Csoda volt, hogy 2020-ban létrejöhetett a képzőművészeti tanszék Sepsiszentgyörgyön, az is csoda, hogy már az első évfolyamot végző festő- és szobrászhallgatók egyhetes szakmai gyakorlatát sikerült megszervezni Bikfalván, csodálatos természeti és kulturális közegben, ahol újabb csodák születtek ezen a héten – röviden így foglalható össze a táborzáró kiállításon elhangzott beszédek lényege. Az elmúlt napokban készült alkotások annyira színvonalasak lettek, hogy a közeljövőben Sepsiszentgyörgyön, utána pedig Pécsett is megmutatják őket a közönségnek.
Ezen a héten még eredeti környezetében, a bikfalvi művelődési otthonban is megtekinthető a fiatalok tárlata, amelyet a szervező (Bikfalván is élő) művész házaspár, Péter Alpár és Várallyay Réka, illetve Ütő Gusztáv, a pécsi egyetem sepsiszentgyörgyi karának vezetője méltatott szakmailag, kiemelve a hallgatók – kilenc pécsi és hat sepsiszentgyörgyi művészpalánta – egyéni látásmódját is. A megnyitón Bordás Enikő, Uzon község polgármestere is köszöntötte a jelenlevőket, megjegyezve, hogy Bikfalva a tökéletes helyszín egy ilyen műhelyhez, hiszen a táji, természeti, kulturális adottságok, hagyományok gazdagok és egyediek. Ezt a gondolatot folytatva Péter Alpár képzőművész elmondta: a globalizáció korában különösen fontos az ember és a természet közötti harmóniát (újra) megtalálni, az értékvédelem pedig nem helyi probléma: világszerte kérdés, hogy merre tart a jövő. Erre próbáltak a maguk módján válaszokat keresni, és nem csupán a közvetlen környezetben, hanem az esténkénti előadások révén (ezeket háromszéki, magyarországi, indiai, iráni, dél-afrikai néprajzos és más szakemberek, környezetvédők, művészek és művelődésszervezők tartották) más kontinenseken élők erőfeszítéseibe is beletekinthettek. Kiemelte a Bikfalván megszületett művek környezetbarát jellegét is. Várallyay Réka művészettörténész elsősorban a támogatóknak mondott köszönetet, Ütő Gusztáv pedig a létrejött csodák sorozatáért érzett örömét fejezte ki.
Maga a kiállítás igen sokszínű, a festő- és szobrászhallgatók a legegyszerűbb tárgyakból és anyagokból építkeztek: agyagból, kőből, földből, lisztből, régi kályhacsempéből, vesszőkosárból, kerékagyból, rongyból vagy egyszerűen az erdő látványából merítve fogalmazták meg üzeneteiket, ki képben, ki pedig kinti installációban, amelyek közül többet is performance kísért. A tábor a hétvégén zárult, de a jelek szerint lesz folytatása jövőben is.