Pilinszky és én

2022. július 20., szerda, Közélet

Ez volt a címe annak a rendhagyó zenés irodalmi estnek, melyet Prieger Zsolt, az Anima Sound System alapítója és Magyar Bori, a Makám és más együttesek énekese tartott hétfő este a sepsiszentgyörgyi Szimpla romkocsmában a Szimpla és a Liszt Intézet – Sepsiszentgyörgy társszervezésében. Megrázóan mély és személyes volt az élmény, mint minden találkozás Pilinszkyvel, ha az ember kellően nyitottan tud közelíteni hozzá.

  • Prieger Zsolt és Magyar Bori a színpadon. Fotó: Toró Attila
    Prieger Zsolt és Magyar Bori a színpadon. Fotó: Toró Attila

Elöljáróban Prieger Zsolt elmondta: harminc évvel ezelőtt azért hozták létre az Anima Sound System nevű zenekart, mert szerettek volna kitörni abból az általános skatulyából, mely a többi zenekar működését jellemezte, az iskolai skatulyák elleni tiltakozás miatt lett irodalomtanár, és ezért kezdett el zenés irodalmi műsorokat is készíteni. Mint fogalmazott, ezen irodalmi estek által próbálja – közreműködő kollégáival-kolléganőivel együtt – izgalomban tartani azokat, akik szeretik az irodalmat. Kijelentette: fontos nekik a visszajelzés, ezért előadás után meghívja a közönséget egy kötetlen beszélgetésre. Aztán bemutatta előadótársát, és elkezdődött a műsor.

Az első zenei alap Bach volt, aki Pilinszky szerint „túl van a művészeten”. Aki a művészetek bizonyos területén tudatos, vagy legalábbis úgy érzi, hogy tudatos, annak végtelenül jó találkozni olyan művészettel, ahol a tudata kikapcsolódik, és teljesen gyermekien viszonyulhat hozzá – hangzott el. Bach olyan erdőre emlékeztet, ahol a fák ágai mozognak, írnak a levegőbe, kifogyhatatlanul. Ez a csecsemők nagy szórakozása: nézni az ágaknak ezt a furcsa ákombákomát, ami a legtisztább beszéde, írásjegye a természetnek, és mégis megfejthetetlen...

Szinte észrevétlenül elveszítettük az egyensúlyt, és zuhanni kezdtünk a mélybe. Látomások és vallomások hangzottak el a gyermekkorról, anyanyelvről, művészetről, bűnről, bűntudatról, európai kultúráról, fenntartás nélküli szeretetről, halálról, vallásról, hitről, mely a költő szerint bizalom a mindenségben és a mindenségen belül a legkisebb porszem sorsában is. „Mert a létbe vetett bizalmunk tulajdonképpen nem is a létnek szól, hanem annak a valóságnak, mely csendes erejében fönntartja, hullámverésre emlékeztető lüktetéssel szüli és visszavonja azt. Mert a hívő tudja, hogy a világ és a létezés a valóságnak egyáltalán nem az utolsó szava.” Segélykiáltás és menekülés, egyben a lét szoros ölelése és a titkok felnyitásának, felkutatásának végtelen bátorsága határozta meg az előadás gondolati tartalmát, az elektronikus zene, az énekhangok, az előadók által teremtett hangulatok pedig hasítóan erősek, karakteresek voltak, nagyszerű keretet biztosítottak Pilinszky gondolatai számára.

Jövő-menő emberek, szabad helyeket kereső új érkezők, totyogó gyermekek, kutyák zavarták meg időnként az élményt. Amennyire jót tesz a kötetlenség, a kocsmai hangulat egy ilyen jellegű előadásnak, ugyanannyit árt is neki. Talán nem minden költővel lenne így, de Pilinszkyt nem lehet fél füllel, személyes kötődés nélkül hallgatni.

Az előadás után beszélgetést kezdeményeztek az előadók, de még mielőtt bárki is megfogalmazhatta volna visszajelzését vagy kérdését, az egyik néző kijelentette, hogy ő szívesen megosztaná gondolatait, de nem mikrofonban. Így aztán véget is ért a hagyományos értelemben vett közönségtalálkozó, az alkotók és nézők szűkebb csoportokban, italozás közben folytatták az eszmecserét.

Prieger Zsolt lapunknak elmondta, Térey János, Mészöly Miklós, Kassák Lajos, Szerb Antal, Hamvas Béla és más írók műveinek feldolgozása mellett a Pilinszky-est közel tizedik hasonló zenés irodalmi műsora, időnként színésznőkkel – Szamosi Zsófi, Törőcsik Franciska – is dolgozik, és számára ugyanolyan fontos az irodalom, mint a zene vagy a képzőművészet. Ismételten hangsúlyozta: nem szeret skatulyákban gondolkodni, bár tiszteli a tradíciót és a szakralitást, főként azt, amely Pilinszkyre jellemző. „Nála a vallás nem egy bezáró, bekényszerítő dolog, hanem a legnagyobb szabadság” – fogalmazott. Mint elmondta, rendkívül jó a fogadtatása ezeknek a zenés előadóesteknek, a Pilinszky-műsorból például egy húszállomásos gimnáziumi turnét is tartottak, és Erdélyben is több más helyen is játszották már.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2022-07-20: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Véghajrá az összeírópontokon (Népszámlálás)

Július 24-én, vasárnap véget ér a népszámlálás második szakasza is, és mivel az eredmény tíz évre határozza meg a magyar kisebbség létkörülményeit, a Népszámlálás.ro csapata arra kér mindenkit, aki nem élt az önkitöltés lehetőségével, és nem is kereste fel számlálóbiztos az otthonában, hívja az RMDSZ irodáit, vagy menjen el egy összeíróponthoz. Háromszéken az a tétje a népszámlálásnak, hogy él-e 150 ezer magyar a megyében.
2022-07-20: Jegyzet - László Zsuzsa:

Uborkaszezon

Tudtam én (vagy legalábbis azt hittem, hogy tudom), mit jelent. De igen kíváncsi természetű lévén utánanéztem, hogy mit mond az internet. Mert az aztán mindent (is) tud.