi 456 eurós támogatást is kapnak. Az összeget a Környezetvédelmi Alapból fogjuk biztosítani. Ezzel kompenzáljuk az új erdős terület által megkötött szén-dioxid-mennyiséget. Az erdő a legjobb eszköz a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésére, éppen ezért fontos, hogy ösztönözzük a fenntartását” – magyarázta.
A környezetvédelmi minisztérium 800 millió eurós keretet különített el az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervben az erdőkre. Az erdősítés és az erdők helyreállítása mellett faiskolák és városi parkerdők létrehozását, valamint az erdészeti ágazat menedzsmentjének reformját is finanszírozzák.