Zajlik az élet, folyik a munka

2022. július 28., csütörtök, Közélet

Zajlik az élet, folyik a munka a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány Nyári Kaláka Kézműves- és Alkotótáborában a Benedek-mezőn. Idén újdonság, hogy a korábban bevett foglalkozások mellett a kovácsolással is ismerkedni lehet.

  • Újdonság a kovácsműhely, ahol nem csak férfiak tevékenykednek.  Fotó: Szekeres Attila
    Újdonság a kovácsműhely, ahol nem csak férfiak tevékenykednek. Fotó: Szekeres Attila

Nyolcvanan népesítik be a megyeközponthoz közeli tábort, többnyire házikókban laknak, de akadtak néhányan, akik lakókocsival költöztek ki egy hétre. Immár hét műhelyben dolgoznak a résztvevők. Az újonnan alakított kovácsműhelyt Vass Endre szegedi ötvösmester irányítja. Előbb a pavilon sarkához állították fel a műhelyt, ám a kánikula árnyékba kergette őket, s a kis tó partjára, egy árnyasabb helyre telepítették át az üllőket, szerszámokat és a rögtönzött kemencét. Férfias mesterség, gondolnánk, ám a tanítványok között hölgy is akad. Kovácsolt szeggel kezdték a tanulást, aztán áttértek a díszesen hajlított nyelű piszkavasra, végül a rostélyozáshoz való villát és kést készítenek.

Csókási Katalin Nóra szegedi zománcműves szaktanár irányítja a tűzzománcosokat, akik idén is a pavilon jobb oldalát népesítik be. Az idei téma ékszer, mégpedig zománcozott pántos karkötő készítése, emellett festőzománc-technikával kész fém­edényeket mintáznak és színeznek újra, miközben a haladók különféle technikával egyéb dísztárgyakat készítenek. Tóth B. Tinka a kosárfonókkal foglalkozik a pavilon szellősebb részében. A kezdőkkel a mesterség minden csínját-bínját át kell rágni, a haladók többnyire önállóan alkotnak kör alakú, ovális és keret formájú kosarakat felfont vagy húzott technikával. Az óriássátorban a nemezelők gyúrják a gyapjút Kolozsi Ildi felügyelete mellett. Általában magukkal hozott nemezmintákkal új nemezszőnyegeket készítenek, köztük ifjú Csala Eszter is, aki ezúttal is a Vándorlegény című versenyre készül alkotásával. Vannak, akik merinói gyapjúból kabátot igyekeznek készíteni. A teraszon Szász Judit csíkdánfalvi kézműves mester vezetésével a bőrművesek alkotnak. Az idei téma a nyári lábbeli, ami lehet szandál, papucs, s kinek, ami még belefér az idejébe – márpedig annak, aki már régebb ismerkedik a mesterséggel, jócskán belefér. A terasz nagyobb részét ezúttal is a fazekasok foglalják el. Ők Máté-Szentkirályi Imola irányításával különböző cseréptárgyakat korongoznak. Ezúttal is nagyon termékeny a műhely, szépen szaporodnak a korongon kerekített tárgyak.

A műhelyeken kívül a résztvevők gyermekeivel Benkő Éva foglalkozik. Játékosan vezeti be őket a kézművességbe, minden, a táborban használt anyagot bevonva a játszóházas tevékenységekbe. Ezenkívül mesél, a gyerekekkel együtt énekel, játszik. S meg is van a hatása. Vannak gyerekek, akik már hat-hét éve visszajárnak, többen már a felnőttek között vesznek részt a műhelymunkákban – mondta Tóth B. Tinka táborvezető. A hét folyamán elkészült alkotásokból szombaton este 8-kor nyílik tárlat a helyszínen lévő nagy fehér sátorban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1219
szavazógép
2022-07-28: Közélet - Bodor János:

Ismét lesz Forgácsfesztivál

Kovászna Város Önkormányzata, Kovászna Megye Tanácsa, valamint a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület két év szünet után július 30–31-én ismét megszervezi az orbaiszéki székely hagyományokat bemutató Forgácsfesztivált. 
2022-07-28: Máról holnapra - Nagy D. István:

Az anyanyelvhasználat és a szent tehenek

Olyan alaposan hozzászokhattunk már, hogy oly kevés elegendő, miként leleplezze a román állam olcsó machinációit, képmutató hozzáállását a nemzeti kisebbségek jogait illetően, hogy már szinte fel sem tűnik, ha újabb példájával találkozunk, ráadásul saját városunkban, megyénkben. Kedden jelentette be a háromszéki kormányhivatal, hogy újabb, a prefektúra alárendeltségébe tartozó intézménynél sikerült előrelépni az anyanyelvhasználat terén, éspedig az útlevélosztályon. A jövő hónap elejétől az osztály székhelyén lapozható kétnyelvű tájékoztató mappákat is kihelyeznek, melyek a román mellett magyar nyelven is tartalmaznak mindent, ami az úti okmány kiváltásához szükséges lehet. Örvendünk, mondhatnánk, hiszen kis megyénkben nem ritka, hogy az állam nyelvén polgártársaink nehezebben boldogulnak, ez ügyben tehát üdvözlendő bármi, így a prefektúra kezdeményezése is. Értékelendő továbbá, hogy ez nem az első eset, korábban a szintén komoly ügyfélforgalmat lebonyolító gépjármű-nyilvántartási és jogosítványkiváltó irodában helyeztek ki hasonló tájékoztatókat.