A múzeum él és dolgozik

2022. június 27., hétfő, Közélet

Csattanós választ ad a Székely Nemzeti Múzeum a Múzeumok éjszakája alkalmából szervezett rendezvénysorozatával azoknak, akik arról érdeklődnek, szabadságon van-e az intézmény – mondotta Vargha Mihály igazgató a székházfelújítás idejére számukra időlegesen otthont biztosító Lábas Házban csütörtökön: a múzeum él, és mint látható, dolgozik.

  • A Codex Régizene Együttes hangversenye. Fotó: Albert Levente
    A Codex Régizene Együttes hangversenye. Fotó: Albert Levente

Az intézmény a Lábas Házban és az Erzsébet parkban tartotta hagyományos múzeuméjszakai programját csütörtökön. Egész nap ingyenesen látogathatóak voltak az időszakos kiállítások: az emeleti termekben Somogyi Győző Kossuth-díjas grafikus- és festőművész Magyar hősök arcképcsarnoka című tárlata, a szomszédos termekben grafikái, az alagsori Pincegalériában Éltes Barna szobrászművész egyéni kiállítása. A földszinti kiállítóteremben a legutóbbi hónap műtárgya sorozat alkalmával bemutatott, Szigetvári Ferenc fotóművész hagyatékából összeállított, Egy korszak lenyomata című kamarakiállítás volt megtekinthető. Egy 1955-ben készült fotón még áll a radnóti kastély előtt a bethleni Bethlenek kígyós címeréről kígyós háznak nevezett emeletes kapuépület, mely mára nagyrészt összedőlt, vagy az aranyosmeggyesi Lónyai-kastély bejárata fölött 1956-ban ott volt még a családi címer. Mai romos állapotában, két tucat trikolórral övezve, timpanonját óriási kék-sárga-piros szalaggal elkötve Áprily sorai ötlenek a látogató eszébe, parafrazálva: Én tört kövön és porladó kereszten, a Lónyai család címerét kerestem…

A Lábas Ház nagytermében, Somogyi Győző arcképcsarnoka előtt Filip Ignác művészeti vezető irányításával a Codex Régizene Együttes tartott fergeteges hangversenyt 19. századi szerzeményekből Mit bízik ez világ? címmel. A zenekar további tagjai: Kovács Éva, Kovács László, Adorján Csaba, Lázár Zsombor, Szőgyör Árpád, Filip Zsombor. A művészeti vezető hangszereiket is bemutatta: rebek, fidula, hegedű, brácsa, gordonka, nagybőgő, lant és különböző furulyák, köztük basszusfurulya és indiai furulya.

Bemutatták Szőcsné Gazda Enikő néprajzkutató, a múzeum munkatársa Maradok holtig hív testvéred... A Zathureczkyek családi levelezése című vaskos forráskiadvány-kötetét, melyet Vargha Mihály igazgató múzeumtörténeti mélyfúrásként értékelt. A szerzőt kollégája, Boér Hunor főkönyvtáros méltatta. Elmondta, sorozatosan jelentős kötetek, összegző tanulmányok kerülnek ki kezei közül, kutatásai már néhány éve átlépték a munkásságként való minősítés küszöbét. Idézett a kötetből, a múzeum­alapító Cserey Jánosné Zathureczky Emília testvére, Zathu­reczky Mária 1875. szeptember 15-én Nyujtódon kelt levelét olvasta fel, mely beszámoló egy ásatásról. A múzeum társalapítója, Vasady Gyula 1875. augusztus 20-án, Szent István-nap éjjelén a petőfalvi templom mellett kiásta a később székely múmiaként elhíresült mumifikálódott, négyszáz éves holttestet, melyet az imecsfalvi kúriában bemutattak a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Előpatakon tartott XVIII. nagygyűlése mintegy háromszáz résztvevőjének. Intézménytörténeti érdekességet tárt fel Boér Hunor: a múmiát Csereyné elküldte az igénylő Erdélyi Múzeum-Egyesületnek, melynek gyűjteményét is át szándékozott adni. De sem köszönet, sem visszajelzés nem érkezett, így a gyűjteményt már nem adta nekik, hanem saját múzeumot alapított, ebből nőtt ki a Székely Nemzeti Múzeum.

A könyvtáros a továbbiakban Szőcs­né Gazda Enikőt faggatta kuta­tásáról, a Zathureczky családról. A megszólított elmondta, kíváncsi volt, ki is volt tulajdonképpen a múzeum alapítója, és levéltári kutatásokat végzett. Maga Zathureczky Emília nem őrizte meg a gyűjtemény számára saját leveleit, de a családtagok és ismerősük leveleiből szépen kikerekedik az 1850 és 1880-as évek eleje közötti történet. A levelezők között található Erdély, Magyarország, Felvidék nemességének jelentős része.

Az Erzsébet park felső sétányán szabadtéri kiállítást rendeztek be Kós Károly sepsiszentgyörgyi épületei címmel. A jelenleg is állókon kívül megjelentek már lebontott épületek képei, és meg nem valósultak rajzai is. A tárlatot Vargha Mihály és Kovács Kázmér építész nyitotta meg. Utóbbi úgy értékelte: Kós Károly épületei Sepsiszentgyörgy építészeti díszei. Kiemelte, a tárlat markáns választ ad Kós Károly szónoki kérdésére, melyet Erdély című kultúrtörténeti vázlatának előszavában tett fel: van-e erdélyi kultúra, és ha van, mi okból kellett lennie?

Ezek után az érdeklődők a városi kisvonattal, Török Áron építész túravezetésével felkeresték Kós Károly sepsiszentgyörgyi épületeit, melyekről érdekes történeteket tudhattak meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2022-06-27: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Csodák épültek csodákra Bikfalván

Csoda volt, hogy 2020-ban létrejöhetett a képzőművészeti tanszék Sepsiszentgyörgyön, az is csoda, hogy már az első évfolyamot végző festő- és szobrászhallgatók egyhetes szakmai gyakorlatát sikerült megszervezni Bikfalván, csodálatos természeti és kulturális közegben, ahol újabb csodák születtek ezen a héten – röviden így foglalható össze a táborzáró kiállításon elhangzott beszédek lényege. Az elmúlt napokban készült alkotások annyira színvonalasak lettek, hogy a közeljövőben Sepsiszentgyörgyön, utána pedig Pécsett is megmutatják őket a közönségnek.
2022-06-27: Közélet - Mózes László:

Varázslatok a múzeumok éjszakáján (Erdélyi Művészeti Központ)

Lehet-e emberibbet, igazabbat cselekedni, mint varázsceruzát adni egy cseperedő gyermek kezébe, hogy megrajzolhassa mindazt, amire vágyik? Ilyen és ehhez hasonló varázslat helyszíne volt pénteken délutántól éjfélig az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) Múzeumok éjszakája rendezvénysorozata, ahol kicsik és nagyok egyaránt találhattak magukhoz illő kulturális csemegét.