A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) sajtóközleményben ismertetett adatokat a kétéves, 2021–2022 közötti, átmeneti időszaknak számító vidékfejlesztési program eredményeiről. Tavalytól a hétéves ciklusokra osztott mezőgazdasági és vidékfejlesztési programot uniós szinten nemzeti stratégiai tervnek nevezték át.
A világjárvány miatt a 2021 és 2027 közötti időszakban az unió egy kétéves átmeneti időszakot hagyott jóvá, amihez minden egyes tagország számára egy bizonyos, pályázatok útján elkölthető összeget rendelt hozzá. Románia pályáztatás útján az említett két év alatt 3,26 milliárd eurót költhet el vidékfejlesztésre. A teljes összegből 2,57 milliárd euró érkezik az unió vidékfejlesztési alapjából, ehhez 692 millió euró adódik hozzá a Európai Helyreállítási Alapból (EURI). A 2021-es és 2022-es évben összesen 2,37 milliárd euróra tettek le, illetve töltöttek fel pályázatokat a vidékfejlesztési ügynökség számítógépes rendszerébe a meghirdetett intézkedésekre. Jelen pillanatig az ügynökség 768,9 millió euró értékben 14 364 beruházási tervet részesített kedvező elbírálásban és nyilvánított kifizethetőnek. A sikeresnek nyilvánított pályázatoknál eddig 149,7 millió euró értékben 8474 pályázóval kötötték meg a kifizetési szerződést.
„A mezőgazdaság fejlesztését célzó beruházásoknál 21 708 gazdálkodó kért uniós támogatást több mint 1,5 milliárd euró értékben. Ez az összeg a mezőgazdaság tőkeigényét tükrözi a fejlesztésre, három népszerű intézkedés keretében: beruházások támogatása a gazdaságokban, a fiatal gazdák támogatása és a kisgazdaságok támogatása. Ugyanakkor igényléseket kaptunk a termelői csoportok megalakításának támogatására, az élelmiszer-ellátásban szereplők partneri kapcsolatainak és a helyi piacok megalakításának támogatására, valamint a biztosítási összegek részleges megtérítésére. Az ügynökség eddig 8065 személlyel, mezőgazdasági vállalkozóval kötötte meg a kifizetési szerződést, a szerződések összértéke meghaladja a 83 millió eurót. A megkötött szerződések egy részénél már történtek is kifizetések, 58,7 millió euró értékben” – nyilatkozta a napokban Dorin Opreanu, az ügynökség vezérigazgatója.
A mezőgazdasági termékek és gyümölcsök feldolgozásának támogatásánál 322 pályázat érkezett be az ügynökséghez, 209,8 millió euró értékben. Ebből kifizethetőnek nyilvánítottak 51 pályázatot, 41,3 millió euró értékben. A szerződésmegkötések most vannak folyamatban. A vidéki szolgáltatások fejlesztésénél (6.2-es és 6.4-es intézkedés) összesen 5968 vállalkozó pályázott több mint 504 millió euró értékben. Ezekből 648 pályázatot nyilvánítottak kifizethetőnek, 60 millió euró értékben. Eddig 359 sikeres pályázóval kötötték meg a kifizetési szerződést, 20,2 millió euró értékben. Ezen személyek számláira eddig az ügynökség 10,6 milliárd értékben utalt át pályázati támogatást. A mezei utak fejlesztésére a helyi tanácsok 161 pályázatot tettek le, 156,4 millió euró értékben. Az ügynökség szakemberei 59 pályázatot kifizethetőként bíráltak el, 55,1 millió euró értékben. Itt is folyamatban van a szerződések megkötése, eddig 47 tanáccsal kötöttek szerződést 44,2 millió euró értékben. Az eddig kifizetett összeg 4,4 millió eurót tesz ki.