A Zászlótudományi Egyesületek Világszövetségének (Fédération internationale des associations vexillologiques – FIAV) tagjává vált a sepsiszentgyörgyi székhelyű Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület – tudatta a szervezet szerdán kiadott közleményében. Az egyesület a Világszövetség egyetlen romániai aktív tagja.
A FIAV közgyűlését a Szlovénia fővárosában szervezett, az Európán kívül észak- és dél-amerikai, ausztráliai, afrikai és ázsiai részvétellel július 11–15-e között zajló 29. Zászlótudományi Világkongresszus keretében tartották kedden délután. Az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület tagfelvételi kérelmét a szervezet elnöke, dr. Szekeres Attila István, a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja tartotta fenn. Elmondta, a 2014-ben alakult, következő év január 6-án hivatalosan bejegyzett Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület sikeres nemzetközi szereplései között említhető az előadással való részvétel a 32., 33. és 34. Genealógiai és Címertani Világkongresszuson 2016-ban Glasgow-ban, 2018-ban a franciaországi Arrasb-an és 2021-ben Madridban, a 27. Zászlótudományi Világkongresszuson 2017-ben Londonban, a 4. Európai Címer- és Zászlótudományi Konferencián 2018-ban a lengyelországi Cieszynben, a Nemzetközi Genealógiai Akadémia 11. tudományos kollokviumán 2019-ben Varsóban. Ezen kívül számos hazai konferencián való részvétel, egy nemzetközi és egy regionális konferencia, címerkiállítások szervezése, zászlókiállítások megnyitása szerepel a tevékenységei között. Az egyesület partnerségével öt szakkönyv jelent meg. Az egyesületet 2019-ben tagjává fogadta a Genealógiai és Heraldikai Világszövetség is.
A FIAV közgyűlése ugyanakkor inaktivitás okán felfüggesztette a Magyarországi Zászló Társaság tagságát. A hivatalosan be nem jegyzett Román Vexillológiai Társaság tagságát még 2015-ben felfüggesztették.
A közleményből megtudhatjuk, a Zászlótudományi Világkongresszus nyitó napján többek között előadást tartott az egyetlen romániaiként és egyetlen magyarként részt vevő Szekeres Attila István is, Erdélyi történelmi zászlók címmel. Ennek kertében bemutatta az egyesület által összeállított Erdélyi történelmi zászlósort, amely eredeti zászlók másolataiból, illetve a szakirodalomból ismert zászlók rekonstrukcióiból tevődik össze.
Az egyesület elnökének a Zászlótudományi Világkongresszuson való részvételét, valamint az Erdélyi történelmi zászlósor kivitelezését Kovászna Megye Tanácsa és Sepsiszentgyörgy önkormányzata támogatta. A zászlósor kiegészítéséhez Hargita Megye Tanácsa és a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum adott kölcsön zászlókat a Székely-, illetve a Magyar történelmi zászlósorból. Az egyesület és elnöke köszönetét fejezi ki a támogatásért, zárul a közlemény. (M. I.)