Összefogással kezdődött az alsó-háromszéki Illyefalva templomának megújítása. Az egyházközség fennállása alatt a harmadik, ma is álló templom Fogarassy Mihály püspök közbenjárására és az Erdélyi Római Katolikus Státus vallásalapjának támogatásából épült fel Fájdalmas Szűzanya tiszteletére. Alapkövét a dualizmus első évében tették le, felszentelésére 1869-ben került sor.
A második világháború végén a templom áldozatul esett az akkori országhatáron vívott harcoknak, déli fala több találatot is kapott, tetőzete cserép nélkül maradt. Külső javítására 1952-ben került sor, pár évvel később villanyt vezettek, 1964-ben újból kifestették a templomot, az 1980-as években a tetőzetét javították. Utolsó átfogó(bb) javítására 2003–2004-ben került sor, ekkor új lambériát, belső vakolatot és padlózatot kapott a templom.
A közel negyven évvel ezelőtt javított tető helyreállítása egyre sürgetőbb lett. A cserepeket az Illyefalvi Önkormányzat már 2019-ben megvásárolta, de a munkálatokat csak a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően tudták elkezdeni. A pályázatból megvalósult a templom tetőzetének és tornyának újrafedése és ez utóbbi újrafestése, a csatornahálózat teljes és a nyílászárók részleges cseréje, a vakolat leverésével a templom alapjának a szellőztetése. A nagyfokú infláció miatt nem került sor a templom külső újrafestésére, ez a jövő feladata lesz.
A felújítás mellett a liturgiában használatos eszközök korszerűsítése is elkezdődött. Sánta Pál plébános, szentszéki tanácsos elmondása szerint folyamatban van a harangok villamosítása és egy Németországból származó egymanuálos orgona felállítása, amelynek darabjai már a karzaton várják, hogy a tusnádi orgonaépítők összerakják. Ez utóbbi azért is kiemelkedő megvalósítás, mert a másfél évszázados templomban ez lesz az első orgona. A tervek szerint az egyházközség szeptemberi búcsúünnepén már villamosított harangok hívják az orgonakísérettel bemutatott szentmisére a falu lakóit.
Pénzes Lóránd