A digitalizáció megállíthatatlanul tör előre mindennapjainkban, és ezzel együtt a pénzügyi szektorban is. Ennek jelei a felgyorsuló pénzügyi tranzakciók, az online bankolás növekvő mértéke vagy a fintech cégek megjelenése.
Míg pár éve a bankok még csak költségcsökkentő tényezőként kezelték a digitalizációt, mára a helyzet gyökeresen megváltozott. Az internetes bankolás 2017 előtt csak a banki ügyintézők munkáját könnyítette meg, de a fejlődést felgyorsította a pandémia. Napjainkban az emberek széles rétege már be sem megy a bankba egy utalás vagy hitelfelvétel miatt, hiszen ezt a mobiljáról is intézheti.
Új fizetési szokások
Már a bankkártya elterjedése is nagy előrelépés volt a pénzügyi világban, de az elmúlt évek bizonyították, hogy még mindig van hova fejlődnünk. Az igény a gyors és biztonságos tranzakciókra olyan szolgáltatásokat és eszközöket hívott életre, mint a BizPay teljes körű bankkártya-elfogadási megoldásai kereskedőknek.
Az ügyfelek nemcsak a banki ügyeiket intézhetik online felületen, minimalizálva a személyes ügyintézést, de a pénzügyi tranzakciókat is. A készpénzt használók köre csökken, a pandémia idején megszokott kényelem és biztonság adta előnyökhöz ragaszkodnak az emberek. Ehhez igazodva a kereskedők is egyre nagyobb számban veszik igénybe az olyan eszközöket, mint a BizPay által kínált terminálok.
A fizikai terminálok mellett a mobil terminálok száma is megszaporodott, a lezárások alatt kialakult elvárás hozta ezt magával. Ugyanúgy, mint a mobiltelefon és okosóra használata fizetésnél. De a fejlődés nem állt meg a vásárlóknál. Nemcsak a vevők tudják a mobiltelefonjukkal kiegyenlíteni a számlát, de a szolgáltató is telepíthet az okostelefonjára Soft POS-t, telefonos terminált.
Új szereplők a pénzügyi szektorban
A fizetőeszközök innovációja megállíthatatlan. A gazdaságpolitika célja a készpénzes fizetés háttérbe szorítása, a forgalomban lévő fizikai pénz mennyiségének csökkentése. Ezt hivatott elősegíteni az azonnali fizetési rendszer bevezetése 2020 tavaszán, és az online pénztárgépet üzemeltető kereskedőket érintő szabályozás is 2021-ben.
A készpénzforgalom csökkenése lehetővé teszi a klasszikus pénzintézetek számára, hogy újabb szereplőket vonjanak be: a technológiai cégeket. A kártyatársaságok között kialakult verseny győztesei pedig a felhasználók, akik élvezhetik a bevezetésre kerülő újdonságokat, új technológiákat próbálhatnak ki.
A digitális pénzé a jövő?
Ezek után joggal feltételezhetjük, hogy a digitális pénzé a jövő. Arra, hogy milyen lesz ez a pénz, még nehéz választ adni, de nagy eséllyel kriptovaluta lehet.
Előnyére szolgál majd, hogy ellopni, hamisítani szinte lehetetlen feladat lesz. Azt, hogy ez hogy működik majd, egyelőre csak elképzelni tudjuk, de pénzügyi szakemberek szerint a folyamat akár tíz éven belül végbemehet. (X)