Hurrá, építkezünk

2022. július 13., szerda, Máról holnapra
Farkas Réka

Mint mennyei mannára, úgy vártak a polgármesterek az Anghel Saligny-programra, majd mindannyiuk terveiben szerepeltek fejlesztések, melyeket ebből valósítanának meg. Utcákat, utakat újítanának fel, hidakat építenének, ivóvíz- és szennyvíz-rendszereket, gázhálózatokat építenének a román kormányalapból érkező pénzen. Tavaly mindenki pályázatot gyártott, idén várják az ítéletet: mekkora szelet jut nekik az országosan kiosztott 52,5 milliárd lejből.

Az RMDSZ-es Cseke Attila miniszter által irányított tárca elemezte a beérkezett kéréséket és jóváhagyta ezek egy részét. Háromszék esetében a pályázatok 57 százaléka nyert finanszírozást: 182 igénylésből 121-et hagytak jóvá. A pénz – összesen 1 milliárd 27 millió lej – 44 település és a megyei önkormányzat között oszlik meg különböző mértékben. Mondhatnánk, nagyszerű, végre elkezdődhet régiónk felvirágozása, dől a pénz, lesz munka, fejlődés – csakhogy a valós kihívás ezután következik.

Halljuk, látjuk, sorra állnak le a nagy beruházások – például autópálya-építések –, mert a munkaerőhiány és az elszabadult árak miatt a nyertes cégek nem tudják teljesíteni vállalásaikat. De szűkebb pátriánkban is tapasztalhatjuk, hogy egy-egy útszakasz félkész állapotban marad, vagy nincs jelentkező a meghirdetett munkálatokra. Nem csoda, hisz lassan nem havonta, hetente, hanem óránként változnak az alapanyagárak, senki nem tudja kiszámolni, a ma megkezdett munka befejezése mennyit emészt fel. Bátor ember, aki építkezésbe kezd, megtippelni sem lehet, hol lesz vége az árnövekedésnek. Ilyen körülmények között nehezen hihető, hogy a tavaly összeállított tervek ma még tarthatóak. Honnan, ki fizeti majd a különbözetet? A nagyobb önkormányzatok még előteremtik valahogy a pénzt, de a kis, falusi hivataloknak nincs erre lehetőségük.

Azt is nehéz elképzelni, hogy lesznek cégek, melyek elvégezzék ezt a hatalmas mennyiségű munkát a következő években. Háromszéken a 121 nyertes pályázat 121 építőtelep megnyitását jelenti. Honnan ennyi vállalkozó, munkaerő, mikor manapság egy lapkihordót vagy egy pincért is nehéz találni? Lesz elegendő keletről hozott vendégmunkás, hogy pótolják az innen jobb megélhetésért nyugatabbra vándoroltak által hagyott űrt?

Köztudott: válsághelyzetekből leggyorsabban, legeredményesebben fejlesztésekkel, beruházásokkal lehet kilábalni. Mostanáig legalábbis így volt ez. Csakhogy ezúttal olyan összetett és sokrétegű a krízis, hogy nem biztos, működik a korábbi recept. Hisz hiába adnál munkát, fizetést, ha nincs, akinek, fölöslegesen kezdesz el egy építkezést, ha fel sem mérhető, mennyiből tudod befejezni, és azt sem, lesz-e hozzá elegendő alapanyagod. Fölöslegesen építesz gázvezetékeket, ha a lakosság nem tudja megfizetni az érkező gázt, utakat, autópályákat, ha egekbe szökik az üzemanyagok ára. Olybá tűnik, a „jól átgondolt” kormányzati tervek nélkülöznek minden logikát és előretervezést.

Persze, egyszer ez a válság is lecseng, gondolhatják, csakhogy félő, ez a nagy lendület – s a java még hátra van, hisz hasonló célokra érkeznek az EU eurómilliárdjai is – Romániát, a rossz utak, elmaradt települések hazáját a be nem fejezett munkálatok építőtelepévé változtathatja.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 858
szavazógép
2022-07-13: Közélet - Ferencz Csaba:

Táskagyár a határban (Barnamezős beruházás Sepsiszentgyörgyön)

Öt hónappal a telep megvásárlása után tegnap hivatalosan is felavatták a sepsiszentgyörgyi LRO-nadrággyár épületegyüttesében berendezett német táskagyárat, ahol tizenöt alkalmazottal már áprilisban beindult a termelés. Az avatáson a beruházás megvalósítását koordináló Bettina Breese társtulajdonos és Erika Rozenberg menedzser mellett Dietmar Unterbruch is jelen volt, aki a Hum Homecare und Medizintechnik GmbH révén az itt bejegyzett vállalkozás másik társtulajdonosa. A megnyitón – ahol szimbolikusan átvette az épület kulcsát – elmondta: a telephelyet eddig még csupán fényképen látta, most rendkívül elégedett, hogy ilyen minőségű gyárat sikerült megvásárolniuk.
2022-07-13: Közélet - :

Erdély hírét öregbíti a világban (Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület)

A Zászlótudományi Egyesületek Világszövetségének (Fédération internationale des associations vexillologiques – FIAV) tagjává vált a sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület – tudatta a szervezet szerdán kiadott közleményében. Az egyesület a Világszövetség egyetlen romániai aktív tagja.